implanty Warszawa

 
implanty Warszawa, implanty
                          

IMPLANTY                 

Warszawa, ul. Belgradzka 12
tel. 507 300 900, tel. 22 43 66 123

    

     

O NAS

 USŁUGI

NASI LEKARZE

CENY

GALERIA

 MEDIA O NAS

PORADY

JAK DOJECHAĆ

KONTAKT

strona główna > usługi > implanty > słownik > tomografia komputerowa (CT)

IMPLANTY

IMPLANTY | SYSTEMY | CENY | PYTANIA
SŁOWNIK | KROK PO KROKU | IMPLANTY W ANIDENT

TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA (CT)

Tomografia komputerowa (ang. computer tomography, CT) jest zaawansowanym badaniem rentgenowskim, pozwalającym na uzyskanie precyzyjnych przekrojów (tzw. tomogramów) tkanek, jak również trójwymiarowych wizualizacji poszczególnych struktur organizmu.

W większości przypadków do diagnostyki i zaplanowania leczenia implantologicznego wystarczającym zdjęciem rentgenowskim jest pantomogram. W niektórych przypadkach konieczna jest jednak dokładniejsza diagnostyka, wtedy lekarz implantolog zleca wykonanie tomografii komputerowej (inaczej CT) szczęki i żuchwy.

Tomografia komputerowa umożliwia bardzo precyzyjne pomiary kości w każdym miejscu i w każdym wymiarze. Pozwala także na dokładną ocenę przestrzennego położenia zatoki szczękowej przed planowanym zabiegiem jej podniesienia - tzw. sinus lift, jeśli zbyt niskie położenie dna zatoki uniemożliwia wprowadzenie implantów.

Pantomogram, jak sugeruje jego nazwa, jest również zdjęciem wykonywanym w technologii tomograficznej, czyli warstwowej. Pantomogram obejmuje jednak tylko jedną, z góry zdefiniowaną warstwę, przez co daje jedynie dwuwymiarowy (płaski) obraz. Tymczasem wynik badania tomografii komputerowej obejmuje bardzo wiele warstw - przekrojów, zwykle kilkadziesiąt lub kilkaset. Warstwy te mogą być obrazowane w dowolnym kierunku, dzięki czemu uzyskujemy obraz trójwymiarowy. Dołączone do tomografów komputerowych nowoczesne oprogramowanie pozwala wizualizować obiekty o zbliżonej gęstości radiologicznej w formie atrakcyjnych wizualnie komputerowych obrazów 3D. Najważniejsza jest jednak precyzja pomiarów, które mogą być wykonywane przestrzennie - we wszystkich trzech wymiarach. Dysponując przekrojami tomograficznymi implantolog jest w stanie precyzyjnie wymierzyć szerokość i wysokość wyrostka zębodołowego w każdym jego miejscu i na podstawie tych danych rozmieścić implanty.

Z fizycznego punktu widzenia tomografia komputerowa (CT) jest badaniem wykorzystującym promieniowanie rentgenowskie. Jak każde zdjęcie RTG jest zatem bezbolesna i nieinwazyjna. Badanie CT wiąże się natomiast z przyjęciem określonej dawki promieniowania rentgenowskiego, dlatego bezwzględnym przeciwskazaniem do jego wykonania jest ciąża. W ciąży wykonuje się CT tylko w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia, na przykład po urazie głowy. Implanty stomatologiczne z całą pewnością nie należą do tego rodzaju wskazań.

Tomografia komputerowa szczęki i żuchwy wykonywana do celów diagnostyki stomatologicznej nie wymaga podawania środków kontrastujących.


Zobacz również:

do góry  NZOZ
PRZYCHODNIA STOMATOLOGICZNA

Warszawa
ul. Belgradzka 12
metro Natolin

 tel. 507 300 900
22 43 66 123
22 43 66 122
 


Przychodnia
jest czynna
od poniedziałku
do piątku
w godzinach

800 - 2100
w soboty
8
00 - 1400

ZAPRASZAMY

 ©2004-2016 ANIDENT Warszawa Ursynów