ANIDENT Stomatolog Warszawa Ursynów
                          

PANTOMOGRAM WARSZAWA       

ANIDENT Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12

tel. 507 300 900, tel. 22 436 61 23

    


UMÓW WIZYTĘ - TEL. 507 300 900

     

O NAS

 USŁUGI

 LEKARZE

CENY

GALERIA

 MEDIA

BLOG

DOJAZD

KONTAKT







  
strona główna > usługi > rentgen > pantomogram Warszawa > pytania o pantomogram

PYTANIA O PANTOMOGRAM

PANTOMOGRAM | SPRZĘT | PYTANIA

Poniżej znajdują się odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące pantomogramów. Jeśli nie znalazłeś tutaj interesującej Cię odpowiedzi, prosimy o kontakt.



Co to jest pantomogram?

Pantomogram jest specjalistycznym zdjęciem RTG stosowanym w stomatologii. Poprzez jednoczesny ruch głowicy generującej promieniowanie rentgenowskie oraz rejestratora (kliszy lub czujnika cyfrowego) uzyskuje się zdjęcie określonej warstwy twarzoczaszki. Dzięki temu na pantomogramie bardzo dobrze widoczne są wszystkie zęby, górne i dolne, również zęby całkowicie zatrzymane w kości, a także otaczające je tkanki.


W jaki sposób przebiega wykonanie pantomogramu?

W pierwszym etapie należy zdjąć wszystkie metalowe przedmioty znajdujące się w okolicy twarzy i szyi (kolczyki, łańcuszki, okulary i tym podobne). Następnie pacjent zakłada specjalny ołowiany fartuch ochronny, tak aby promienie rentgenowskie naświetlały tylko obszar diagnozowany. Pacjent staje przy kolumnie aparatu, gdzie jest precyzyjnie pozycjonowany przy wykorzystaniu trzech laserowych linii pozycjonujących. Głowica aparatu pantomograficznego obraca się wokół głowy pacjenta przez 14 sekund, a dzięki technologii cyfrowej zdjęcie od razu pojawia się na ekranie monitora.



Czy wykonanie pantomogramu boli?

Nie. Wykonanie pantomogramu jest całkowicie bezbolesnym i pozbawionym dyskomfortu badaniem. Nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań, można je zrobić w każdym momencie i od ręki. Nie trzeba się rozbierać, nie trzeba być na czczo, nie trzeba przyjmować żadnych kontrastów, nie trzeba wchodzić do żadnych wąskich pomieszczeń. Wykonanie pantomogramu niewiele różni się od wykonania zwykłej fotografii, trzeba jedynie stojąc wytrzymać bez ruchu około 14 sekund.



Czy są przeciwskazania do wykonania pantomogramu?


Pantomogramu, podobnie jak innych zdjęć RTG, nie wykonuje się u kobiet w ciąży lub podejrzewających ciążę. Ponieważ promieniowanie rentgenowskie nie jest obojętne dla zdrowia, a rozwijający się płód jest szczególnie narażony na jego niekorzystne działanie, u kobiet w ciąży wykonuje się zdjęcia RTG tylko w sytuacji, gdy diagnostyczna korzyść ze zdjęcia przewyższa potencjalne ryzyko dla płodu. Najczęściej są to przypadki poważnych urazów. W stomatologii takie sytuacje nie występują, zatem wykonanie zdjęć RTG ze wskazań stomatologicznych odracza się do czasu rozwiązania. Jeśli istnieje prawdopodobieństwo ciąży, należy zawsze poinformować o tym operatora przed wykonaniem zdjęcia RTG. A nawet jeśli w stresie o tym zapomnimy, doświadczony i odpowiedzialny operator na pewno o to zapyta.



Czy pantomogram jest bezpieczny?

Tak. Pantomogram, jak każde zdjęcie RTG, oznacza przyjęcie określonej, bezpiecznej dawki promieni Rentgena (zobacz pytanie: Jaką dawkę promieniowania rentgenowskiego przyjmę podczas wykonywania pantomogramu?). W Klinice Stomatologicznej ANIDENT Warszawa Ursynów, dzięki zastosowaniu technologii cyfrowej, dawka ta ulega kilkunastokrotnemu zmniejszeniu w porównaniu do dawki potrzebnej przy wykonaniu pantomogramu na tradycyjnej kliszy.



Jaką dawkę promieniowania rentgenowskiego przyjmę podczas wykonywania pantomogramu?

W przypadku standardowego pantomogramu na kliszy dawka promieniowania jonizującego jest zbliżona do dawki przyjętej podczas rutynowego prześwietlania klatki piersiowej, wykonywanego na kliszy i zalecanego raz w roku. Jak niewielka jest to dawka, łatwo można sobie to wyobrazić wiedząc, że identyczną dawkę promieniowania otrzymujemy w ciągu trzech dni z otoczenia. Źródłem jest tak zwane promieniowanie tła, czyli promieniowanie, które dochodzi do nas z przestrzeni kosmicznej i wnętrza ziemi. Mówiąc prościej, co trzy dni otrzymujemy dawkę promieniowania tła równorzędną wykonaniu jednego pantomogramu.

Dla celów porównawczych warto wiedzieć, że na przykład badanie mammograficzne oznacza dawkę sześciokrotnie większą niż w przypadku pantomogramu, natomiast badanie CT głowy (tomografia komputerowa głowy) dawkę aż stukrotnie większą, przyjmowaną jednorazowo. Dlatego nie należy obawiać się negatywnego wpływu przyjętego promieniowania na własne zdrowie.

W ostatnich latach, dzięki zastosowaniu bardzo czułych cyfrowych czujników, dawki promieniowania uległy kilkunastokrotnemu zmniejszeniu w stosunku do zdjęć wykonywanych techniką klasyczną na kliszy. Klinika Stomatologiczna ANIDENT Warszawa Ursynów dysponuje nowoczesnym cyfrowym aparatem pantomograficznym, dzięki czemu dawka przyjęta przez pacjenta jest kilkunastokrotnie mniejsza, a pantomogram jeszcze bardziej bezpieczny.



Czym różni się pantomograf od pantomogramu?


Pantomograf to aparat służący do wykonywania zdjęć patnomograficznych, natomiast pantomogram to właśnie takie zdjęcie.




Planuję implanty. Czy pantomogram jest jedynym wymaganym badaniem?


Jeśli planujemy implanty, pantomogram jest zdjęciem poglądowym pozwalającym na wstępną kwalifikację do zabiegu wszczepienia implantów. Dokładną diagnostykę pozwalającą na ocenę tkanki kostnej w trzech wymiarach, zapewnia stożkowa tomografia komputerowa (CBCT), która jest badaniem przestrzennym (trójwymiarowym. Tomografia komputerowa jest zbiorem kilkudziesięciu lub nawet kilkuset bardzo precyzyjnych cyfrowych przekrojów, dzięki czemu rozwiewa wszystkie wątpliwości, a lekarz implantolog może być pewny, że ilość tkanki kostnej jest wystarczająca aby wprowadzić implanty. Stożkową tomografię komputerową (CBCT) można wykonać na miejscu w Klinice Stomatologicznej ANIDENT Warszawa. Cena CBCT zależy od wielkości badanego obszaru.



Czym różni się cyfrowy pantomograf od analogowego?

Różnica wynika z zastosowanej technologii obrazowania. W przypadku aparatów konwencjonalnych jest to kaseta z błoną promienioczułą, a zdjęcie, po uprzeniej obróbce chemicznej, otrzymujemy na kliszy. W przypadku aparatów cyfrowych kaseta z błoną została zastąpiona przez czujnik cyfrowy, a zdjęcie pojawia się na ekranie komputera.

Różnica jest zatem analogiczna jak w przypadku tradycyjnych, analogowych aparatów fotograficznych i ich cyfrowych odpowiedników. Z tego też wynikają korzyści technologii cyfrowej: błyskawiczne wykonanie zdjęcia bez konieczności wywoływania oraz możliwość komputerowej obróbki wykonanego zdjęcia, co stwarza dodatkowe możliwości diagnostyczne, na przykład dzięki powiększeniu obrazu, wzmocnieniu kontrastu, zmiany negatywu na pozytyw lub zastosowaniu obrazowania 3D.

Technologia cyfrowa i sieć komputerowa umożliwiają także natychmiastowy dostęp do wykonanego pantomogramu z każdego gabinetu stomatologicznego w Klinice Stomatologicznej ANIDENT Warszawa, dzięki czemu lekarz dentysta ma możliwość wyświetlenia zdjęcia w trakcie leczenia bezpośrednio przy fotelu stomatologicznym. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia przeprowadzanie bardziej skomplikowanych zabiegów, takich jak na przykład wszczepianie implantów.


Jednak największą zaletą cyfrowych aparatów pantomograficznych w porównaniu do analogowych, jest kilkunastokrotne zmniejszenie dawki promieniowania jonizującego przyjętej przez pacjenta, dzięki znacznie zwiększonej czułości czujników cyfrowych
(zobacz pytanie: Jaką dawkę promieniowania rentgenowskiego przyjmę podczas wykonywania pantomogramu?).


W Klinice Stomatologicznej ANIDENT pracujemy na nowoczesnym cyfrowym pantomografie firmy CARESTREAM DENTAL SYSTEMS.



Jak długo aktualny jest pantomogram?

Przyjmuje się, że informacje zawarte na pantomogramie deaktualizują się po roku. Jest to wartość uśredniona, nastomiast zdjęcie wymaga zawsze indywidualnej oceny. Jeśli na przykład pantomogram jest starszy niż rok, ale w jamie ustnej nie nastąpiły zmiany, to w określonych przypadkach lekarz dentysta może uzyskać potrzebne mu informacje ze starego pantomogramu, bez konieczności wykonywania nowego. I odwrotnie, jeśli w jamie ustnej nastąpiły istotne zmiany, na przykład usunięto kilka zębów, i planuje się dalsze leczenie, na przykład implanty, konieczne może być wykonanie aktualnego pantomogramu w czasie znacznie krótszym niż rok.

Zawsze jednak kompleksowe i aktualne informacje przynosi tylko aktualny pantomogram, a wykorzystywanie starszego niż rok powinno być ograniczone, szczególnie jeśli pantomogram ma wykluczyć potencjalne procesy chorobowe. Z uwagi na niewielką dawkę promieniowania, dodatkowo zmniejszoną przez zastosowanie w Klinice Stomatologicznej ANIDENT Warszawa Ursynów technologii cyfrowej, pantomogram można bez obaw wykonać ponownie, oczywiście tylko w sytuacji, kiedy jest to uzasadnione z medycznego punktu widzenia.


Czy pantomogram oznacza to samo co zdjęcie panoramiczne zębów?

Zdjęcie panoramiczne zębów (inaczej panorama zębów) to rzadziej używana nazwa pantomogramu.

 
Jeśli nie znalazłeś na tej stronie odpowiedzi na Twoje pytanie, skontaktuj się z nami: napisz mail, zadzwoń lub przyjdź na konsultację do Kliniki Stomatologicznej ANIDENT w Warszawie na Ursynowie. Szczegóły na stronie kontakt.

Zobacz również:
do góry  



ANIDENT
KLINIKA STOMATOLOGICZNA

Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12
metro Natolin

 tel. 507 300 900
22 436 61 23
22 436 61 22
 


Klinika
jest czynna
od poniedziałku
do piątku
w godzinach

800 - 2100
w soboty
8
00 - 1400

ZAPRASZAMY

 ©2004-2024 ANIDENT Pantomogram Warszawa Ursynów