PRZYCHODNIA STOMATOLOGICZNA  

Warszawa, ul. Belgradzka 12
tel. 507 300 900, tel. 22 43 66 123

    

     

O NAS

 USŁUGI

NASI LEKARZE

CENY

GALERIA

 MEDIA O NAS

PORADY

JAK DOJECHAĆ

KONTAKT
 
strona główna > ceny > wypełnienia > opatrunek leczniczy ZnO

OPATRUNEK LECZNICZY
TLENEK CYNKU
Opatrunek leczniczy z tlenku cynku jest szczególnym rodzajem opatrunku tymczasowego. Zakłada się go na okres dwóch-trzech miesięcy do ubytku z głęboką próchnicą.

Często zdarza się, że próchnica w zębie jest na tyle głęboka, że dalsze doczyszczanie ubytku niesie za sobą ryzyko leczenia kanałowego, którego można uniknąć. Jest tak wówczas, kiedy ubytek jest już prawie doczyszczony i stomatolog pracuje wiertłem w dnie ubytku, blisko miazgi zęba (potocznie zwanej "nerwem"), ale wciąż występuje tam zmieniona próchnicowo zębina. W takiej sytuacji dalsze doczyszczanie ubytku próchnicowego niesie za sobą ryzyko obnażenia miazgi zęba i konieczność leczenia kanałowego.

Takiego leczenia można uniknąć właśnie dzięki zastosowaniu opatrunku leczniczego na bazie tlenku cynku. Tlenek cynku wykazuje szereg właściwości sprzyjających  cofnięciu się procesu próchnicowego w dnie ubytku:
  • działa remineralizująco na zdemineralizowane przez próchnicę rejony zęba
  • sprawia, że miazga zęba cofa się, zmniejszając ryzyko obnażenia i leczenia kanałowego
  • działa bakteriobójczo, niszcząc bakterie próchnicowe
Po dwóch-trzech miesiącach stomatolog usuwa tlenek cynku z zęba i ocenia stan dna ubytku. Najczęściej jest ono znacznie twardsze i daje możliwość założenia ostatecznego wypełnienia kompozytowego, co nie było możliwe wcześniej z powodu głębokiej próchnicy.

Tlenek cynku nie zawsze pozwala na uniknięcie leczenia kanałowego. W wielu sytuacjach na założenie opatrunku leczniczego z tlenku cynku jest już za późno i leczenia kanałowego nie da się uniknąć. O zastosowaniu tlenku cynku w danej sytuacji decyduje lekarz dentysta na podstawie stanu ubytku.

Z uwagi na fakt, że tlenek cynku jest materiałem bardziej wytrzymałym mechanicznie niż fleczer, w niektórych sytuacjach używa się go jako standardowego opatrunku tymczasowego, szczególnie jeśli przewiduje się dłuższą przerwę pomiędzy wizytami.
NZOZ
PRZYCHODNIA STOMATOLOGICZNA

Warszawa
ul. Belgradzka 12
metro Natolin

 tel. 507 300 900
22 43 66 123
22 43 66 122
 


Przychodnia
jest czynna
od poniedziałku
do piątku
w godzinach

800 - 2100
w soboty
8
00 - 1400

ZAPRASZAMY

 ©2004-2016 ANIDENT Warszawa Ursynów