Dentysta Warszawa Ursynów

 
ANIDENT - dentysta Warszawa
                          

LECZENIE KANAŁOWE                 

Warszawa, ul. Belgradzka 12
tel. 507 300 900, tel. 22 43 66 123

    

     

O NAS

 USŁUGI

NASI LEKARZE

CENY

GALERIA

 MEDIA O NAS

PORADY

JAK DOJECHAĆ

KONTAKT
 

LECZENIE KANAŁOWE

LECZENIE KANAŁOWE | WSKAZANIA | PRZEBIEG
 LECZENIE KANAŁOWE POD MIKROSKOPEM
TECHNOLOGIE | PYTANIA

URAZ ZĘBA

Uraz zęba może być przyczyną leczenia kanałowego jeśli doszło do odsłonięcia miazgi. Przykładem może być złamanie brzegu siecznego zęba. Jeśli nie sięga do miazgi, leczenie kanałowe nie jest konieczne, a złamany ząb odbudowuje się materiałem kompozytowym, licówką lub porcelanową koroną protetyczną - w zależności od lokalizacji i wielkości urazu oraz innych wskazań. Jeśli natomiast złamanie narusza komorę zęba, leczenie kanałowe jest konieczne. Po prawidłowym wyleczeniu kanałowym złamany ząb można odbudować za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego (sztyftu) i korony protetycznej. W takich przypadkach bowiem zwykle ząb jest zbyt zniszczony aby odbudować go za pomocą typowego wypełnienia kompozytowego.
Wkład koronowo-korzeniowy - sztyft w zębie.
Charakterystyczne dla złamań korony zęba z naruszeniem komory zęba jest krwawienie, ale nie należy go pomylić z  możliwym krwawieniem z dziąsła w przypadku zwichnięcia zęba (o czym niżej) lub krwawieniem związanym z przerwaniem ciągłości wargi lub dziąseł, które często towarzyszą urazom. Charakterystyczne dla złamań koron zębów z naruszeniem miazgi jest obecność punktu krwawego na powierzchni złamania. Aby rozwiać wszystkie wątpliwości, w każdej sytuacji wskazana jest niezwłoczna wizyta u dentysty.

Złamany ząb - uraz zęba.
Złamany ząb najczęściej wymaga odbudowy protetycznej za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego i korony protetycznej.

Inny rodzaj urazu zęba to tak zwane zwichnięcie zęba. Ząb ulega przemieszczeniu podczas gdy jego struktura nie zostaje naruszona. Ząb po urazie tego typu zwykle również wymaga leczenia kanałowego, ponieważ na skutek przemieszczenia dochodzi do zerwania tak zwanego pęczka naczyniowo-nerwowego, czyli nerwów i naczyń krwionośnych, które wchodzą przez otwór wierzchołkowy korzenia zęba. W przypadku zwichnięcia zęba zwykle leczenie kanałowe jest odroczone do czasu, a ząb jest poddawany obserwacji. Lekarz dentysta po pewnym czasie (dniach lub tygodniach) wykonuje testy żywotności miazgi i jeśli stwierdzi jej obumarcie, wdraża leczenie kanałowe.

Przy urazach zębów jako przyczynie leczenia kanałowego należy także wspomnieć o specyficznych urazach doprowadzających do pęknięcia lub złamania korzeni zębów. W takich sytuacjach objawy w jamie ustnej mogą być umiarkowane, a postawienie właściwej diagnozy umożliwi rozmowa z pacjentem (informacja o urazie) i - przede wszytkim - zdjęcia RTG zębów. Postępowanie w takiej sytuacji zależy od rodzaju złamania i stanu zęba. Może obejmować leczenie kanałowe, zabiegi chirurgiczne takie jak resekcja i hemisekcja, ale niestety w wielu sytuacjach również ekstrakcję czyli usunięcie zęba.

Szczególnym przypadkiem zwichnięcia zęba jest zwichnięcie całkowite czyli wybicie zęba. W takiej sytuacji odpowiednio szybka replantacja zęba, czyli jego ponowne umieszczenie w zębodole, wraz z odpowiednim unieruchomieniem często pozwala na uratowanie zęba. Zawsze jednak kończy się koniecznością przeleczenia kanałowego replantowanego zęba.Zobacz również:
do góry  NZOZ
PRZYCHODNIA STOMATOLOGICZNA

Warszawa
ul. Belgradzka 12
metro Natolin

 tel. 507 300 900
22 43 66 123
22 43 66 122
 


Przychodnia
jest czynna
od poniedziałku
do piątku
w godzinach

800 - 2100
w soboty
8
00 - 1400

ZAPRASZAMY

 ©2004-2016 ANIDENT Warszawa Ursynów