Stomatolog Warszawa

 
Klinika Stomatologiczna ANIDENT - Stomatolog Warszawa
                          

LECZENIE KANAŁOWE                 

Warszawa, ul. Belgradzka 12
tel. 507 300 900, tel. 22 43 66 123

    

     

O NAS

 USŁUGI

NASI LEKARZE

CENY

GALERIA

 MEDIA O NAS

PORADY

JAK DOJECHAĆ

KONTAKT
 
strona główna > usługi > leczenie kanałowe > pytania > czy ząb po leczeniu kanałowym może boleć

LECZENIE KANAŁOWE

LECZENIE KANAŁOWE | WSKAZANIA | PRZEBIEG
 LECZENIE KANAŁOWE POD MIKROSKOPEM
TECHNOLOGIE | PYTANIA

Czy ząb po leczeniu kanałowym może boleć?

Bezpośrednio po zakończonym leczeniu kanałowym w zębie mogą przejściowo utrzymywać się dolegliwości bólowe. Wynikają one z podrażnienia tkanek okołowierzchołkowych zęba. Czas trwania dolegliwości i stopień nasilenia są bardzo różne, w razie obaw lub wątpliwości zawsze warto skontaktować się z endodontą prowadzącym leczenie. Jednak najczęściej ząb z powodzeniem wyleczony kanałowo nie daje żadnych dolegliwości.

Pojawienie się dolegliwości bólowych po pewnym czasie od zakończenia leczenia kanałowego może świadczyć o różnego rodzaju patologii. Chociaż ząb po leczeniu kanałowym sam z siebie nie boli, bo jest martwy, to ból może pochodzić z jego okolicy, to znaczy z otaczających go tkanek ozębnej i z okolicy przywierzchołkowej. Ból zęba po leczeniu kanałowym może świadczyć o toczącym się procesie zapalnym tkanek okołowierzchołkowych. Wykonuje się wówczas zdjęcie RTG w celu oceny prawidłowości leczenia kanałowego zęba i oceny tkanek okołowierzchołkowych. Stwierdzenie niedopełnionych kanałów lub obecności zmiany okołowierzchołkowej stanowi wskazanie do powtórnego leczenia kanałowego.
Zmiana okołowierzchołkowa.
Ząb po leczeniu kanałowym może boleć również z powodu przeciążenia. Może zdarzyć się, że odbudowa kompozytowa zęba po leczeniu kanałowym lub wykonana korona protetyczna na taki ząb jest zbyt wysoka i nie została odpowiednio dostosowana w zgryzie przez wykonującego ją lekarza stomatologa. Zbyt wysoki ząb jest wówczas przeciążony, co może przejawiać się dolegliwościami bólowymi, zwykle nasilającymi się przy nagryzaniu. Rozwiązanie problemu jest stosunkowo proste, lekarz dentysta musi jedynie dostosować wypełnienie lub koronę protetyczną w zgryzie. Po usunięciu przyczyny dolegliwości bólowe ustępują zwykle po kilku dniach. Oczywiście w tej sytuacji stomatolog również wykonuje zdjęcie RTG zęba po leczeniu kanałowym, aby wykluczyć opisane wyżej, poważniejsze przyczyny bólu.

Przydatne informacje?
Jeśli tak, polub naszą stronę!Zobacz również:
do góry  NZOZ
PRZYCHODNIA STOMATOLOGICZNA

Warszawa
ul. Belgradzka 12
metro Natolin

 tel. 507 300 900
22 43 66 123
22 43 66 122
 


Przychodnia
jest czynna
od poniedziałku
do piątku
w godzinach

800 - 2100
w soboty
8
00 - 1400

ZAPRASZAMY

 ©2004-2016 ANIDENT Warszawa Ursynów