ANIDENT Stomatolog Warszawa Ursynów
                          

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA       

ANIDENT Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12

tel. 507 300 900, tel. 22 436 61 23

    


UMÓW WIZYTĘ - TEL. 507 300 900

     

O NAS

 USŁUGI

 LEKARZE

CENY

GALERIA

 MEDIA

BLOG

DOJAZD

KONTAKT




 
strona główna > usługi > chirurgia stomatologiczna > ósemki > zalecenia po usunięciu zęba

ZALECENIA PO USUNIĘCIU ZĘBA

ÓSEMKI | WSKAZANIA DO USUNIĘCIA | ZĘBY ZATRZYMANE
PYTANIA | ZALECENIA PO USUNIĘCIU ZĘBA

Usunięte ósemki zęby mądrości.Po ekstrakcji zęba lekarz stomatolog lub chirurg stomatologiczny udziela zaleceń dotyczących postępowania po zabiegu. Ma to na celu przede wszystkim zminimalizowanie dolegliwości pozabiegowych, a także przyspieszenie i ułatwienie gojenia oraz zminimalizowanie ryzyka powikłań. Poniżej przedstawiamy ogólne zalecenia po usunięciu zęba. Zawsze jednak należy zwrócić uwagę na to, co po zabiegu zaleca lekarz stomatolog, bo niekiedy mogą się one nieznacznie różnić w zależności od sytuacji klinicznej.

ZALECENIA PO USUNIĘCIU ZĘBA

  1. Tampon umieszczony przez chirurga trzeba przygryzać przez około pół godziny, następnie należy go wypluć. Niewielkie krwawienie może utrzymywać się do kilkunastu godzin po zabiegu i nie należy się tym niepokoić. Jeśli krwawienie jest obfite lub utrzymuje się dłuższy czas, należy skontaktować się ze stomatologiem.

  2. Nie należy nic jeść i pić przez dwie godziny po zabiegu.

  3. Przez 24 godziny po zabiegu:

    • nie wolno spożywać żadnych gorących pokarmów i napojów,
    • nie wolno palić
    • nie wolno pić alkoholu
    • nie wolno płukać jamy ustnej
    • należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego.

  4. Przez kilka dni po zabiegu zaleca się spożywanie miękkich, nie wymagających intensywnego żucia pokarmów. Wraz z gojeniem się rany można stopniowo wracać do swoich przyzwyczajeń dietetycznych, przez kilka dni oszczędzając okolicę poekstrakcyjną.

  5. Po usunięciu zęba, szczególnie po dłutowaniu, może pojawić się obrzęk narastający do trzech dni po zabiegu. Aby zminimalizować obrzęk i zmniejszyć dolegliwości bólowe zaleca się zimne okłady. Do tego celu można wykorzystać lód lub zamrożony artykuł spożywczy. Najlepsze są dostępne w aptece kompresy żelowe, które umieszczone odpowiednio wcześniej w zamrażarce są zimne, ale nie tracą swojej elastyczności. Niezależnie od rodzaju zimnego kompresu bardzo ważne jest, aby nie przykładać go bezpośrednio do skóry. Należy użyć ręcznika lub elementu garderoby. Należy robić przerwy nie rzadziej niż co kilka minut, tak aby uniknąć odmrożenia tej okolicy.

  6. W razie potrzeby należy przyjąć lek przeciwbólowy. Może to być jeden z ogólnodostępnych leków przeciwbólowych bez recepty lub lek na receptę, jeśli stomatolog taki przepisał.

  7. Bolesnym powikłaniem po usunięciu zęba jest utrata skrzepu krwi i stan zapalny zębodołu (tak zwany suchy zębodół). Aby go uniknąć należy zwrócić szczególną uwagę na utrzymanie skrzepu w gojącym się zębodole. W tym celu:

    • Przez 12 godzin po zabiegu nie należy szczotkować zębów. Przez kilka kolejnych dni należy omijać okolicę pozabiegową. Do dwóch tygodni po zabiegu okolica ta powinna być szczotkowana bardzo delikatnie.
    • Przez 24 godziny nie należy płukać jamy ustnej, a w kolejnych dniach należy robić to delikatnie.
    • Do utraty skrzepu krwi może doprowadzić podciśnienie, które powstaje w jamie ustnej. Dlatego nie należy zasysać śliny z zębodołu i nie pić przez słomkę gęstych napojów. Należy też zachować ostrożność przy kichaniu.
    • Nie należy dotykać okolicy pozabiegowej. Obecność nalotu w okolicy rany poekstrakcyjnej jest czymś normalnym i nie powinna stanowić powodu do niepokoju.
Do kontaktu z lekarzem dentystą powinno skłonić:
  1. Pojawienie się wysokiej gorączki po zabiegu.
  2. Utrzymujące się obfite krwawienie.
  3. Silne dolegliwości bólowe, których nie łagodzą tabletki przeciwbólowe i które nie zmniejszają się z upływem kolejnych godzin i dni po zabiegu.
  4. Zaostrzenie uprzednio sukcesywnie łagodniejących dolegliwości bólowych.
  5. Narastanie obrzęku po upływie trzech dni od zabiegu. Sama obecność obrzęku po takim czasie nie powinna niepokoić, po trzech dobach od zabiegu powinien on jednak stopniowo zanikać.
Jeśli rana po usunięciu zęba została zaszyta, to po 7 dniach należy zgłosić się na zdjęcie szwów. Dla pacjentów, którzy mieli usuwany ząb w Klinice Stomatologicznej ANIDENT jest to wizyta bezpłatna.

USUNIĘTY ZĄB I CO DALEJ?

Nad brakiem zęba nie wolno przejść do porządku dziennego - chyba że usunięto ósemki lub usuwano zęby ze wskazań ortodontycznych.

Jeśli jednak usunięto inny ząb, to powstały w ten sposób brak należy uzupełnić, wybierając mosty protetyczne lub implanty. O słuszności tego twierdzenia nie trzeba przekonywać nikogo, kto ma usunięty ząb w odcinku przednim, widoczny przy uśmiechu. Jednak nawet zęby boczne, a zwłaszcza szóstki i siódemki, które stanowią filary prawidłowego zgryzu i odbierają największe obciążenie, powinny zostać uzupełnione. W przeciwnym razie inne zęby będą przeciążone, na przykład brak bocznych zębów doprowadza do przeciążenia zębów przednich. Ponadto kość w miejsu po usuniętym zębie zanika, a zęby sąsiadujące z luką przechylają się w jej stronę, co ma znaczenie dla osób decydujących się na przykład na implanty w późniejszym okresie. Dodatkowo ząb przeciwstawny pozbawiony podparcia wysuwa się, komplikując leczenie protetyczne w przyszłości.

Zapraszamy do zapoznania się z rozwiązaniami protetycznymi oferowanymi przez lekarzy specjalistów Kliniki Stomatologicznej ANIDENT w Warszawie:
Szczegółowe informacje na temat cen poszczególnych rozwiązań zamieszczamy w cenniku protetycznym oraz cenniku implantów. W przypadku implantów przygotowaliśmy również ceny w zależności od różnych wariantów konfiguracji braków zębowych.

Zobacz również:
do góry  



ANIDENT
KLINIKA STOMATOLOGICZNA

Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12
metro Natolin

 tel. 507 300 900
22 436 61 23
22 436 61 22
 


Klinika
jest czynna
od poniedziałku
do piątku
w godzinach

800 - 2100
w soboty
8
00 - 1400

ZAPRASZAMY

 ©2004-2023 ANIDENT Dentysta Warszawa Ursynów