ANIDENT - Implanty Warszawa

 
ANIDENT - Gabinet Stomatologiczny Warszawa
                          

LECZENIE KANAŁOWE                 

Warszawa, ul. Belgradzka 12
tel. 507 300 900, tel. 22 43 66 123

    

     

O NAS

 USŁUGI

NASI LEKARZE

CENY

GALERIA

 MEDIA O NAS

PORADY

JAK DOJECHAĆ

KONTAKT
 

LECZENIE KANAŁOWE

LECZENIE KANAŁOWE | WSKAZANIA | PRZEBIEG
 LECZENIE KANAŁOWE POD MIKROSKOPEM
TECHNOLOGIE | PYTANIA

ZGORZEL ZĘBA

Zgorzel zęba rozwija się w zębie, w którym doszło do uprzedniego obumarcia miazgi. Martwa tkanka miazgi ulega procesom beztlenowego rozkładu na skutek działania bakterii beztlenowych.

Zgorzel zęba jest poważnym stanem wymagającym leczenia kanałowego, ponieważ niesie ze sobą nie tylko możliwość utraty zęba, ale również ryzyko zakażenia tkanek okołozębowych oraz negatywnego wpływu na cały organizm (z ryzykiem zapalenia wsierdzia włącznie).

Zgorzel zęba - leczenie kanałowe Warszawa.Stan zapalny związany ze zgorzelą zęba może mieć różny przebieg i objawy. W przewlekłym stanie dolegliwości bólowe mogą nie występować lub być słabo nasilone. Zaawansowany przewlekły stan zapalny może doprowadzić do powstania zmian w kości wokół wierzchołka korzenia zęba zwanych zmianami okołowierzchołkowymi. Może również powstać przetoka ropna lub torbiel.

W ostrym stanie zgorzeli zęba występuje ostry, pulsujący ból zęba, dla którego charakterystyczne jest nasilanie się pod wpływem nacisku (nagryzania) lub ciepła. Nacisk i ciepło zwiększają miejscowe ciśnienie gazów zgorzelinowych powstałych w procesie beztlenowego rozpadu martwych tkanek, dlatego pod wpływem tych bodźców ból zęba nasila się.

Konsekwencją ostrego zapalenia zgorzelinowego zęba może być ropień wewnątrzustny lub zewnątrzustny wymagający chirurgicznej interwencji (nacięcie ropnia). Mogą pojawić się objawy ogólnoustrojowe, takie jak gorączka. Ząb zgorzelinowy może być znacznie rozchwiany.

Ząb zgorzelinowy.Zgorzel zęba zwykle jest efektem zaniechania leczenia kanałowego w momencie ostrego zapalenia miazgi, kiedy ząb pozostaje jeszcze żywy, a zmiany martwicze w miazdze nie występują lub są ograniczone. Brak wizyty u stomatologa i zaniechanie leczenia kanałowego w tym czasie doprowadza do tego, że ostry ból co prawda mija, co ma związek z obumarciem miazgi, a tym samym nerwów i zakończeń bólowych. Nie oznacza to jednak zakończenia procesu patologicznego, który polega na beztlenowym rozkładzie (mówiąc wprost: gniciu) martwej miazgi i związanymi z tymi konsekwencjami wynikającymi z obecności w organizmie ogniska bardzo groźnych bakterii beztlenowych.

Z tego względu leczenie kanałowe zęba zgorzelinowego zwykle jest dłuższe i bardziej skomplikowane. Procesy patologiczne są bardziej zaawansowane, a bakterie liczniejsze, bardziej zjadliwe i znacznie głębiej penetrują kanaliki boczne. Często proces patologiczny dotyczy już kości (zmiany okołowierzchołkowe, ropnie, torbiele) i wymaga odpowiedniego postępowania.

Podstawowy schemat leczenia kanałowego zęba zgorzelinowego nie odbiega od normy i polega na dokładnym opracowaniu kanałów i szczelnym ich wypełnieniu. Kwestią szczególnie istotną jest odpowiednie wyjałowienie kanałów przed wypełnieniem, dlatego podczas opracowywania obficie płucze się kanały silnymi środkami bakteriobójczymi: podchlorynem sodu i wodą utlenioną. Często konieczne są również dodatkowe wizyty, na których wymienia się opatrunki lecznicze w kanałach zgorzelinowych.

W przypadku ostrych stanów zgorzelinowych przed leczeniem kanałowym konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna w postaci nacięcia ropnia. W przypadku bardzo zaawansowanych zmian zgorzelinowych i dużego stopnia zniszczenia zęba interwencja chirurgiczna w postaci usunięcia zęba jest jedyną, jaka pozostała. Z tego względu nie należy czekać z wizytą u dentysty i wdrożeniem leczenia kanałowego gdy nie jest jeszcze na nie za późno.

Chociaż typowy ząb zgorzelinowy zwykle jest bardzo zniszczony, to należy wspomnieć o możliwości podstępnego rozwoju zgorzeli w zębie, który w jamie ustnej wygląda prawidłowo i zdrowo. Jest to zjawisko rzadkie i ma miejsce w sytuacji, gdy dojdzie do martwicy miazgi np. na skutek zbyt głębokiego wypełnienia lub innych bodźców prowadzących do martwicy miazgi.

Przydatne informacje?
Jeśli tak, polub naszą stronę!
Zobacz również:
do góry  NZOZ
PRZYCHODNIA STOMATOLOGICZNA

Warszawa
ul. Belgradzka 12
metro Natolin

 tel. 507 300 900
22 43 66 123
22 43 66 122
 


Przychodnia
jest czynna
od poniedziałku
do piątku
w godzinach

800 - 2100
w soboty
8
00 - 1400

ZAPRASZAMY

 ©2004-2016 ANIDENT Warszawa Ursynów