Stomatologia Warszawa Ursynów

 
ANIDENT Stomatolog Warszawa Ursynów
                          

LECZENIE KANAŁOWE                 

ANIDENT Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12

tel. 507 300 900, tel. 22 436 61 23

    


UMÓW WIZYTĘ - TEL. 507 300 900

     

O NAS

 USŁUGI

 LEKARZE

CENY

GALERIA

 MEDIA

BLOG

DOJAZD

KONTAKT




 
strona główna > usługi > leczenie kanałowe > wskazania do mikroskopu > złamane narzędzie w kanale zęba

LECZENIE KANAŁOWE

LECZENIE KANAŁOWE | WSKAZANIA | PRZEBIEG
 LECZENIE KANAŁOWE POD MIKROSKOPEM
TECHNOLOGIE | PYTANIA

ZŁAMANE NARZĘDZIE W KANALE ZĘBA

Podczas opracowywania kanałów korzeniowych, szczególnie zakrzywionych lub niedrożnych, może zdarzyć się powikłanie w postaci złamania narzędzia kanałowego. Takie narzędzie zaklinowuje się w kanale i podczas próby jego wycofania fragment pozostaje w zębie.

Podstawowy problem wynikający z obecności złamanego narzędzia w kanale to brak możliwości udrożnienia kanału, a tym samym właściwego opracowania, oczyszczenia i wypełnienia kanału. W świetle kanału zęba za złamanym narzędziem wciąż są bakterie, których pozostawienie niesie za sobą ryzyko niepowodzenia leczenia kanałowego. Dlatego złamane narzędzie wymaga wyjęcia, co najczęściej jest procedurą trudną, skomplikowaną i nie zawsze kończy się powodzeniem. Z tego względu próby usunięcia złamanego narzędzia powinny być podejmowane w odpowiednim powiększeniu z wykorzystaniem mikroskopu endodontycznego.
Złamana igła w zebie w kanale korzenia.
Sama procedura usuwania złamanego narzędzia z kanału ma różny przebieg w zależności od sytuacji klinicznej. W prostych przypadkach wystarcza jedynie doświadczenie lekarza endodonty i umiejętna praca ręcznymi narzędziami kanałowymi. W zaawansowanych przypadkach usunięcie narzędzia kanałowego wymaga użycia ultradźwiękowego skalera endodontycznego i niekiedy trwa kilka godzin, dlatego jest to procedura kosztowna.

Próba wyjęcia narzędzia kanałowego nie zawsze kończy się powodzeniem. W przypadku niepowodzenia dalsze postępowanie zależy od sytuacji. Do złamania narzędzia może dojść na różnym etapie leczenia, zarówno na początku opracowywania kanałów jak i tuż przed ich wypełnieniem. Rokowanie jest tym gorsze, im wcześniej dojdzie do złamania narzędzia kanałowego. Sytuacja jest korzystniejsza, jeśli do złamania narzędzia doszło tuż przed wypełnianiem kanałów, gdy są już one całkowicie opracowane i wypłukane środkami antyseptycznymi. Jeśli w takim przypadku narzędzie jest w przywierzchołkowej, dolnej części kanału, to przy niepowodzeniu próby wyjęcia złamanego narzędzia dopuszcza się jego pozostawienie. Kanał dopełnia się wtedy do wysokości złamanego narzędzia.Takie rozwiązanie zawsze jednak należy traktować jako leczenie warunkowe, a ząb wymaga regularnej okresowej kontroli z wykonaniem zdjęć RTG zębowych. W przypadku pojawienia się zmian w kości okolicy wierzchołka korzenia lub dolegliwości bólowych należy wdrożyć leczenie chirurgiczne w postaci resekcji wierzchołka korzenia zęba lub radektomii, w skrajnej sytuacji ekstrakcji zęba.
Złamana igła w kanale w zębie.
Wspomniane wyżej zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej, takie jak resekcja wierzchołka korzenia lub radektomia (wycięcie korzenia zęba) stanowią rozwiązanie w przypadku niepowodzenia wyjęcia złamanego narzędzia z kanału. Resekcja wierzchołka korzenia zęba polega na usunięciu fragmentu korzenia zęba ze złamanym narzędziem poprzez wykonanie otworu w kości na jego wysokości. Jest to rutynowy zabieg chirurgiczny wykonywany w znieczuleniu miejscowym przez chirurga stomatologa. W przypadku narzędzi złamanych w wyższych partiach kanału konieczne może być wycięcie całego korzenia - radektomia. Przestrzeń w tkance kostnej po resekcji lub radektomii wypełnia się pełnowartościową tkanką kostną, a po wygojeniu zaszytego dziąsła po zabiegu nie zostaje żaden ślad. Jedynym przejawem wykonanej resekcji zęba jest widoczny na zdjęciu RTG lub pantomogramie krótszy korzeń zęba.

Znacznie rzadziej zdarza się, że nie udaje się wyjąć fragmentu narzędzia kanałowego, ale lekarz endodonta jest w stanie udrożnić kanał niejako obok tego narzędzia. Wtedy kanał opracowuje się normalnie na jego anatomiczną długość, a następnie wypełnia wraz z pozostawieniem narzędzia. Taki ząb wymaga jednak okresowej kontroli radiologicznej (zdjęcia RTG), a przypadku pojawienia się zmian okołowierzchołkowych lub dolegliwości może wymagać jednego z wymienionych powyżej zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej (resekcja wierzchołka korzenia lub radektomia).

Na koniec należy podkreślić, że złamanie narzędzia kanałowego nie jest błędem w sztuce lekarskiej a jedynie powikłaniem leczenia i przy założeniu należytej staranności i odpowiednich kwalifikacji lekarza endodonty trudno orzekać o jego winie. Ryzyko złamania narzędzia kanałowego jest nieodłącznie związane z przebiegiem leczenia kanałowego i doprawdy trudno znaleźć lekarza stomatologa, który poważnie zajmuje się endodoncją, a nie miałby tego przykrego zdarzenia w swojej zawodowej historii. Współczesna stomatologia daje jednak szerokie możliwości zarówno zapobiegania tego typu powikłaniom jak i eliminowania ich negatywnych następstw.

Eliminowanie następstw szczegółowo opisaliśmy powyżej, natomiast zapobieganie złamaniom pilników, poszerzaczy i igieł endodontycznych to przede wszystkim coraz wyższa jakość tych narzędzi. Narzędzia kanałowe, szczególnie te stosowane w pierwszym etapie leczenia, kiedy kanał jest najwęższy, są bardzo cienkie i jako takie muszą być niezwykle wytrzymałe. Postęp jaki dokonał się w stomatologii i endodoncji ostatnich lat to przede wszystkim coraz bardziej wytrzymałe stopy niklowo-tytanowe, z których wykonuje się narzędzia kanałowe, a także badania nad optymalnym kształtem i rozmieszczeniem elementów skrawających narzędzi, minimalizujące ryzyko zaklinowania i pęknięcia. Profilaktyka powikłania w postaci złamanych narzędzi kanałowych to również zastosowanie wysokiej klasy mikrosilników endodontycznych o precyzyjnie regulowanej sile obrotowej (momencie obrotowym), wyposażonych również w systemy blokowania rotacji narzędzia napotykającego ustalony wcześniej opór (klinującego się) i automatycznego uruchamiania rotacji przeciwnej w celu ułatwienia wycofania narzędzia z kanału.

Mimo postępu technologicznego w stomatologii, a także doświadczenia wielu świetnych lekarzy endodontów, narzędzia kanałowe łamały się, łamią i niestety będą się łamać.

W takiej sytuacji zawsze warto podjąć próbę wyjęcia złamanego narzędzia. Lekarze endodonci pracujący w Klinice Stomatologicznej ANIDENT dysponują dużym doświadczeniem w zakresie wyjmowania złamanych narzędzi kanałowych. Nasza oferta jest skierowana zarówno do pacjentów, którzy mają ząb ze złamanym narzędziem, jak i do lekarzy stomatologów z innych gabinetów stomatologicznych, którzy chcieliby skierować do nas pacjenta z tego typu powikłaniem. Zdecydowaną większość złamanych narzędzi z powodzeniem udaje nam się usunąć.

Zobacz również:
do góry  



ANIDENT
KLINIKA STOMATOLOGICZNA

Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12
metro Natolin

 tel. 507 300 900
22 436 61 23
22 436 61 22
 


Klinika
jest czynna
od poniedziałku
do piątku
w godzinach

800 - 2100
w soboty
8
00 - 1400

ZAPRASZAMY

 ©2004-2023 ANIDENT Dentysta Warszawa Ursynów