stomatolog Warszawa Ursynów

 
ANIDENT Stomatolog Warszawa Ursynów
                          

LECZENIE KANAŁOWE                 

ANIDENT Warszawa Ursynów
Warszawa, ul. Belgradzka 12

tel. 507 300 900, tel. 22 436 61 23

    


UMÓW WIZYTĘ - TEL. 507 300 900

     

O NAS

 USŁUGI

 LEKARZE

CENY

GALERIA

 MEDIA

BLOG

DOJAZD

KONTAKT




 
strona główna > usługi > leczenie kanałowe > wskazania > głęboka próchnica zęba

LECZENIE KANAŁOWE

LECZENIE KANAŁOWE | WSKAZANIA | PRZEBIEG
 LECZENIE KANAŁOWE POD MIKROSKOPEM
TECHNOLOGIE | PYTANIA

GŁĘBOKA PRÓCHNICA ZĘBA

Próchnica zębów to wciąż najczęstsza przyczyna leczenia kanałowego. Jeśli ubytek nie jest odpowiednio wcześnie wypełniony i wyleczony, to proces próchnicowy sięga coraz głębiej dochodząc do miazgi zęba i powodując nieodwracalny stan zapalny. Na tym etapie najczęściej pojawia się silny ból zęba i zwykle nie ma już alternatywy dla leczenia kanałowego. Ból zęba najczęściej jest samoistny, ale może pojawiać się i nasilać na zimno.
Kiedy boli ząb - leczenie kanałowe.
Rzadziej zdarza się, że zmieniona próchnicowo miazga ulega zakażeniu i obumiera bez nasilonych objawów bólowych. Najczęściej taki ząb również wymaga leczenia kanałowego mimo braku bólu, jednak w takiej sytuacji wzrastają szanse na uniknięcie leczenia kanałowego przez zastosowanie tak zwanego leczenia biologicznego. Polega ono na częściowym opracowaniu ubytku próchnicowego. Dno ubytku, które sąsiaduje bezpośrednio z komorą zęba, pozostawia się częściowo nie opracowane, ponieważ jego dalsze opracowywanie wiązałoby się z odsłonięciem miazgi, a tym samym koniecznością leczenia kanałowego zęba. Ubytek wypełnia się wówczas na 2-3 miesiące opatrunkiem leczniczym, takim jak m. in. tlenek cynku, który umożliwia remineralizację dna komory. Jeśli leczenie biologiczne powiedzie się, to lekarz stomatolog po trzech miesiącach usuwa tlenek cynku i wypełnia ząb standardowym wypełnieniem kompozytowym. W przypadku braku powodzenia w leczeniu biologicznym, to znaczy gdy pojawi się ból zęba lub po 2-3 miesiącach nie uda się doczyścić zremineralizowanego ubytku próchnicowego, lekarz stomatolog wdraża rutynowe leczenie kanałowe.

Leczenie kanałowe może zostać rozpoczęte dwojako. Jednym z rozwiązań jest tak zwana dewitalizacja miazgi zęba, która w języku potocznym funkcjonuje jako zatrucie zęba. Procedura ta polega na umieszczeniu w okolicy odsłoniętej miazgi specjalnej substancji (parapasty), która powoduje kontrolowane umartwienie miazgi zęba. Następnie ubytek zamyka się szczelnym opatrunkiem tymczasowym. Kolejna wizyta ma miejsce po 7-14 dniach, w zależności od rodzaju dewitalizowanego zęba. Stomatolog usuwa martwą miazgę i opracowuje kanały zęba. Bardzo ważne jest, aby nie przekroczyć wskazanego przez stomatologa czasu następnej wizyty, bowiem substancja dewitalizacyjna jest środkiem miejscowo toksycznym i pozostawienie jej w zębie na czas dłuższy niż wskazany przez stomatologa, może mieć szereg niekorzystnych następstw dla zęba i tkanek otaczających.

Alternatywą dla dewitalizacji czyli zatrucia zęba jest leczenie kanałowe w znieczuleniu. Pomija się wtedy pierwszy etap związany z dewitalizacją miazgi i usuwa się ją żywą po uprzednim podaniu znieczulenia. Warunkiem przeprowadzenia tego zabiegu, zwanego ekstrypacją miazgi w znieczuleniu, jest skuteczne znieczulenie pacjenta. To ostatnie może okazać się problematyczne w przypadku pacjentów z ostrym stanem zapalnym i ostrym samoistnym bólem zęba. Wtedy rozwiązaniem pozostaje dewitalizacja, która przynosi ulgę w bólu zwykle po kilkunastu, kilkudziesięciu godzinach.

Nieleczona głęboka próchnica niesie ze sobą poważne ryzyko zakażenia miazgi i konieczności leczenia kanałowego, dlatego tak ważne jest odpowiednio wczesne leczenie wszystkich ubytków próchnicowych. Ból zęba pojawia się w ostatnim stadium próchnicy i  wtedy zwykle jest już za późno na uniknięcie leczenia kanałowego. Nawet głębokie, stwarzające ryzyko zapalenia miazgi ubytki próchnicowe mogą być niewidoczne w jamie ustnej jeśli znajdują na powierzchniach stycznych zębów, czyli w przestrzeniach międzyzębowych. Dlatego tak ważny jest regularny przegląd stomatologiczny co pół roku.



Zobacz również:
do góry  



ANIDENT
KLINIKA STOMATOLOGICZNA

Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12
metro Natolin

 tel. 507 300 900
22 436 61 23
22 436 61 22
 


Klinika
jest czynna
od poniedziałku
do piątku
w godzinach

800 - 2100
w soboty
8
00 - 1400

ZAPRASZAMY

 ©2004-2023 ANIDENT Dentysta Warszawa Ursynów