ANIDENT Stomatolog Warszawa Ursynów
                          

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA       

ANIDENT Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12

tel. 507 300 900, tel. 22 436 61 23

    


UMÓW WIZYTĘ - TEL. 507 300 900

     

O NAS

 USŁUGI

 LEKARZE

CENY

GALERIA

 MEDIA

BLOG

DOJAZD

KONTAKT
 

ZĘBY MĄDROŚCI (ÓSEMKI)

ÓSEMKI | WSKAZANIA DO USUNIĘCIA | ZĘBY ZATRZYMANE
PYTANIA | ZALECENIA PO ZABIEGU

BRAK ÓSEMKI PRZECIWSTAWNEJ

Brak antagonisty zęba mądrości może stanowić dodatkowy argument za usunięciem zęba, rzadko stanowi jednak samodzielne wskazanie przy zdrowej, prawidłowo położonej i nie sprawiającej kłopotów ósemce.

Podstawowym problemem jest wtórne przemieszczanie się zębów pozbawionych podparcia zęba przeciwstawnego. Pozostawienie zęba ósmego bez podparcia skutkuje postępującym wysunięciem lub wychyleniem takiego zęba. W efekcie po kilku latach ząb taki może zacząć sprawiać dolegliwości na skutek gryzienia w dziąsło po przeciwstawnej stronie lub kaleczenia błony śluzowej policzka.

Ale ekstruzja, bo tak fachowo nazywa się tego typu wędrówka niepodpartego zęba, jest tylko jednym z argumentów za usunięciem zęba bez antagonisty. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę, że taki ząb jest wyłączony z układu żucia, a tym samym bezużyteczny. Trafną analogią jest tutaj posiadanie połowy nożyczek, które jakkolwiek doskonale ostre, to swojej pierwotnej funkcji bez drugiej połowy nie są w stanie spełniać. Dlatego często stomatolog zaleca usunięcie ósemki pozbawionej zęba przeciwstawnego, co pozwala uniknąć późniejszych kłopotów, które najczęściej wiążą się z większą podatnością ósemek na próchnicę. Ta ostatnia wynika z gorszego stopnia zmineralizowania szkliwa i trudności w oczyszczaniu daleko położonych zębów mądrości.


Zobacz również:
do góry  ANIDENT
KLINIKA STOMATOLOGICZNA

Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12
metro Natolin

 tel. 507 300 900
22 436 61 23
22 436 61 22
 


Klinika
jest czynna
od poniedziałku
do piątku
w godzinach

800 - 2100
w soboty
8
00 - 1400

ZAPRASZAMY

 ©2004-2021 ANIDENT Dentysta Warszawa Ursynów