ANIDENT Stomatolog Warszawa Ursynów
                          

LICÓWKI WARSZAWA                 

ANIDENT Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12

tel. 507 300 900, tel. 22 436 61 23

    


UMÓW WIZYTĘ - TEL. 507 300 900

     

O NAS

 USŁUGI

 LEKARZE

CENY

GALERIA

 MEDIA

BLOG

DOJAZD

KONTAKT  
strona główna > usługi > protetyka > licówki > pytania > czy licówki niszczą zęby

LICÓWKI

LICÓWKI | PYTANIA | CENY | WIZUALIZACJA
LICÓWKI BEZ SZLIFOWANIA
LICÓWKI PRZED i PO I DLACZEGO ANIDENT?
OPINIE PACJENTÓW

CZY LICÓWKI NISZCZĄ ZĘBY?

Klasyczne licówki porcelanowe wymagają preparacji (szlifowania) tkanek zęba i chociaż słowo "niszczą" ma zdecydowanie negatywny wydźwięk, to trzeba stwierdzić, że ząb oszlifowany pod licówkę, jest na nią niejako "skazany" do końca swoich dni.

LICÓWKI BEZ SZLIFOWANIA NIE NISZCZĄ ZĘBÓW

Inaczej zgoła rzeczy się mają w przypadku pełnoceramicznych licówek bez szlifowania. Jak sama nazwa wskazuje, nie wymagają one żadnej ingerencji w ząb (licówki bez piłowania zębów), a przez to są całkowicie bezpieczne i odwracalne - wcale nie niszczą zębów. Dlatego wszędzie tam, gdzie warunki kliniczne i wskazania na to pozwalają, wykonujemy u naszych pacjentów licówki bez szlifowania, gdyż wiemy jak ważny jest dla pacjenta komfort braku ingerencji wierła w zdrowe tkanki zęba.

przed założeniem licówek bez szlifowania
 Zęby przed założeniem licówek bez szlifowania nie wymagają absolutnie żadnej ingerencji, dlatego jest to całkowicie bezinwazyjna i odwracalna metoda. Pacjentka przed założeniem porcelanowych licówke bez szlifowania - zęby Pacjentki nie wymagają szlifowania i są gotowe do zacementowania licówek.

licówki bez szlifowania na modelu - gotowe do zacementowania na zębach pacjenta
Licówki bez szlifowania na modelu gipsowym - gotowe do zacementowania na nieoszlifowanych zębach Pacjentki.

LICÓWKI BEZ PIŁOWANIA ZĘBÓW

Zdecydowana większość licówek pełnoceramicznych wykonywanych w Klinice Stomatologicznej ANIDENT w Warszawie to licówki bez szlifowania, czyli licówki które nie niszczą zębów i są całkowicie odwracalne. Licówki ze szlifowaniem wykonujemy jedynie w przypadku tych zębów, dla których jest to konieczne, czyli gdy chcemy ząb skrócić, zwęzić, spłaszczyć lub schować w łuku zębowym ząb wystający z niego. Innymi słowy wszędzie tam, gdzie interwencja wiertła i tak jest nieodzowna. Zawsze jednak w takich przypadkach stosujemy preparację maksymalnie oszczędzającą tkanki zęba. Natomiast wszędzie, gdzie tylko się da, czyli w większości przypadków, stosujemy licówki bez szlifowania (licówki bez piłowania zębów). Nawet u tego samego Pacjenta tylko niektóre zęby mogą wymagać szlifowania, podczas gdy na większość zębów można założyć licówki bez piłowania zębów.

zacementowane licówki bez szlifowania na zęby górne
Licówki bez szlifowania zacementowane u Pacjentki na zęby górne. Widać wyraźne wydłużenie zębów w stosunku do warunków wyjściowych (pierwsze zdjęcie na górze tej strony).

zacementowane licówki bez szlifowania na zęby górne i dolne
Licówki bez szlifowania zacementowane na górnych i dolnych zębach Pacjentki. Ponieważ Pacjentka zdecydowała się na pokrycie licówkami bez szlifowania wszystkich zębów widocznych przy uśmiechu (zęby od piątki do piątki na górze i na dole - łącznie 20 licówek bez szlifowania), to mogła wybrać dowolny kolor licówek porcelanowych z kolornika bez obawy, że będzie odróżniał się od koloru jej własnych zębów. Wybrała wymarzone przez siebie, śnieżnobiałe z olśniewającym efektem "Hollywood smile" jak powyżej.

WIELOLETNI WPŁYW LICÓWEK NA ZĘBY

Pytanie, czy licówki niszczą zęby, pojawia się również często w kontekście wpływu samej obecności licówek na pokryte nimi zęby. Prawidłowo wykonane licówki są na zębach kilkanaście, często nawet kilkadziesiąt lat, stąd zagadnienie ich oddziaływania na ząb i tkanki otaczające jest tak ważne. Wieloletnie obserwacje kliniczne i doniesienia naukowe potwierdzają bezpieczeństwo licówek i brak negatywnych oddziaływań na tkanki zęba i dziąsło. Zęby przykryte licówkami nie są bardziej podatne na powstanie próchnicy, chociaż oczywiście w przypadku braku higieny ubytek próchnicowy może powstać, dlatego ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej i regularne przeglądy stomatologiczne. Ubytek nie powstanie oczywiście pod licówką (musiałby tam być przed jej zacementowaniem, co oznaczałoby błąd w sztuce lekarskiej). Próchnica zęba, jeśli dojdzie do jej powstania, lokalizuje się na powierzchni podniebiennej lub językowej zęba z licówką. Dlatego tak ważne są prawidłowa higiena jamy ustnej oraz regularne przeglądy stomatologiczne.

Również dla dziąseł licówki są bezpieczne, co zapewnia biozgodność porcelany, która nie stanowi czynnika drażniącego dla dziąseł. Zarówno jeśli chodzi o brak potencjalnych miejsc retencyjnych dla próchnicy, jak i o wpływ na dziąsła, kluczowe jest właściwe zaprojektowanie kształtu i rozmiaru licówki. Oczywiście najważniejsze jest tutaj doświadczenie zespołu (lekarza stomatologa i technika protetycznego), który wykonuje licówki. Licówka nie może zbyt głęboko penetrować kieszonki dziąsłowej, bo uszkodzi przyczep nabłonkowy i będzie stanowiła element retencji dla płytki nazębnej - oba te czynniki po latach mogą doprowadzić do recesji dziąsła. Nie może być również zbyt płytko, bo ujawni się połączenie ceramiki ze szkliwem zęba.

Nasze własne obserwacje kliniczne potwierdzają trwałość i bezpieczeństwo wykonanych przez nasz zespół licówek porcelanowych. Nierzadkie są sytuacje, gdy nasz Pacjent wraca do nas na kontrolę po kilku latach (zamiast rekomendowanych co pół roku!), bo tak mu czas zleciał, a my widzimy nasze licówki w stanie tak idealnym, jakby dopiero wczoraj wyszedł z nimi z naszej kliniki. Takie przypadki są dla nas powodem do szczególnej satysfakcji, chociaż nieustannie podkreślamy, jak ważne są regularne kontrole.

ANIDENT gabinet stomatologiczny Warszawa UrsynówW Klinice Stomatologicznej ANIDENT w Warszawie wykonujemy rocznie setki całkowicie bezpiecznych dla zębów i odwracalnych porcelanowych licówek bez szlifowania. Jeśli rozważają Państwo licówki, ale nie chcą niszczyć swoich zębów, warto rozważyć właśnie licówki bez szlifowania. Zapraszamy na konsultację do naszych stomatologów wykonujących licówki, wystarczy do nas zadzwonić lub wysłać e-mail.Zobacz również:
do góry  ANIDENT
KLINIKA STOMATOLOGICZNA

Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12
metro Natolin

 tel. 507 300 900
22 436 61 23
22 436 61 22
 


Klinika
jest czynna
od poniedziałku
do piątku
w godzinach

800 - 2100
w soboty
8
00 - 1400

ZAPRASZAMY

 ©2004-2023 ANIDENT Licówki Warszawa Ursynów