implanty Warszawa

 
ANIDENT Stomatolog Warszawa Ursynów
                          

IMPLANTY WARSZAWA             

ANIDENT Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12

tel. 507 300 900, tel. 22 436 61 23

    


UMÓW WIZYTĘ - TEL. 507 300 900

     

O NAS

 USŁUGI

 LEKARZE

CENY

GALERIA

 MEDIA

BLOG

DOJAZD

KONTAKT

strona główna > usługi > implanty > słownik > alternatywa dla implantów

IMPLANTY

IMPLANTY | SYSTEMY | CENY | PYTANIA
SŁOWNIK | KROK PO KROKU | IMPLANTY W ANIDENT

ALTERNATYWA DLA IMPLANTÓW

Chociaż implanty stanowią aktualnie najwygodniejszą i najbardziej estetyczną metodę uzupełniania brakujących zębów, to oczywiście istnieją rozwiązania alternatywne. Warto je przedstawić z dwóch powodów. Po pierwsze, w większości przypadków wciąż są one tańsze. Po drugie, istnieją sytuacje, w których implanty nie mogą być wykonane z innych względów.

MOSTY PROTETYCZNE

Systematykę rozwiązań alternatywnych dla implantów stomatologicznych celowo zaczynamy od mostów protetycznych, ponieważ stanowią one jedyną alternatywę dla implantów o porównywalnym komforcie użytkowania. Wynika to z tego, że mosty protetyczne, podobnie jak implanty, stanowią rodzaj protetycznych uzupełnień stałych, to znaczy niewyjmowalnych. Z tego względu komfort użytkowania mostów protetycznych jest bardzo wysoki i zbliżony do komfortu użytkowania implantów oraz zębów własnych.

Mosty protetyczne ustępują jednak implantom ze względu na swe wady. Pierwsza to konieczność oszlifowania zębów filarowych. Druga to zanikanie kości wyrostka zębodołowego pod przęsłem mostu. Implanty zapobiegają temu zanikowi stymulując tkankę kostną w ten sam sposób, jak robią to zęby naturalne, czyli poprzez przenoszenie sił żucia bezpośrednio na kość wyrostka zębodołowego.


Mosty protetyczne są również mniej uniwersalne niż implanty, ponieważ z ich pomocą nie uzupełnimy tak zwanych skrzydłowych braków zębów. Ze skrzydłowym brakiem mamy do czynienia wtedy, kiedy brakuje ostatnich zębów w łuku. Tego typu brak zębowy to niejako przeciwność braku międzyzębowego. W braku skrzydłowym łuk zębowy kończy się wcześniej, na przykład na czwórce lub piątce. Brakuje wtedy zęba, który stanowiłby tak zwany dalszy filar mostu zębowego. Z tego względu mosty protetyczne nie mają zastosowania do uzupełnienia braków skrzydłowych, a jedynym sposobem na ich równie komfortowe uzupełnienie są implanty. Alternatywą o znacznie mniejszym komforcie
pozwalającą na uzupełnienie braków skrzydłowych są protezy ruchome (wyjmowalne) o których piszemy poniżej. Zapraszamy także do dedykowanej sekcji naszej strony poświęconej porcelanowym mostom protetycznym.

PROTEZY AKRYLOWE ORAZ PROTEZY SZKIELETOWE

Alternatywę dla implantów stanowią protezy ruchome, do których zalicza się klasyczne akrylowe protezy osiadające jak również tak zwane protezy szkieletowe.

Podstawową i niestety jedyną zaletą protez ruchomych jest ich niska cena. W przeciwieństwie do mostów protetycznych pozwalają one również na odbudowę braków skrzydłowych uzębienia. Poza tym protezy ruchome mają wiele wad. Podstawową wadą z punktu widzenia pacjenta jest znacznie obniżony komfort użytkowania. Estetyka protez akrylowych i szkieletowych również stanowi pewien kompromis, szczególnie w przypadku odbudowy przednich zębów, gdzie elementy retencyjne protez, takie jak klamry i haczyki, mogą być widoczne przy uśmiechu. Na tym tle implanty zapewniają estetykę i komfort użytkowania porównywalny z posiadaniem zębów własnych.

proteza akrylowa - częściowa
Proteza akrylowa częściowa
odbudowująca sześć brakujących zębów.


Jeśli chodzi o wpływ na pozostałe zęby i tkanki przyzębia, to rozwiązaniem zdecydowanie najbardziej niekorzystnym jest klasyczna częściowa akrylowa proteza osiadająca. Przenoszenie sił żucia w tego typu protezie odbywa się w sposób niefizjologiczny, to znaczy bezpośrednio na błonę śluzową wyrostków zębodołowych. Powoduje to zanik kości wyrostka zębodołowego, co oznacza zanikanie tak zwanego podłoża protetycznego, co po kilku lub kilkunastu latach może stworzyć poważne problemy w leczeniu protetycznym (animacja poniżej). Dodatkowo klamry częściowych akrylowych protez osiadających mają bardzo niekorzystny wpływ na zęby, na których zostały oparte, wraz z ich tkankami otaczającymi.


Zdecydowanie lepiej przedstawia się sytuacja w przypadku protezy szkieletowej. Przy sprzyjającej konfiguracji braków zębowych i właściwym zaprojektowaniu protezy szkieletowej uzyskuje się całkowite podparcie na pozostałych w buzi zębach własnych pacjenta. W ten sposób większość sił żucia jest przenoszona w sposób fizjologiczny na tkanki ozębnej pozstałych zębów własnych pacjenta, a nie na błonę śluzową, jak ma to miejsce w przypadku akrylowych protez osiadających.
Warunkiem wykonania protezy szkieletowej jest obecność określonej ilości zębów własnych i ich właściwe rozmieszczenie. Dlatego nie każdy brak zębowy, zarówno skrzydłowy jak i międzyzębowy, można uzupełnić za pomocą protezy szkieletowej.

Proteza szkieletowa.
Proteza szkieletowa odbudowująca trzy brakujące zęby.

Płyta protezy szkieletowej jest odlana z metalu, dzięki czemu może być cieńsza i mieć mniejszy zakres niż klasyczna proteza akrylowa, co znacząco wpływa na podwyższenie komfortu użytkowania takiej protezy. Wciąż jednak jest to dość duże ciało obce w jamie ustnej, wymagające pewnego przyzwyczajenia i stanowiące kompromis natury funkcjonalnej i estetycznej. Z tego względu protezy szkieletowe znacząco ustępują wygodą użytkowania odbudowom na implantach.

PODSUMOWANIE

implant zęba
W porównaniu do przedstawionych powyżej metod alternatywnych, implanty cechuje uniwersalność, gdyż znajdują zastosowanie w uzupełnianiu każdego rodzaju braków zębowych, począwszy od pojedynczych braków międzyzębowych, poprzez skrzydłowe braki zębowe, a na bezzębiu skończywszy.


Implanty mają również przewagę w kwestii wygody użytkowania i estetyki uzupełnionych zębów.

Kiedy głównym kryterium jest cena, to wówczas należy rozważyć leczenie alternatywne dla implantów. Zarówno mosty protetyczne jak i ruchome protezy akrylowe oraz protezy szkieletowe pozwalają na uzupełnienie zębów taniej niż z zastosowaniem implantów.

Zobacz również:

do góry  ANIDENT
KLINIKA STOMATOLOGICZNA

Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12
metro Natolin

 tel. 507 300 900
22 436 61 23
22 436 61 22
 


Klinika
jest czynna
od poniedziałku
do piątku
w godzinach

800 - 2100
w soboty
8
00 - 1400

ZAPRASZAMY

 ©2004-2021 ANIDENT Implanty Warszawa Ursynów