implanty Warszawa

 
ANIDENT Stomatolog Warszawa Ursynów
                          

IMPLANTY WARSZAWA                 

ANIDENT Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12

tel. 507 300 900, tel. 22 436 61 23

    


UMÓW WIZYTĘ - TEL. 507 300 900

     

O NAS

 USŁUGI

 LEKARZE

CENY

GALERIA

 MEDIA

BLOG

DOJAZD

KONTAKT

strona główna > usługi > implanty > słownik > skrzydłowy brak zębów

IMPLANTY

IMPLANTY | SYSTEMY | CENY | PYTANIA
SŁOWNIK | KROK PO KROKU | IMPLANTY W ANIDENT

SKRZYDŁOWY BRAK ZĘBÓW

Skrzydłowy brak zębów.Skrzydłowy brak zębów występuje wtedy, gdy brakuje ostatnich zębów w łuku, to znaczy łuk zębowy kończy się wcześniej. Na przykład brak szóstki, siódemki i ósemki stanowi brak skrzydłowy, ponieważ zęby kończą się na piątce. Z kolei brak piątki, szóstki i siódemki przy obecności ósemki nie będzie brakiem skrzydłowym, gdyż łuk zębowy, chociaż niepełny, to kończy się na właściwym zębie - ósemce. Tego typu brak nazywamy brakiem międzyzębowym.

Taka klasyfikacja ma bardzo duże znaczenie praktyczne. Braki skrzydłowe stanowią znacznie trudniejszą sytuację protetyczną niż braki międzyzębowe. Wynika to z braku tak zwanego dalszego podparcia protetycznego. Tym samym brak skrzydłowy wyklucza zastosowanie porcelanowego mostu protetycznego ponieważ nie ma jednego z filarów, na którym taki most mógłby się oprzeć. Również zaprojektowanie dobrej protezy szkieletowej może okazać się bardzo trudne lub wręcz niemożliwe w przypadku rozległych braków skrzydłowych, na przykład w przypadku łuku zębowego kończącego się na trójkach.

Najlepszym rozwiązaniem dla odbudowy skrzydłowych braków zębów są implanty. Tego typu rozwiązanie warto przedstawić na przykładzie. Na rysunku przedstawiono Skrzydłowy brak zębów.typowy brak skrzydłowy piątki, szóstki i siódemki (zęby kończą się na czwórce). Brak dalszego filaru wyklucza zastosowanie stałego mostu porcelanowego.


Brakujące zęby możemy odbudować wszczepiając trzy implanty i mocując na nich trzy niezależne porcelanowe Pojedyncze implanty z pojedynczymi koronami.korony protetyczne, tak jak przedstawiono to na kolejnym rysunku. Każdy implant i każda korona funkcjonują jako niezależne uzupełnienie protetyczne.

Rozwiązaniem alternatywnym jest wprowadzenie dwóch implantów i zamocowanie na nich trzypunktowego mostu protetycznego odbudowującego trzy brakujące zęby. Takie rozwiązanie pozwala znacznie taniej uzupełnić brakujące zęby ze względu na brak kosztu trzeciego Mosty na implantach.implantu oraz niższą cenę korony w przęśle mostu na implantach (brak kosztu łącznika protetycznego). Tego typu rozwiązanie szczegółowo opisujemy pod hasłem mosty na implantach (w przygotowaniu).

W tym miejscu u wielu osób pojawi się pytanie, czy nie wystarczyłoby wszczepić jednego implantu w miejsce brakującej siódemki i odbudować wszystkie trzy brakujące zęby za pomocą mostu opartego na implancie i własnym zębie, w tym przypadku czwórce. Niestety takie rozwiązanie nie jest możliwe, ponieważ nie można łączyć w moście zębów własnych i implantów. Wynika to z różnicy w ruchomości zębów naturalnych oraz implantów. Zęby naturalne wykazują dość znaczną fizjologiczną ruchomość, ponieważ mają swego rodzaju hydrauliczne zawieszenie w postaci włókien ozębnej. Można sprawdzić to samodzielnie opierając palec na górnych siekaczach i stukając w nie dolnymi zębami. Łatwo zaobserwować wówczas, że górne jedynki ruszają się nieznacznie, co często bywa powodem niepokoju u osób, które odkryją to przypadkiem, a co mieści się w granicach normy fizjologicznej. Taka ruchomość stanowi bowiem naturalną amortyzację zębów i czyni je znacznie mniej podatnymi na urazy i złamania.

Tymczasem implanty są na sztywno zrośnięte z kością. Połączenie wykazującego ruchomość naturalnego zęba ze sztywnym implantem sprawiłoby, że na skutek występujących w jamie ustnej dużych sił żucia, zamocowany w ten sposób most ulegałby bardzo częstemu odcementowywaniu się albo, co stanowi następstwo znacznie poważniejsze, doprowadziłby do rozchwiania i utraty implantu.

Z tego względu w protetyce stomatologicznej dopuszcza się jedynie łączenie w mostach filarów tego samego typu, to znaczy ząb własny z zębem własnym lub implant z implantem. Inne rozwiązanie jest niestety niedopuszczalne.

Zobacz również:

do góry  ANIDENT
KLINIKA STOMATOLOGICZNA

Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12
metro Natolin

 tel. 507 300 900
22 436 61 23
22 436 61 22
 


Klinika
jest czynna
od poniedziałku
do piątku
w godzinach

800 - 2100
w soboty
8
00 - 1400

ZAPRASZAMY

 ©2004-2021 ANIDENT Implanty Warszawa Ursynów