implanty Warszawa

 
ANIDENT Stomatolog Warszawa Ursynów
                          

IMPLANTY WARSZAWA             

ANIDENT Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12

tel. 507 300 900, tel. 22 436 61 23

    


UMÓW WIZYTĘ - TEL. 507 300 900

     

O NAS

 USŁUGI

 LEKARZE

CENY

GALERIA

 MEDIA

BLOG

DOJAZD

KONTAKT

strona główna > usługi > implanty > słownik > higiena implantów

IMPLANTY

IMPLANTY | SYSTEMY | CENY | PYTANIA
SŁOWNIK | KROK PO KROKU | IMPLANTY W ANIDENT

HIGIENA IMPLANTÓW

O ile implantom, tak jak wszystkim sztucznym uzupełnieniom w jamie ustnej, nie grozi już próchnica, o tyle właściwa higiena uzupełnień protetycznych na implantach jest wciąż bardzo ważna, a zaniechania w tej kwestii mogą doprowadzić nawet do utraty implantów. Jak ważny jest to aspekt świadczy fakt uznania niewłaściwej higieny jamy ustnej jako bezwzględnego przeciwskazania do posiadania implantów zębowych.

STANDARDOWE NAWYKI HIGIENICZNE

Warto podkreślić, że implanty nie wymagają nic ponad podstawowe zalecenia dotyczące higieny jamy ustnej. Badania stomatologiczne pokazują jednak, że to w rękach pacjentów spoczywa sukces lub niepowodzenie leczenia implantologicznego. Zła higiena lub jej brak może bowiem doprowadzić do stanu zapalnego wokół implantu (tzw. periimplantitis), a w konsekwencji do obniżenia się linii dziąsła, zaniku kości i odsłonięcia powierzchni implantu, co w przypadku zębów przednich stanowi duży problem estetyczny. W przypadku wieloletnich zaniedbań i permanentnego stanu zapalnego może dojść nawet do utraty implantu. Co zatem należy robić?

MYCIE ZĘBÓW

DWA RAZY DZIENNIE

Dwukrotne mycie zębów w ciągu dnia, najlepiej bezpośrednio po posiłkach (po śniadaniu i po kolacji) to współczesny standard. Zalecenie to jest takie samo zarówno dla osób cieszących się posiadaniem własnych zębów jak i dla osób posiadających jeden lub więcej implantów. Rodzaj szczoteczki ma znaczenie drugorzędne i zależy od indywidualnych preferencji. Warto natomiast zaznaczyć, że o ile umiejętnie Szczotkowanie zębów oraz implantów.stosowana manualna szczoteczka pozwala prawidłowo umyć zęby, o tyle szczoteczka elektryczna zdecydowanie to mycie ułatwia, szczególnie w przypadku bocznych zębów i implantów.

NITKOWANIE PRZESTRZENI WOKÓŁ IMPLANTÓW

RAZ DZIENNIE

Nitkowanie zębów i implantów.Nitkowanie przestrzeni międzyzębowych to również rutynowy zabieg prawidłowej higieny jamy ustnej.  W przypadku implantów zabieg ten nabiera szczególnego znaczenia. Korona na implancie schodzi bowiem bardzo głęboko pod dziąsło, gdyż implant ma znacznie mniejszą średnicę niż korzeń zęba, szczególnie trzonowego. Stwarza to warunki do bardzo głębokiego zalegania resztek pokarmowych, co może powodować stan zapalny dziąsła. Zalegającą poddziąsłowo płytkę nazębną jesteśmy w stanie usunąć tylko za pomocą nitki dentystycznej. Zalegająca wiele dni płytka nazębna mineralizuje się i tworzy kamień nazębny, który może już usunąć tylko lekarz dentysta podczas zabiegu skalingu. Dlatego codzienne nitkowanie jest niezbędne, jeśli chcemy, aby implanty służyły nam przez długie lata.

Pewien problem z nitkowaniem przestrzeni stanowią mosty na implantach, gdyż korony w nich są ze sobą ściśle połączone. Zwykłą nitką jesteśmy w stanie wyczyścić tylko zewnętrzne przestrzenie międzyzębowe koron filarowych mostu. Aby wyczyścić przestrzeń wokół implantów od strony przęsła mostu potrzebujemy specjalnej nici dentystycznej - Oral-B SuperFloss. Tę nitkę cechuje sztywny koniec, który pozwala na łatwe przewleczenie jej pod przęsłem mostu, a następnie dokładne wyczyszczenie okolicy implantów. Warto przy tym podkreślić, że nitka ta doskonale sprawdza się również u osób posiadających konwencjonalne mosty protetyczne na własnych zębach oraz aparaty stałe.

PŁUKANIE JAMY USTNEJ PŁYNAMI ANTYSEPTYCZNYMI

RAZ DZIENNIE

Standardowe płyny do płukania jamy ustnej dostępne w handlu stanowią doskonałe uzupełnienie higieny implantów, jednak samo wypłukanie buzi płynem nigdy nie zastąpi szczotkowania zębów. Najważniejsze jest bowiem mechaniczne usunięcie płytki nazębnej, a tego jest w stanie dokonać jedynie szczoteczka do zębów.

IRYGATOR STOMATOLOGICZNY

RAZ DZIENNIE

Irygator stomatologiczny to urządzenie wciąż mało znane, ale niezwykle pożyteczne i warte uwagi. Jest to rodzaj pompy, która za pomocą specjalnej końcówki pozwala płukać przestrzenie międzyzębowe wodą pod ciśnieniem. Korzyści z takiego postępowania są nie do przecenienia, dlatego irygator jest zalecany wszystkim, ale szczególnie osobom z implantami i innymi protezami Stomatologiczny irygator do zębów Oral-B.stałymi w jamie ustnej, a także osobom leczącym się za pomocą ortodontycznych aparatów stałych. Urządzenie posiada wymienne końcówki, podobnie jak szczoteczka elektryczna, dlatego może go używać cała rodzina. Należy jednak stanowczo podkreślić, że irygator nie może być traktowany jako alternatywa dla nitki dentystycznej, stanowi jedynie jej doskonałe uzupełnienie.

WIZYTA KONTROLNA U IMPLANTOLOGA

RAZ NA PÓŁ ROKU

Istotnym elementem właściwej profilaktyki są również okresowe wizyty kontrolne. I w tym przypadku również nie jest to nic więcej ponad standard, czyli zalecany okresowy przegląd stomatologiczny raz na pół roku. Ważne jest natomiast, aby przegląd ten przeprowadzał lekarz zajmujący się implantami, a nie stomatolog ogólny. Tylko ten pierwszy będzie bowiem wiedział, na co zwrócić uwagę.

Podczas kontroli po leczeniu implantologicznym stomatolog ocenia stan implantu, pracy protetycznej (korony, mostu lub protezy) oraz higienę. W razie potrzeby może usunąć kamień nazębny i tutaj również zaleca się, aby zabieg ten przeprowadzał stomatolog z doświadczeniem implantologicznym. Raz na dwa lata wskazana jest kontrola radiologiczna - pantomogram.


Zobacz również:

do góry  ANIDENT
KLINIKA STOMATOLOGICZNA

Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12
metro Natolin

 tel. 507 300 900
22 436 61 23
22 436 61 22
 


Klinika
jest czynna
od poniedziałku
do piątku
w godzinach

800 - 2100
w soboty
8
00 - 1400

ZAPRASZAMY

 ©2004-2021 ANIDENT Implanty Warszawa Ursynów