implanty Warszawa

 
implanty Warszawa, implanty
                          

IMPLANTY WARSZAWA             

ANIDENT Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12

tel. 507 300 900, tel. 22 436 61 23

    


UMÓW WIZYTĘ - TEL. 507 300 900

     

O NAS

 USŁUGI

 LEKARZE

CENY

GALERIA

 MEDIA

BLOG

DOJAZD

KONTAKT

strona główna > usługi > implanty > słownik > stożkowa
tomografia komputerowa (CBCT)

IMPLANTY

IMPLANTY | SYSTEMY | CENY | PYTANIA
SŁOWNIK | KROK PO KROKU | IMPLANTY W ANIDENT

STOŻKOWA TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA (CBCT)

Stożkowa tomografia komputerowa (ang. cone beam computed tomography, CBCT) jest zaawansowanym badaniem rentgenowskim, pozwalającym na uzyskanie precyzyjnych przekrojów (tzw. tomogramów) tkanek, jak również trójwymiarowych wizualizacji poszczególnych struktur organizmu.

Do niedawna do diagnostyki i zaplanowania leczenia implantologicznego wystarczającym zdjęciem rentgenowskim był pantomogram. Aktualnie jednak złotym standardem staje się jednak dokładniejsza diagnostyka, wtedy lekarz implantolog zleca wykonanie tomografii komputerowej w technologii stożkowej (inaczej CBCT) szczęki i żuchwy. Taką tomografię można wykonać na miejscu w Klinice Stomatologicznej ANIDENT.

Tomografia komputerowa umożliwia bardzo precyzyjne pomiary kości w każdym miejscu i w każdym wymiarze. Pozwala także na dokładną ocenę przestrzennego położenia zatoki szczękowej przed planowanym zabiegiem jej podniesienia - tzw. sinus lift, jeśli zbyt niskie położenie dna zatoki uniemożliwia wprowadzenie implantów.

Pantomogram, jak sugeruje jego nazwa, jest również zdjęciem wykonywanym w technologii tomograficznej, czyli warstwowej. Pantomogram obejmuje jednak tylko jedną, z góry zdefiniowaną warstwę, przez co daje jedynie dwuwymiarowy (płaski) obraz. Tymczasem wynik badania tomografii komputerowej obejmuje bardzo wiele warstw - przekrojów, zwykle kilkadziesiąt lub kilkaset. Warstwy te mogą być obrazowane w dowolnym kierunku, dzięki czemu uzyskujemy obraz trójwymiarowy. Dołączone do tomografów komputerowych nowoczesne oprogramowanie pozwala wizualizować obiekty o zbliżonej gęstości radiologicznej w formie atrakcyjnych wizualnie komputerowych obrazów 3D. Najważniejsza jest jednak precyzja pomiarów, które mogą być wykonywane przestrzennie - we wszystkich trzech wymiarach. Dysponując przekrojami tomograficznymi implantolog jest w stanie precyzyjnie wymierzyć szerokość i wysokość wyrostka zębodołowego w każdym jego miejscu i na podstawie tych danych rozmieścić implanty.

Z fizycznego punktu widzenia tomografia komputerowa (CT) jest badaniem wykorzystującym promieniowanie rentgenowskie. Jak każde zdjęcie RTG jest zatem bezbolesna i nieinwazyjna. Badanie CT wiąże się natomiast z przyjęciem określonej dawki promieniowania rentgenowskiego, dlatego bezwzględnym przeciwskazaniem do jego wykonania jest ciąża. W ciąży wykonuje się CT tylko w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia, na przykład po urazie głowy. Implanty stomatologiczne z całą pewnością nie należą do tego rodzaju wskazań.

Tomografia komputerowa szczęki i żuchwy wykonywana do celów diagnostyki stomatologicznej nie wymaga podawania środków kontrastujących.

Wszystkie badania z zakresu stożkowej tomografii komputerowej CBCT 3D można wykonać na miejscu w Klinice Stomatologicznej ANIDENT. Dysponujemy jednym z najnowocześniejszych stomatologicznych aparatów tomograficznych Carestream CS 8100 SC 3D, którego światowa premiera miała miejsce w 2017 roku.

Stosowany przez nas aparat dzięki bardzo czułym sensorom do minimum redukuję dawkę promieniowania rentgenowskiego przyjętą przez pacjenta, a możliwość wykonania tomografii 3D CBCT tylko wybranego, interesującego lekarza odcinka szczęki lub żuchwy (na przykład przy planowaniu pojedynczego implantu) pozwala jeszcze bardziej zmniejszyć tę dawkę, przy okazji redukując cenę samego badania.

Na naszej stronie internetowej znajdą Państwo szczegółowy i aktualny cennik badań stożkowej tomografii komputerowej CBCT.


Zobacz również:

do góry  ANIDENT
KLINIKA STOMATOLOGICZNA

Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12
metro Natolin

 tel. 507 300 900
22 436 61 23
22 436 61 22
 


Klinika
jest czynna
od poniedziałku
do piątku
w godzinach

800 - 2100
w soboty
8
00 - 1400

ZAPRASZAMY

 ©2004-2021 ANIDENT Implanty Warszawa Ursynów