ANIDENT Stomatolog Warszawa Ursynów
                          

KLINIKA STOMATOLOGICZNA  

ANIDENT Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12

tel. 507 300 900, tel. 22 436 61 23

    


UMÓW WIZYTĘ - TEL. 507 300 900

     

O NAS

 USŁUGI

 LEKARZE

CENY

GALERIA

 MEDIA

BLOG

DOJAZD

KONTAKT


  
strona główna > media o nas > JOY 07/2006

PORADY DOTYCZĄCE
PIELĘGNACJI ZĘBÓW

 

W magazynie JOY z lipca 2006 roku lekarz stomatolog z Przychodni ANIDENT, Jacek Jaśkowski udzielił porad na temat właściwej pielęgnacji zębów. Za zgodą Wydawcy przytaczamy je poniżej.

zobacz skan II-giej strony



O czym musimy pamiętać, jeśli chcemy mieć zdrowe zęby? Trzeba je myć po każdym posiłku. Jeśli to niemożliwe, co najmniej dwa razy dziennie. Po śniadaniu i przed snem. A w ciągu dnia, po jedzeniu, przynajmniej wypłukać usta wodą lub żuć gumę bez cukru.

Czy to prawda, że najgorszym błędem jest nieumycie zębów przed snem? Tak. Nocą nasz organizm produkuje kilkakrotnie mniej śliny niż w ciągu dnia i zęby są znacznie bardziej narażone na działanie bakterii. Jeżeli ktoś nie myje zębów wieczorem, szybko nabawi się próchnicy.

Na rynku jest spory wybór szczoteczek. Które są pana zdaniem najlepsze?  Wszystkie. Istotne różnice są tylko między elektrycznymi a manualnymi.

Elektryczne są lepsze? Nie. I elektryczną, i manualną można dobrze umyć zęby, ale elektryczną łatwiej to zrobić. Ma małą, ruchomą główkę, dzięki której łatwo dotrzeć także do tylnych zębów - siódemek i ósemek - i dobrze je wyczyścić.

Lepsze są szczoteczki z twardym czy miękkim włosiem? Z miękkim. Twardą łatwo uszkodzić dziąsła. Ale tak naprawdę szczoteczkę powinien dobrać dentysta, który wie, jakie mamy zęby i dziąsła. On też pokaże, jak prawidłowo czyścić zęby.

A jak powinno się to robić? Najważniejsze jest, aby czyścić zęby z każdej strony: nie tylko z przodu, ale i od strony języka, podniebienia oraz powierzchnie żujące. Oprócz tego trzeba specjalną tarką lub szczoteczką wyczyścić język, na którym też zbierają się bakterie. I nie wolno zapominać o przestrzeniach międzyzębowych. Do ich czyszczenia przydadzą się nici i wykałaczki dentystyczne.

Nici i wykałaczek musimy używać też po każdym posiłku? Przynajmniej raz dziennie, to znaczy wieczorem.

Jak często powinniśmy zmieniać szczoteczkę?
Co trzy miesiące. Po tym czasie włókna są już zniszczone (wprawdzie nie widać tego gołym okiem, ale tak jest) i nie czyszczą dobrze zębów.

A jakiej pasty powinniśmy używać? Najlepsze są pasty wieloskładnikowe. Oprócz fluoru zawierają też bakteriobójczy triclosan oraz związki chemiczne spowalniające proces osadzania się kamienia nazębnego. Można je poznać po charakterystycznych przymiotnikach dodawanych do nazwy, jak complete, total, total care.

A co z płynami do płukania ust? One również zawierają te wszystkie pożyteczne składniki, a więc dodatkowo chronią nasze zęby przed próchnicą.

Jak długo trzeba myć zęby? Aż je umyjemy (śmiech). Mniej więcej dwie minuty szczoteczką elektryczną, a trzy - zwykłą.

A co daje irygator do zębów? Strumieniem wody lub płynu do płukania jamy ustnej czyści przestrzenie między zębami. Irygator jest uzupełnieniem dla szczoteczki i nici ale oczywiście ich nie zastępuje.

Szczoteczka, irygator, nici, wykałaczki, tarki, pasta, płyn? Czy naprawdę musimy używać tego wszystkiego? Konieczne są szczoteczka, pasta i nitka dentystyczna. Pozostałe rzeczy dodatkowo pomagają utrzymać higienę. Używając ich mamy większe szanse, że nie będziemy mieć problemów z próchnicą.

Jakie potrawy szkodzą zębom? Słodycze i czipsy. Są najlepszą pożywką dla bakterii wywołujących próchnicę.

Czipsy? Tak. Składają się prawie wyłącznie ze skrobi, która w ślinie zostaje rozłożona w groźne dla zębów cukry proste. Poza tym doskonale je oblepiają.

Powinniśmy ich jeść jak najmniej? Raczej jak najrzadziej. Nie ma znaczenia, czy zjemy małą czy dużą paczkę, kawałek czy całą tabliczkę czekolady. Ważne, by robić to rzadko i najlepiej zaraz potem umyć zęby.

Czy są jakieś potrawy dobre dla zębów? Na przykład mleko, jogurt czy biały ser? Ząb dorosłego człowieka, całkowicie już rozwinięty, można wzbogacać minerałami tylko i wyłącznie od zewnątrz: za pomocą pasty czy specjalnych płynów do ust. Odpowiednia dieta, bogata w wapń, fluor i fosfor, ma więc znaczenie tylko w przypadku dzieci i kobiet w ciąży.
  

  do góry  



ANIDENT
KLINIKA STOMATOLOGICZNA

Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12
metro Natolin

 tel. 507 300 900
22 436 61 23
22 436 61 22
 


Klinika
jest czynna
od poniedziałku
do piątku
w godzinach

800 - 2100
w soboty
8
00 - 1400

ZAPRASZAMY

 ©2004-2023 ANIDENT Dentysta Warszawa Ursynów