ANIDENT Stomatolog Warszawa Ursynów
                          

PROTETYKA WARSZAWA                 

ANIDENT Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12

tel. 507 300 900, tel. 22 436 61 23

    


UMÓW WIZYTĘ - TEL. 507 300 900

     

O NAS

 USŁUGI

 LEKARZE

CENY

GALERIA

 MEDIA

BLOG

DOJAZD

KONTAKT


  
strona główna > usługi > protetyka > korony > krok po kroku

KORONY PROTETYCZNE

KORONY | KROK PO KROKU | PYTANIA
TYPY KORON:
PORCELANOWE NA STALIPORCELANOWE NA ZŁOCIE
PEŁNOCERAMICZNE LAVA | PEŁNOCERAMICZNE INCERAM
AKRYLOWE TYMCZASOWE


Samo wykonanie korony protetycznej w większości wypadków wymaga jedynie dwóch wizyt (kroku drugiego i czwartego w poniższym zestawieniu).

Ząb oszlifowany pod koronę protetyczną.Ząb z koroną protetyczną LAVA.
              Zęby oszlifowane pod korony.           Zęby okoronowane.

KROK PIERWSZY
DIAGNOSTYKA I PRZYGOTOWANIE LECZENIA


Na tej wizycie lekarz stomatolog stwierdza wskazania kwalifikujące ząb do wykonania korony protetycznej (zniszczony ząb,  złamany ząb, bardzo duże wypełnienie z wysokim prawdopodobieństwem jego utraty, ząb przewidziany jako filar dla mostu protetycznego). W przypadku zębów bardzo zniszczonych może zaistnieć konieczność przeleczenia kanałowego i wykonania wkładu koronowo-korzeniowego (potocznie zwanego sztyftem) przed wykonaniem korony protetycznej.
Wizyta diagnostyczna u lekarza protetyka.
Jeśli ząb był już leczony kanałowo, obowiązkiem lekarza protetyka jest wykonanie RTG kontrolnego w celu oceny prawidłowości wypełnienia kanałów korzeniowych.

Jeśli ząb jest żywy i zdrowy, a będzie okoronowywany ze względu na zaplanowany most protetyczny, leczenie kanałowe w zdecydowanej większości przypadków nie jest potrzebne. Wyjątkiem są zęby bardzo przechylone, których oszlifowanie pod most musi doprowadzić do obnażenia miazgi -  w takiej sytuacji przeleczenie kanałowe jest niezbędne, a w przypadku zębów przednich również wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego.

KROK DRUGI
SZLIFOWANIE ZĘBA, POBRANIE WYCISKU, DOBÓR KOLORU, WYKONANIE KORONY TYMCZASOWEJ


Na tej wizycie ząb jest szlifowany pod koronę protetyczną. Szlifowanie polega na zmniejszeniu zęba we wszystkich trzech wymiarach, tak aby zrobić miejsce na koronę protetyczną. Ścianki korony protetycznej, w zależności od jej rodzaju mają od 1 do 2 milimetrów grubości i o tyle należy zmniejszyć ząb, aby po założeniu korony protetycznej miał on właściwe, idealnie pasujące do sąsiednich i przeciwstawnych zębów wymiary.

Szlifowanie zęba odbywa się w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesne.
Ząb oszlifowany pod koronę protetyczną.

Po zakończonym szlifowaniu lekarz dentysta pobiera wycisk protetyczny, który przenosi przestrzenną informację z jamy ustnej do laboratorium protetycznego. Pobiera się nie tylko wycisk oszlifowanego zęba, ale również wszystkich zębów sąsiednich oraz zębów przeciwstawnych, tak aby wykonana w laboratorium protetycznym korona była dokładnie dopasowana.

Oszlifowany ząb lekarz stomatolog zabezpiecza akrylową koroną tymczasową wykonaną przez niego w gabinecie. Dzięki zamocowaniu korony tymczasowej oszlifowany ząb jest zabezpieczony przed wpływem negatywnych czynników, natomiast pacjent może bez obawy uśmiechać się i normalnie funkcjonować przez czas potrzebny na wykonanie ostatecznej korony protetycznej w laboratorium (zwykle kilka dni roboczych).

Ostatnim zadaniem lekarza protetyka na tej wizycie jest ustalenie przyszłego koloru korony protetycznej przy użyciu specjalnego kolornika. Lekarz stomatolog sugeruje pacjentowi najlepsze według niego rozwiązanie, jednak to pacjent ostatecznie decyduje o kolorze przyszłej korony. Wybrany kolor stomatolog zapisuje w dokumentacji pacjenta. W sytuacjach wątpliwych pacjent ma dobierany kolor bezpośrednio w laboratorium protetycznym przez technika, który będzie wykonywał koronę.

KROK TRZECI
PRZYMIARKA KORONY NA POŚREDNIM ETAPIE JEJ WYKONANIA


W przypadku pojedynczych koron ten etap zwykle można pominąć. Najczęściej przymierza się podbudowę metalową lub pełnoceramiczną pod mosty protetyczne. W uzasadnionych przypadkach stomatolog może chcieć przymierzyć również pojedyncze korony na wczesnym etapie ich wykonania w laboratorium, kiedy bardzo łatwo można wprowadzić ewentualne zmiany.

Korona protetyczna.

KROK CZWARTY
PRZYMIARKA I ZACEMENTOWANIE GOTOWEJ KORONY


Na kolejnej wizycie mamy już gotową ostateczną koronę. Lekarz stomatolog najpierw przymierza ją i ocenia, czy jest prawidłowo dopasowana (sprawdza szczelność korony, punkty styczne z zębami sąsiednimi i kontakty zgryzowe z zębami przeciwstawnymi). Również pacjent ocenia swoje wrażenia z nowym uzupełnieniem w buzi sprawdzając, czy czuje się z nim komfortowo. Jeśli wszystko jest prawidłowe, pacjent ocenia kolor i kształt korony oraz ogólne wrażenie estetyczne całości uśmiechu wzbogaconego o nowy element. Jeśli wszystko jest zgodnie z oczekiwaniami pacjenta i lekarza protetyka, korona jest cementowana na ząb filarowy. Leczenie jest zakończone.
Leczenie protetyczne jest zakończone.
Zobacz również:
do góry  ANIDENT
KLINIKA STOMATOLOGICZNA

Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12
metro Natolin

 tel. 507 300 900
22 436 61 23
22 436 61 22
 


Klinika
jest czynna
od poniedziałku
do piątku
w godzinach

800 - 2100
w soboty
8
00 - 1400

ZAPRASZAMY

 ©2004-2023 ANIDENT Protetyka Warszawa Ursynów