ANIDENT Stomatolog Warszawa Ursynów
                          

PROTETYKA WARSZAWA                 

ANIDENT Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12

tel. 507 300 900, tel. 22 436 61 23

    


UMÓW WIZYTĘ - TEL. 507 300 900

     

O NAS

 USŁUGI

 LEKARZE

CENY

GALERIA

 MEDIA

BLOG

DOJAZD

KONTAKT


  
strona główna > usługi > protetyka > korony > porcelana na złocie

KORONY PROTETYCZNE

KORONY | KROK PO KROKU | PYTANIA
TYPY KORON:
PORCELANOWE NA STALIPORCELANOWE NA ZŁOCIE
PEŁNOCERAMICZNE LAVA | PEŁNOCERAMICZNE INCERAM
AKRYLOWE TYMCZASOWE


Korony porcelanowe na podbudowie ze złota mają charakterystykę zbliżoną do koron na podbudowie Złoto stomatologiczne.stalowej, są zatem bardzo wytrzymałe i zapewniają właściwą estetykę w większości przypadków. To co wyróżnia te korony, to obecność stopów metali szlachetnych, zwykle złota i platyny. Wynikają z tego następujące korzyści:
  • złoto jest metalem biozgodnym o unikalnych właściwościach bakteriostatycznych, dzięki czemu zmniejsza ryzyko próchnicy wtórnej
  • złoto jest metalem szlachetnym, dzięki czemu nie ma zjawiska wędrówki jonów w jamie ustnej, co po wielu latach mogłoby doprowadzić do ściemnienia dziąsła nad koroną
  • żółty kolor złota jest bardziej korzystny niż srebrno-szary kolor stali, dzięki czemu korona porcelanowa na podbudowie ze złota wygląda bardziej naturalnie, ma korzystniejszy kolor i korzystniej odbija światło
  • złoto jest metalem bardziej elastycznym niż stal co jest lepsze dla rozkładu sił i mechaniki pracy wkładu koronowo-korzeniowego i korony zęba.
Zastosowanie złota minimalizuje ryzyko próchnicy wtórnej pod koroną protetyczną. Z tego względu zaleca się stosowanie złota w zębach głęboko złamanych lub zniszczonych poddziąsłowo, kiedy ryzyko próchnicy jest znacznie większe z uwagi na utrudnione lub uniemożliwione właściwe oczyszczanie tej okolicy.

Ze względu na swoje właściwości korony porcelanowe na złotej podbudowie są idealne do odbudowy odcinków bocznych - zębów przedtrzonowych i trzonowych, szczególnie w zębach trudnych, bardzo głęboko zniszczonych, z czym wiąże się znacznie większe ryzyko próchnicy wtórnej w przyszłości. Stosuje się je również w odcinku przednim, jednak ustępują one estetyce koron pełnoceramicznych. Wynika to z obecności złota, który oczywiście nie jest widoczne pod porcelaną, gdyż jest nią całkowicie pokryte. Złoto pod porcelaną zmienia natomiast pracę światła w takiej koronie i nie pozwala uzyskać naturalnego dla wielu zębów efektu przezierności.

Korony porcelanowe na podbudowie ze złota wykonuje się zarówno jako korony pojedyncze jak i korony w mostach protetycznych. Rzadko, zwykle gdy w jamie ustnej są już inne uzupełnienia oparte na złocie, korony protetyczne na podbudowie ze złota mocuje się na implantach.

Podgrupę koron porcelanowych na podbudowie ze złota stanowią korony z margin'em porcelanowym. W takich koronach podbudowa ze złota nie sięga do samego brzegu korony, lecz kończy się 1-2 milimetry wcześniej, natomiast sam dodziąsłowy brzeg korony jest pełnoceramiczny, wykonany z odpowiednio wzmocnionej porcelany. Takie korony są bardziej estetyczne, dlatego margin porcelanowy zaleca się wykonywać w koronach przeznaczonych do odbudowy zębów odcinka przedniego. Korona z margin'em (inaczej stopniem) porcelanowym jest etapem pośrednim pomiędzy standardową koroną na podbudowie metalowej a doskonałą estetycznie koroną pełnoceramiczną.

Złoto jest materiałem cenionym w stomatologii już od stuleci, a jego właściwości i zalety zostały dogłębnie poznane. Współcześnie jednak złoto w stomatologii musi zmierzyć się z uzupełnieniami pełnoceramicznymi. Jeszcze do niedawna uzupełnienia na złocie (wkłady i korony protetyczne) były tańsze niż uzupełnienia pełnoceramiczne. Systematyczny wzrost cen złota oraz upowszechnienie technologii pełnoceramicznych sprawiły, że ceny obu tych grup uzupełnień protetycznych wyrównały się. Z tego względu, mimo niewątpliwych zalet złota, jest ono systematycznie wypierane przez uzupełnienia pełnoceramiczne. Nie oznacza to jednak zmierzchu stopów szlachetnych w stomatologii, a lekarze stomatolodzy Przychodni Stomatologicznej ANIDENT wciąż wykonują wiele tego typu uzupełnień. Korony porcelanowe na złocie są polecane przede wszystkim pacjentom z bardzo zniszczonymi poddziąsłowo zębami oraz pacjentom, którzy posiadają już w jamie ustnej jakiekolwiek uzupełnienia na złocie. Złoto jest również  jednym z najlepszych materiałów do wykonywania uzupełnień typu inlay oraz onlay.

Zobacz również:
do góry  ANIDENT
KLINIKA STOMATOLOGICZNA

Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12
metro Natolin

 tel. 507 300 900
22 436 61 23
22 436 61 22
 


Klinika
jest czynna
od poniedziałku
do piątku
w godzinach

800 - 2100
w soboty
8
00 - 1400

ZAPRASZAMY

 ©2004-2023 ANIDENT Protetyka Warszawa Ursynów