ANIDENT Stomatolog Warszawa Ursynów
                          

LECZENIE KANAŁOWE                 

ANIDENT Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12

tel. 507 300 900, tel. 22 436 61 23

    


UMÓW WIZYTĘ - TEL. 507 300 900

     

O NAS

 USŁUGI

 LEKARZE

CENY

GALERIA

 MEDIA

BLOG

DOJAZD

KONTAKT 
strona główna > usługi > leczenie kanałowe

LECZENIE KANAŁOWE

LECZENIE KANAŁOWE | WSKAZANIA | PRZEBIEG
 LECZENIE KANAŁOWE POD MIKROSKOPEM
TECHNOLOGIE | PYTANIA

Leczenie kanałowe Warszawa.Leczenie kanałowe (inaczej leczenie endodontyczne)  pozwala na zachowanie w buzi zęba, który bez takiego leczenia musiałby zostać usunięty. Ząb po leczeniu kanałowym, mimo że jest martwy, doskonale spełnia swoje funkcje biorąc czynny udział w akcie żucia i zapewniając właściwą estetykę uśmiechu. Prawidłowo przeleczone kanałowo zęby służą bez żadnych dolegliwości przez wiele lat, umożliwiając uniknięcie kosztownych form leczenia protetycznego, takich jak mosty i implanty. Warto podkreślić, że przeleczony kanałowo ząb jest rozwiązaniem zdecydowanie bardziej korzystnym i fizjologicznym niż nawet najlepsze implanty, a przy tym znacznie tańszym niż implanty i inne stałe uzupełnienia protetyczne. Dlatego zawsze warto leczyć kanałowo każdy ząb wymagający takiego leczenia, unikając w ten sposób jego utraty.

DLACZEGO ZĘBY WYMAGAJĄ LECZENIA KANAŁOWEGO

Leczenie kanałowe musi być przeprowadzone w zębach, których miazga została objęta nieodwracalnym procesem zapalnym.


Miazga zęba to tkanka miękka znajdująca się w każdym zębie. Każdy ząb pod twardymi tkankami szkliwa i zębiny zawiera przestrzeń wypełnioną naczyniami krwionośnymi i unerwieniem, które współtworzą miazgę zęba. Naczynia krwionośne i nerwy wnikają do zęba przez otwory wierzchołkowe korzenia (lub korzeni, jeśli ząb ma ich więcej), następnie biegną kanałami korzeniowymi ku górze i kończą się w tak zwanej komorze stanowiącej rdzeń korony zęba.
Zdrowa miazga zęba nie wymaga leczenia kanałowego.
W żywym i zdrowym zębie miazga jest odpowiedzialna za odżywianie zębiny i percepcję bodźców zewnętrznych, w tym bólu.

Nie leczona próchnica zęba prowadzi do leczenia kanałowego.W sytuacji w której struktura miazgi zostanie naruszona, dochodzi w niej do nieodwracalnych zmian zapalnych, które w konsekwencji prowadzą do martwicy tej tkanki. Proces ten przebiega wieloetapowo, jego początkowy okres (ostre zapalenie wciąż jeszcze żywej miazgi) jest najczęściej trudny do przeoczenia ze względu na bardzo silne dolegliwości bólowe ze strony zęba. Samoistny silny ból zęba nasilający się pod wpływem zimna to typowy objaw ostrego zapalenia miazgi zęba. Ból ten może sam ustąpić po pewnym czasie, kiedy w miazdze zęba dojdzie do całkowitej martwicy.

Przy zapaleniu miazgi leczenie kanałowe jest konieczne.Zdarza się jednak, że zapalenie miazgi od początku ma charakter przewlekły i utajony. Brak wówczas dolegliwości bólowych, a pacjent często nie zdaje sobie sprawy z toczącego się procesu patologicznego. W takiej sytuacji właściwe rozpoznanie umożliwiają zdjęcia RTG zębowe lub pantomogram, ewentualnie test żywotności zęba wykonywany przez lekarza stomatologa. Test żywotności polega na przyłożeniu do zęba watki nasączonej chlorkiem etylu, co w przypadku żywego zęba jest odczuwalne jako przenikliwe zimno. Brak reakcji na chlorek etylu zwykle oznacza martwicę miazgi.

Martwica miazgi leczenie kanałowe Warszawa.Martwica miazgi nie kończy niestety procesu patologicznego, ponieważ martwa miazga ulega procesowi beztlenowego rozpadu, zwanemu zgorzelą zęba. Przez otwory wierzchołkowe korzeni zębów proces patologiczny przenosi się z kanałów zębów do tkanki kostnej, powodując zapalenie okołowierzchołkowe, a w bardziej zaawansowanych przypadkach torbiel lub ropień.

Powstające w procesie beztlenowego rozkładu martwej tkanki gazy mogą powodować miejscowy wzrost ciśnienia i towarzyszący temu silny ból, dla którego charakterysyczne jest nasilenie na skutek ciepłych bodźców (w odróżnieniu od zapalenia miazgi reagującego na zimno). Ząb boli również przy nagryzaniu, ucisku i opukiwaniu. Dalsze zwlekanie z leczeniem kanałowym może doprowadzić do przewlekłego lub ostrego zapalenia ropnego. W tym ostatnim przypadku może uformować się znacznych rozmiarów ropień wymagający interwencji chirurgicznej w postaci nacięcia ropnia i ewakuacji nagromadzonej ropy. W ostrym ropnym stanie zapalnym mogą pojawić się objawy ogólnoustrojowe, takie jak gorączka. Ale nawet w przewlekłej postaci, bez objawów ogólnych, zgorzel zęba stanowi bardzo poważne obciążenie dla całego organizmu. Ząb zgorzelinowy stanowi bowiem permanentne wrota zakażenia i może spowodować nawet zapalenie wsierdzia.

PRZYCZYNY ZAPALENIA MIAZGI

Próchnica głęboka to przyczyna leczenia kanałowego.Najczęstszą przyczyną zapalenia miazgi, w którego następstwie konieczne jest leczenie kanałowe zęba, jest wciąż próchnica. Nie leczony ubytek próchnicowy nieustannie się powiększa i penetruje w głąb zębiny dochodząc do miazgi zęba i zakażając ją. Najczęściej pierwsze objawy bólowe ze strony zęba są objawem nieodwracalnego zapalenia miazgi, a wówczas leczenie kanałowe jest jedynym rozwiązaniem. Dlatego tak ważne są regularne przeglądy stomatologiczne i leczenie ubytków próchnicowych już na tym etapie, kiedy są na tyle małe, że jeszcze nie bolą i jednocześnie nie stanowią jeszcze zagrożenia dla miazgi zęba.

Miazga może również zostać odsłonięta i zakażona na skutek urazu zęba. Na przykład jeśli korona zęba została złamana na tyle nisko, że uwidoczniła miazgę zęba, to w takiej sytuacji leczenie kanałowe staje się nieodzowne.

Leczenia kanałowego mogą również wymagać niektóre zęby przed planowanym leczeniem protetycznym w postaci wkładu koronowo-korzeniowego - inaczej sztyftu - oraz korony lub mostu protetycznego. Do zmian degeneracyjnych miazgi może dochodzić wraz z wiekiem i zęby mogą wówczas wymagać leczenia endodontycznego. Te i inne przypadki szczegółowo przedstawiamy w sekcji wskazania do leczenia kanałowego zębów.

CZY WARTO LECZYĆ ZĄB KANAŁOWO

Zdecydowanie warto. Taka odpowiedź wydaje się oczywista, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że dla zęba wymagającego leczenia kanałowego nie ma alternatywy, chyba że za takową uważać usunięcie zęba, co staje się koniecznością w przypadku zaniechania leczenia kanałowego.

Prawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe pozwala zachować ząb na wiele lat. Taki ząb, chociaż jest martwy, doskonale spełnia swoje podstawowe funkcje, czyli uczestniczy w akcie żucia i gwarantuje właściwą estetykę uśmiechu.

Chociaż leczenie kanałowe nie jest tanie ze względu na czasochłonność i konieczność korzystania z kosztownych technologii i materiałów, to kwestia racjonalności wydatków również jest argumentem za leczeniem kanałowym zębów. Zaniechanie leczenia endodontycznego w wymagającym  tego zębie prowadzi do jego utraty zwykle w ciągu kilku lat. Uzupełnienie usuniętego zęba za pomocą implantu lub mostu protetycznego generuje koszty większe niż w przypadku leczenia endodontycznego i zwykle jest bardziej inwazyjne.

Warto przy tym podkreślić przewagę naturalnych, własnych, nawet przeleczonych kanałowo zębów nad zębami sztucznymi, nawet implantami. Przeleczony kanałowo ząb, nawet gdy został z niego tylko korzeń stanowiący podstawę pod koronę protetyczną, wciąż ma naturalne hydrauliczne mocowanie w kości w postaci tkanek ozębnej, podczas gdy implanty są na stałe zrośnięte z kością.

Nawet najlepsze i najdroższe implanty nigdy nie osiągną tej doskonałości, jaką mają zęby naturalne. Współczesna stomatologia i jej wysoko wyspecjalizowana dziedzina - endodoncja - stwarzają możliwość zachowania w jamie ustnej nawet martwych zębów na wiele lat. Zawsze warto skorzystać z tej możliwości, jeśli stan zęba tego wymaga.

Dlatego nie tylko warto, ale trzeba leczyć wszyskie zęby wymagające leczenia kanałowego.

Zobacz również:
do góry  ANIDENT
KLINIKA STOMATOLOGICZNA

Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12
metro Natolin

 tel. 507 300 900
22 436 61 23
22 436 61 22
 


Klinika
jest czynna
od poniedziałku
do piątku
w godzinach

800 - 2100
w soboty
8
00 - 1400

ZAPRASZAMY

 ©2004-2023 ANIDENT Dentysta Warszawa Ursynów