ANIDENT Stomatolog Warszawa Ursynów
                          

LICÓWKI WARSZAWA                 

ANIDENT Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12

tel. 507 300 900, tel. 22 436 61 23

    


UMÓW WIZYTĘ - TEL. 507 300 900

     

O NAS

 USŁUGI

 LEKARZE

CENY

GALERIA

 MEDIA

BLOG

DOJAZD

KONTAKT  
strona główna > usługi > protetyka > licówki > pytania > jakie są alternatywne formy leczenia dla licówek porcelanowych

LICÓWKI

LICÓWKI | PYTANIA | CENY | WIZUALIZACJA
LICÓWKI BEZ SZLIFOWANIA
LICÓWKI PRZED i PO I DLACZEGO ANIDENT?
OPINIE PACJENTÓW

JAKIE SĄ ALTERNATYWNE FORMY LECZENIA DLA LICÓWEK PORCELANOWYCH?

KORONY PEŁNOCERAMICZNE

Wykonanie licówki na zęby bardzo zniszczone może nie być najlepszym rozwiązaniem. Dlatego w przypadku zębów zniszczonych w znacznym stopniu, z licznymi i dużymi wypełnieniami kompozytowymi, warto rozważyć wykonanie korony protetycznej zamiast licówki. Korony pełnoceramiczne nie tylko poprawiają estetykę zębów, podobnie jak licówki, ale również wzmacniają ząb odbudowując go, a decydując się na pełnoceramiczną cyrkonową koronę LAVA uzyskujemy estetyczny efekt bez żadnych kompromisów, podobnie jak w przypadku licówki pełnoceramicznej.

korony pełnoceramiczne cyrkonowe LAVA przed
 U Pacjenta z uwagi na potrzebę wzmocnienia zębów ze wzgędu na stopień zniszczenia i osłabienia tkanek własnych zębów oraz obecność korony na trójce zdecydowano się na pełnoceramiczne korony protetyczne na podbudowie cyrkonowej w systemie LAVA zamiast licówek porcelanowych. Korony protetyczne wzmacniają zniszczone zęby.

korony pełnoceramiczne cyrkonowe LAVA po
Pacjent powyżej już po osadzeniu pełnoceramicznych koron cyrkonowych LAVA wraz z uzupełnieniem braków zębów w odcinkach bocznych za pomocą implantów. Z uwagi na rozległość prac, podobnie jak w przypadku licówek, tak i w przypadku pelnoceramicznych koron LAVA Pacjent może wybrać samodzielnie kolor swoich nowych zębów. Pacjent zdecydował się na naturalny, nie śnieżnobiały kolor zębów.korony cyrkonowe LAVA - alternatywa dla licówek porcelanowych
 U drugiego Pacjenta również licówki porcelanowe nie wchodziły w grę z uwagi na fakt, że Pacjent miał już oszlifowane zęby pod korony i osadzone na nich korony akrylowe, których jakość była dla Pacjenta niezadowalająca.

korony cyrkonowe LAVA - alternatywa dla licówek porcelanowych
Drugi Pacjent z osadzonymi pełnoceramicznymi cyrkonowymi koronami LAVA na górnych i dolnych zębach, wykonanymi w Klinice Stomatologicznej ANIDENT w Warszawie. Dodatkowo elementem leczenia było uzupełnienie ubytków zębów w odcinkach bocznych za pomocą implantów i osadzonych na nich koron pełnoceramicznych LAVA. Warto zwrócić uwagę na efekt przezierności brzegów siecznych górnych siekaczy charakterystyczny dla naturalnych zębów. Uzyskanie takiego efektu umożliwiają wyłącznie uzupełnienia pełnoceramiczne (bez podbudowy metalowej), czyli pełnoceramiczne korony lub licówki.

BONDING CZY LICÓWKI

Coraz większą popularność w korygowaniu niedoskonałości zębów zdobywa tak zwany bonding. Czym jest bonding? To odbudowa zęba lub niwelowanie jego defektu za pomocą kompozytu światłotwardzalnego, czyli materiału, z którego robi się wypełnienia w zębach. Do bondingu są zwykle specjalnie dedykowane, superestetyczne materiały kompozytowe. W porównaniu do licówek zaletą bondingu jest niższy koszt i szybki rezultat, zwykle już na jednej wizycie. Najczęściej również bonding nie wymaga żadnej trwałej ingerencji w tkanki własne zęba, jest zatem całkowicie odwracalny, w przeciwieństwie do standardowych licówek wymagających szlifowania zęba. Ale już z kolei licówki bez szlifowania również są bezinwazyjne tak jak bonding. Licówki porcelanowe są jednak droższe. Podstawową przewagą porcelanowych licówek nad bondingiem jest trwałość. Uzupełnienia ceramiczne nie zetrą się, nie zmatowią i nie zużyją tak szybko jak bonding kompozytowy. Podczas gdy licówki porcelanowe to rozwiązanie często na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, to bonding będzie wymagał korekty lub wymiany znacznie częściej, zwykle już po kilku latach. Kompozyt ściera się również znacznie szybciej niż ceramika, dlatego jest większe ryzyko jego zmatowienia i następczych przebarwień. W zasadzie jedyną przewagą bondingu nad licówkami jest niższa cena. Pozostałe aspekty w konfrontacji bonding czy licówki bezapelacyjnie wygrywają licówki porcelanowe, zwłaszcza w opcji bez szlifowania zębów.

W Klinice Stomatologicznej ANIDENT w Warszawie nasi lekarze stomatolodzy również wykonują bonding jako tańszą alternatywę dla klasycznych licówek porcelanowych. Najlepsze rezultaty przynosi bonding na podstawie indywidualnej matrycy wykonanej w laboratorium protetycznym po uprzednim nawoskowaniu gipsowych modeli zębów. Czym jest nawoskowanie modeli? To nic innego jak wizualizacja przyszłych zębów za pomocą wosku na modelu gipsowym, czyli WAX-UP, o której więcej piszemy na stronie dotyczących wizualizacji licówek. W tym wypadku WAX-UP z wymodelowanymi i zaakceptowanymi przez Pacjenta nowymi zębami stanowi bazę do wykonania w laboratorium protetycznym indywidualnej matrycy. Matryca ta jest następnie używana przez lekarza stomatologa do kompozytowej odbudowy zębów, czyli właśnie bondingu.

licówki wizualizacja wax up na modelu gipsowym
Zęby wymodelowane z wosku na gipsowym modelu zębów Pacjenta (WAX-UP) to nie tylko wizualizacja. W przypadku gdy Pacjent zdecyduje się na bonding zamiast licówek, WAX-UP stanowi bazę do wykonania szyny (matrycy), z której odbudowuje się zęby z kompozytu (bonding).

Podsumowując, Pacjentom pytającym nas co wybrać, bonding czy licówki, odpowiadamy, że podstawowym kryterium jest w tym wypadku budżet przeznaczony na leczenie. Jeśli pozwala on na wybór licówek porcelanowych, będzie to znacznie lepsze rozwiązanie - trwalsze i bardziej estetyczne. Ale nawet przy ograniczonym budżecie może okazać się, że licówki porcelanowe w dłuższej perspektywie czasowej będą tańszym wyborem, gdyż są rozwiązaniem na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, podczas gdy w tym czasie bonding będzie trzeba powtórzyć i ponownie ponieść jego koszty. Więcej o tym aspekcie piszemy w odpowiedzi na pytanie o koszt licówek.

ORTODONCJA CZY LICÓWKI

Licówki na zęby wychylone, zrotowane lub przemieszczone w niewielkim stopniu bardzo często pozwalają na uniknięcie długiego i kosztownego leczenia ortodontycznego. Warunkiem zastosowania licówek zamiast leczenia ortodontycznego jest jednak ogólnie prawidłowy zgryz (prawidłowe kontakty pomiędzy zębami górnymi i dolnymi). Za pomocą licówek nie wyleczymy bowiem poważnej wady zgryzu, wymagającej zastosowania aparatów ortodontycznych.

Dlatego w przypadkach wątpliwych, przed wykonaniem licówek warto skonsultować się z ortodontą i jeśli leczenie ortodontyczne okaże się konieczne, należy przeprowadzić pełne leczenie ortodontyczne i dopiero po jego zakończeniu ocenić, czy w dalszym ciągu są wskazania do wykonania licówek w celu poprawy kształtu lub koloru zębów. Po zdjęciu aparatu ortodontycznego może się bowiem okazać, że wykonanie licówek nie będzie już  konieczne lub liczba ich będzie mniejsza.

Ortodoncja Warszawa ortodontyczne aparaty stałe.

Podobnie rzecz ma się w przypadku szpary między zębami - nie jest wskazane wykonywanie licówek na zęby sąsiadujące ze szparą w celu jej zamknięcia, jeśli i tak trzeba założyć stały aparat ortodontyczny i zęby będą przemieszczane z innych wskazań ortodontycznych. Wtedy z pomocą ortodoncji można doprowadzić do zamknięcia szpar między zębami.

WYBIELANIE ZĘBÓW CZY LICÓWKI

Wybielanie ZębówLicówki dają nieograniczone wprost możliwości jeśli chodzi o wybór koloru nowych zębów. W celu całkowitej i zasadniczej zmiany koloru zębów należy wykonać licówki na zęby widoczne przy uśmiechu. Najczęściej są to zatem licówki na zęby od piątki do piątki, rzadziej od szóstki do szóstki. Takie leczenie jest jednak dość kosztowne i nie każdy może sobie pozwolić na taki wydatek. Dlatego warto najpierw rozważyć profesjonalne wybielanie zębów lampą wybielającą w gabinecie stomatologicznym. Efekt wybielania będzie tym większy, im bardziej przebarwione są zęby, dlatego najbardziej spektakularne efekty obserwujemy u palaczy.

W przypadku zębów przebarwionych głęboko w swojej strukturze, to znaczy przebarwień polekowych, w przebiegu fluorozy lub na skutek zaburzeń rozwojowych szkliwa i zębiny, wybielanie zębów może nie przynieść satysfakcjonujących rezultatów, dlatego wówczas jedyną alternatywą pozostają licówki na zęby przebarwione w ten sposób.

Wybielanie zębów jest również polecane jako jeden z zabiegów przygotowujących do wykonania licówek, szczególnie jeśli planujemy pojedyncze licówki, których kolor będziemy dobierać do pozostałych zębów własnych.

Warto wspomnieć, że kolor uzyskany przy pomocy licówek jest trwały na wiele lat, gdyż licówki nie ciemnieją z upływem czasu, podczas gdy wybielanie zębów należy powtarzać, szczególnie u osób palących lub pijących dużo kawy.

ANIDENT dentysta Warszawa UrsynówZadaniem lekarza stomatologa jest dokładne zbadanie Pacjenta, ocena warunków klinicznych oraz poznanie jego oczekiwań. Specjalista doradzi, czy licówki na zęby to najlepsza metoda leczenia w danej sytuacji klinicznej, czy może warto rozważyć inne leczenie, na przykład ortodoncję lub wykonanie koron protetycznych. Z tego względu nasi Pacjenci są konsultowani przez poszczególnych specjalistów w swoich dziedzinach, lekarza protetyka, lekarza ortodontę czy implantologa, tak aby dobrać najbardziej optymalne metody leczenia i uzyskać najlepszy możliwy efekt w danej sytuacji klinicznej. Zapraszamy na konsultację do Kliniki Stomatologicznej ANIDENT w Warszawie, dane kontaktowe (e-mail i numery telefonów) znajdą Państwo w zakładce kontakt.Zobacz również:
do góry  ANIDENT
KLINIKA STOMATOLOGICZNA

Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12
metro Natolin

 tel. 507 300 900
22 436 61 23
22 436 61 22
 


Klinika
jest czynna
od poniedziałku
do piątku
w godzinach

800 - 2100
w soboty
8
00 - 1400

ZAPRASZAMY

 ©2004-2023 ANIDENT Licówki Warszawa Ursynów