ANIDENT Stomatolog Warszawa Ursynów
                          

LICÓWKI WARSZAWA                 

ANIDENT Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12

tel. 507 300 900, tel. 22 436 61 23

    


UMÓW WIZYTĘ - TEL. 507 300 900

     

O NAS

 USŁUGI

 LEKARZE

CENY

GALERIA

 MEDIA

BLOG

DOJAZD

KONTAKT  
strona główna > usługi > protetyka > licówki > pytania > jakie są wskazania do wykonania licówek porcelanowych

LICÓWKI

LICÓWKI | PYTANIA | CENY | WIZUALIZACJA
LICÓWKI BEZ SZLIFOWANIA
LICÓWKI PRZED i PO I DLACZEGO ANIDENT?
OPINIE PACJENTÓW

JAKIE SĄ WSKAZANIA DO WYKONANIA LICÓWEK PORCELANOWYCH

Jedną z licznych zalet licówek porcelanowych jest ich uniwersalność i możliwość zastosowania w wielu sytuacjach klinicznych. Poniżej przedstawiamy przykłady (wszystkie wykorzystane zdjęcia to licówki porcelanowe wykonane w Klinice Stomatologicznej ANIDENT w Warszawie):

LICÓWKI NA PRZEBARWIONE ZĘBY

W przypadku bardzo intensywnych przebarwień penetrujących głęboko strukturę tkanek zęba, takich jak przebarwienia polekowe (na przykład poantybiotykowe jak po tetracyklinach), brązowe plamy w przebiegu fluorozy, przebarwione zęby martwe (po leczeniu kanałowym) lub zmiany koloru zębów wynikające z zaburzeń rozwojowych szkliwa przebiegających z przebarwieniem zębów, nawet profesjonalne wybielanie zębów może nie dać satysfakcjonujących efektów. Wówczas porcelanowe licówki pozwalają na odtworzenie naturalnego wyglądu zębów bez żadnych kompromisów. Licówki porcelanowe całkowicie zmieniają kolor zębów na nowy, dowolnie wybrany przez Pacjenta, w ten sposób, że zęby są nie do odróżnienia od prawidłowo wyglądających naturalnych zębów. Kwestię wykonania licówki na martwy ząb opisujemy dokładnej z uwagi na to, że przebarwienia pojedynczych zębów dotyczą najczęściej zębów martwych, po leczeniu kanałowym przed wieloma laty.

licówka na martwy ząb przed
 Przebarwiony martwy ząb przed założeniem licówki porcelanowej.

licówka na martwy ząb
Ten sam martwy ząb po założeniu licówki porcelanowej wykonanej w Klinice Stomatologicznej ANIDENT w Warszawie.

KOREKTA KSZTAŁTU ZĘBA ZA POMOCĄ LICÓWKI

Licówki pozwalają na niemalże dowolną korektę kształu zęba. W zależności od potrzeb możemy ząb wydłużyć lub skrócić, poszerzyć lub zwężyć. W wielu przypadkach pozwala to na uniknięcie założenia ortodontycznego aparatu stałego, na przykład w przypadku niewielkich nieprawidłowości zębowych, takich jak niewielkie rotacje i przemieszczenia zębów, przy prawidłowych ogólnych warunkach zgryzowych, które nie wymagają interwencji ortodonty.

Licówki pełnoceramiczne stanowią nieocenioną pomoc w przypadku zaburzeń kształtu zęba wpływających na estetykę uśmiechu. Licówki ze szlifowaniem pozwalają na pełne spektrum zmian, podczas gdy przy pomocy licówek bez szlifowania ze zrozumiałych względów nie można zębów zmniejszyć lub skrócić,  a jedynie powiększyć lub wydłużyć, gdyż zmniejszenie i skrócenie zębów wymaga ich przynajmniej delikatnego oszlifowania. W przypadkach złożonej przebudowy uśmiechu można łączyć ze sobą licówki ze szlifowaniem (gdy zęby zmniejszamy) z licówkami bez szlifowania (gdy zęby powiększamy).

przed korektą kształtu zęba za pomocą licówki
Zęby przed korektą kształtu za pomocą licówek ceramicznych.

Zęby po korekcie kształtu za pomocą licówek
 Zęby po korekcie kształtu za pomocą licówek ceramicznych wykonanych w Klinice Stomatologicznej ANIDENT w Warszawie.

Szczególnym przypadkiem korekty kształtu zęba jest całkowita zmiana wyglądu zęba. Zdarza się to najczęściej w przypadku braku zawiązków górnych dwójek, kiedy kły znajdują się w ich miejscu, bezpośrednio obok  jedynek. Wówczas za pomocą licówki zmienia się wygląd i kształt kła (trójki) żeby wyglądał jak siekacz boczny (dwójka).

W zależności od ogólnych warunków zgryzowych i konkretnej sytuacji klinicznej takie rozwiązanie często pozwala na uniknięcie leczenia ortodontycznego polegającego na zrobienie miejsca na brakujące dwójki i wstawienie w ich miejsce implantów, czyli uniknięcie leczenia znacznie bardziej kosztownego i trwającego kilka lat.

Licówki porcelanowe znajdują także zastosowanie w przypadku transpozycji, czyli zamiany zębów miejscami. Bardzo często w takich przypadkach zmiana kształtu zębów przy użyciu licówek jest rozwiązaniem tańszym i szybszym niż zwykle skomplikowane w takich przypadkach pełne leczenie ortodontyczne.

ODBUDOWA ZŁAMANEGO ZĘBA ZA POMOCĄ LICÓWKI

W sytuacji utraty części zęba, na przykład złamania brzegu siecznego, licówki porcelanowe to najbardziej estetyczna i najtrwalsza forma odbudowy stanowiąca alternatywę dla odbudowy przy pomocy kompozytu (plomby) czy tak zwanego bondingu (licówki kompozytowe). Licówki porcelanowe są bowiem pozbawione dwóch podstawowych wad rekonstrukcji kompozytowych: ryzyka utraty doklejonej części, ze względu na bardzo duże siły działające na wypełnienie oraz ryzyka uwidocznienia z upływem czasu granicy połączenia zęba i kompozytu. Oba te ryzyka wzrastają wprost proporcjonalnie do wielkości odbudowy kompozytowej złamanego zęba, dlatego wykonanie licówki porcelanowej jest szczególnie rekomendowane w przypadku dużych rekonstrukcji złamanych zębów.

złamana jedynka przed odbudową licówki
 Złamany ząb przed założeniem licówki porcelanowej.

złamana jedynka odbudowana licówką porcelanową
 Złamany ząb odbudowany za pomocą licówki porcelanowej wykonanej w Klinice Stomatologicznej ANIDENT w Warszawie.

KOREKTA POŁOŻENIA ZĘBA W ŁUKU Z WYKORZYSTANIEM LICÓWKI

W przypadku niewielkich wad zgryzu polegających na umiarkowanym przemieszczeniu, wychyleniu lub rotacji zębów przednich licówki porcelanowe dają szansę uniknięcia pełnego cyklu leczenia ortodontycznego i pozwalają na natychmiastową estetyczną korektę nieprawidłowości. Więcej o takiej możliwości piszemy w odpowiedzi na pytanie o licówki zamiast leczenia ortodontycznego.

przed schowaniem kła za pomocą licówki
Górny kieł poza łukiem zębowym u Pacjenta. Obok widoczna również martwa przebarwiona dwójka.

ząb schowany do łuku za pomocą licówki zamiast leczenia ortodontycznego
Górny kieł sprowadzony do łuku za pomocą licówki porcelanowej. Licówka zlikwidowała również problem z przebarwioną dwójką. Z uwagi na to, że Pacjent zdecydował się na licówki górne od piątki do piątki, to mógł wybrać sobie jaśniejszy kolor nowych licówek bez obawy o niedopasowanie koloru do własnych zębów.

ortodoncja wystający kieł
Tutaj jeszcze raz ten sam Pacjent co na zdjęciach powyżej, ale z perspektywy uśmiechu (bez retraktorów warg i policzków) - górny kieł poza łukiem zębowym i martwy ząb obok.

ortodoncja - wystający kieł schowany do łuku zębowego licówką
 Korekta wystającego zęba za pomocą licówki porcelanowej u Pacjenta - widok z perspektywy uśmiechu. Zastosowanie licówek porcelanowych w tym wypadku umożliwiło uniknięcie pełnego cyklu leczenia ortodontycznego z zakładaniem aparatu stałego.

ZAMKNIĘCIE LICÓWKAMI SZPAR MIĘDZY ZĘBAMI

Licówki ceramiczne stosuje się również w celu zlikwidowania nieestetycznych szpar między zębami i uniknięcia tym samym długotrwałego leczenia ortodontycznego. Ograniczeniem tej metody jest szerokość zamykanej szpary. Należy wówczas ocenić, czy poszerzenie za pomocą licówek zębów sąsiadujących z przerwą nie wpłynie negatywnie na ich wygląd, to znaczy, czy ząb nie będzie wówczas nienaturalnie i nieproporcjonalnie szeroki.Do zamknięcia przerwy między zębami (na przykład diastemy, czyli przerwy pomiędzy jedynkami) potrzebujemy dwóch licówek, tak aby zachować symetrię zębów. Zrobienie tego za pomocą tylko jednej licówki (na jeden ząb), sprawiłoby, że zęby byłyby asymetryczne, a przez to wyglądałyby nieestetycznie. Więcej informacji o likwidowaniu szpar między zębami za pomocą licówek.

szpary między zębami
 Przed założeniem porcelanowych licówek bez szlifowania. Widoczne szpary między zębami, w tym diastema - szpara pomiędzy górnymi jedynkami. Zęby mają również nienaturalny kolor.

szpary między zębami zamknięte za pomocą licówek porcelanowych
 Po założeniu porcelanowych licówek bez szlifowania w Klinice Stomatologicznej ANIDENT w Warszawie szpary między zębami zostały zlikwidowane zarówno górnych i dolnych zębów.

zlikwidowane szpary między zębami licówki
Tutaj ten sam nowy uśmiech, co na zdjęciach powyżej, z innej perspektywy. Z uwagi na to, że Pacjentka zdecydowała się wykonać licówki na wszystkie zęby, to mogła sobie wybrać dowolny kolor nowych licówek bez obawy, że będą one niekorzystnie odróżniać się od pozostałych zębów.

ANIDENT gabinet stomatologiczny Warszawa UrsynówJeśli dotyczy Państwa któryś z problemów stomatologicznych wymienionych powyżej - martwy przebarwiony ząb, ząb złamany lub o nieprawidłowym kształcie, szpary między zębami lub inne nieprawidłowości zębowe lub zgryzowe - i szukają Państwo skutecznej metody leczenia, warto rozważyć wykonanie licówek porcelanowych. Zapraszamy na konsultację do naszych lekarzy stomatologów wykonujących licówki. W celu umówienia wizyty konsultacyjnej prosimy o telefon lub e-mail, szczegóły w dziale kontakt.Zobacz również:ANIDENT
KLINIKA STOMATOLOGICZNA

Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12
metro Natolin

 tel. 507 300 900
22 436 61 23
22 436 61 22
 


Klinika
jest czynna
od poniedziałku
do piątku
w godzinach

800 - 2100
w soboty
8
00 - 1400

ZAPRASZAMY

 ©2004-2023 ANIDENT Licówki Warszawa Ursynów