ANIDENT Stomatolog Warszawa Ursynów
                          

LICÓWKI WARSZAWA                 

ANIDENT Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12

tel. 507 300 900, tel. 22 436 61 23

    


UMÓW WIZYTĘ - TEL. 507 300 900

     

O NAS

 USŁUGI

 LEKARZE

CENY

GALERIA

 MEDIA

BLOG

DOJAZD

KONTAKT







  
strona główna > usługi > protetyka > licówki > pytania > odpowiedzi na pytania o licówki

LICÓWKI

LICÓWKI | PYTANIA | CENY | WIZUALIZACJA
LICÓWKI BEZ SZLIFOWANIA
LICÓWKI PRZED i PO I DLACZEGO ANIDENT?
OPINIE PACJENTÓW


Poniżej znajdują się odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące licówek porcelanowych. Jeśli nie znaleźli Państwo tutaj interesującej Państwa informacji, prosimy o kontakt. Zapraszamy także do zapoznania się z nową, bardziej rozbudowaną wersją pytań i odpowiedzi o licówki porcelanowe.


Co to jest licówka?

Licówki porcelanowe.Licówka to cienki płatek wzmocnionej, wytrzymałej porcelany, który lekarz dentysta przykleja na przygotowany wcześniej ząb od przodu czyli od strony licowej, stąd nazwa. Posługując się uproszczoną analogią, licówki odpowiadają tipsom naklejanym na paznokcie. Dzięki licówkom możemy wyeliminować wszystkie estetyczne niedoskonałości zębów, zmieniając ich kolor, kształt, długość lub odbudowując brakujące fragmenty. Porcelana sprawia, że zęby zachowują naturalnie wyglądający połysk i kolor i są nie do odróżnienia od naturalnych zębów bez licówek. Więcej informacji w odpowiedzi na pytanie co to jest licówka.

Standardowe licówki ze szlifowaniem wymagają uprzedniego przygotowania zęba. Polega to na niewielkim zeszlifowaniu licowej warstwy szkliwa w celu zrobienia miejsca pod przyszłą licówkę porcelanową. Preparacja ta jest bardzo płytka i obejmuje jedynie powierzchniową warstwę szkliwa, tym niemniej sprawia, że ząb musi być pokryty licówką już zawsze.

W określonych sytuacjach klinicznych można odstąpić od preparacji zęba i wykonać tak zwaną licówkę bez szlifowania. Ten rodzaj licówek jest całkowicie odwracalny, ponieważ nie wymaga szlifowania zębów. Więcej informacji o licówkach bez szlifowania zębów.



Jakie są wskazania do wykonania licówki?

Licówki są metodą leczenia stomatologicznego stosowaną w wielu różnorodnych sytuacjach. Oto niektóre z nich:

1. Przebarwienie korony zęba. W przypadku bardzo intensywnych przebarwień polekowych, brązowych plam w przebiegu fluorozy, przebarwionych zębów martwych lub wad rozwojowych szkliwa przebiegających z

 
Przed założeniem licówek.  Po założeniu licówek.
   zęby przebarwione                                     po założeniu licówek

przebarwieniem zębów, standardowe wybielanie zębów zwykle znacząco poprawia estetykę, ale może nie przywrócić zębom idealnego wyglądu ze względu na to, że przebarwienia tkwią głęboko w strukturze zębów. W takich sytuacjach licówki porcelanowe pozwalają na odtworzenie naturalnego wyglądu zębów bez żadnych kompromisów. Po zastosowaniu licówek porcelanowych zęby są nie do odróżnienia od prawidłowo wyglądających naturalnych zębów.

2. Korekta kształtu zęba. W sytuacjach kiedy nieprawidłowy kształt zęba zaburza estetykę uśmiechu, licówka porcelanowa pozwala na jego korektę poprzez wydłużenie, skrócenie, poszerzenie lub zwężenie w zależności od potrzeb.

 Zęby przed założeniem licówek.  Zęby po założeniu licówek.
    zęby przed korektą kształtu                        po założeniu licówek

Szczególnym przypadkiem korekty kształtu zęba jest całkowita zmiana wyglądu zęba, na przykład zamiana kła na siekacza bocznego. Wykonuje się to w sytuacjach braku zawiązków zębów siecznych bocznych, kiedy kły znajdują się w ich miejscu, bezpośrednio obok siekaczy centralnych. Również gdy mamy do czynienia z tak zwaną transpozycją, to znaczy zębami, które są zamienione ze sobą miejscami (na przykład kieł i siekacz). W tego typu sytuacjach zmiana kształtu zębów za pomocą licówek porcelanowych zwykle jest rozwiązaniem prostszym i tańszym niż przeprowadzenie pełnego i zwykle trudnego w takich sytuacjach leczenia ortodontycznego aparatem stałym.

3. Odbudowa częściowo utraconego zęba. Gdy dojdzie do utraty części zęba wskutek urazu, na przykład złamania brzegu lub kąta siecznego zęba, licówki porcelanowe są najbardziej estetyczną formą odbudowy. Licówki porcelanowe mają ogromną przewagę nad typowymi w takich przypadkach odbudowami kompozytowymi złamanych zębów, które w tej sytuacji mają dwie wady: ryzyko utraty doklejonej części, ze względu na bardzo duże siły działające na wypełnienie (duża dźwignia) oraz ryzyko uwidocznienia w przyszłości granicy połączenia zęba i wypełnienia kompozytowego. Oba przypadki są tym bardziej prawdopodobne, im większa jest utrata zęba, a tym samym wykonane wypełnienie kompozytowe.

4. Korekta położenia zęba w łuku. W przypadku niedużych wad zgryzu polegających na niewielkim przemieszczeniu, wychyleniu lub rotacji zębów przednich licówki pozwalają na rezygnację z leczenia ortodontycznego i estetyczną korektę nieprawidłowości.

5. Zamknięcie przerw między zębami. Licówki porcelanowe pozwalają na szybkie i efektowne zamknięcie nieestetycznych przerw między zębami i uniknięcie leczenia ortodontycznego.

 Diastema.  Zamknięcie licówkami przerw między zębami.
   przerwy między zębami                             po zastosowaniu licówek

Wielkość zamykanej przerwy limituje jednak możliwość zastosowania licówek porcelanowych, gdyż należy ocenić, czy poszerzenie za pomocą licówek zębów sąsiadujących z przerwą nie wpłynie negatywnie na ich wygląd, to znaczy, czy ząb nie będzie wówczas nienaturalnie i nieproporcjonalnie szeroki. W takim przypadku leczenie ortodontyczne aparatem stałym może być jedynym akceptowalnym rozwiązaniem.



W sytuacji gdy znaczny stopień zniszczenia zęba lub inne przeciwskazania wykluczają wykonanie licówek warto rozważyć wykonanie korony protetycznej. Koronę protetyczną można wykonać także na bardzo zniszczony ząb, gdyż jej rolą jest przede wszystkim wzmocnienie struktury zęba. Jeśli zdecydujemy się na wykonanie korony pełnoceramicznej, efekt estetyczny będzie dokładnie taki sam jak w przypadku licówki.
 

do góry  


Jak przebiega proces wykonania licówki i jak długo trwa?

Wykonanie licówki porcelanowej zwykle obejmuje dwie wizyty w odstępie około tygodnia. Na pierwszej wizycie lekarz dentysta szlifuje ząb, na który będzie wykonywana licówka. Jest to preparacja niezwykle oszczędna iLicówki protetyczne przebiega jedynie w obrębie szkliwa, stąd jest bezbolesna. Po przygotowaniu zęba stomatolog pobiera wycisk protetyczny, precyzyjnie odwzorowujący opracowany obszar zęba. We współpracy z Pacjentem stomatolog ustala kolor przyszłej licówki, następnie wycisk wraz z odpowiednią dokumentacją jest przekazywany do laboratorium protetycznego. Tam technik protetyczny wykonuje porcelanową licówkę - precyzyjnie i indywidualnie dopasowaną do przygotowanego zęba. Pierwszą wizytę kończy wykonanie w gabinecie licówki tymczasowej. Licówka tymczasowa zabezpiecza oszlifowany ząb w czasie niezbędnym do wykonania ostatecznej licówki porcelanowej.

Na drugiej wizycie lekarz dentysta mocuje licówkę za pomocą specjalnego kleju. Na tym etapie leczenie jest zakończone.

W przypadku licówek bez szlifowania postępowanie lecznicze również obejmuje dwie wizyty, jednak na pierwszej zęby nie są szlifowane, a jedynie polerowane w celu dokładnego oczyszczenia przed pobraniem wycisku.


Czy wykonanie licówki jest bolesne?

Z uwagi na fakt bardzo płytkiej preparacji jedynie w obrębie nieunerwionego szkliwa, szlifowanie pod licówki nie jest bolesne. Ponieważ jest to jednak praca bardzo precyzyjna i nagły impuls bólowy, na przykład z okolicy dziąsła, mógłby wywołać gwałtowne poruszenie się Pacjenta, podczas szlifowania zębów pod licówki stosuje się znieczulenie miejscowe.

Wykonanie licówek bez szlifowania jest całkowicie bezbolesne i nie wymaga znieczulenia miejscowego.



Jakie są alternatywne formy leczenia dla licówek?

Alternatywna forma leczenia zależy od wskazań, według których zaplanowano wykonanie licówek. I tak w przypadku bardzo rozległych wypełnień lub dużego stopnia zniszczenia korony zęba czyli w sytuacjach, kiedy poza poprawą wyglądu estetycznego należałoby ząb wzmocnić, trzeba rozważyć wykonanie korony protetycznej zamiast licówki. Korona protetyczna obejmuje ząb ze wszystkich stron, tym samym wzmacniając go. Z kolei w przypadku niewielkich ubytków struktury zęba zwykle wystarczy wykonać rekonstrukcję z materiału kompozytowego.

W sytuacjach, kiedy nieprawidłowości zębowe w odcinku przednim takie jak rotacje, przemieszczenia i wychylenia zębów towarzyszą innej wadzie zgryzu, tak że leczenie ortodontyczne i tak będzie nieodzowne, należy przeprowadzić pełne leczenie ortodontyczne i dopiero po jego zakończeniu ocenić, czy w dalszym ciągu są wskazania do wykonania licówek. Może się wówczas okazać, że wykonanie licówek nie będzie już  konieczne lub liczba ich będzie mniejsza. Podobnie rzecz ma się w przypadku szpar międzyzębowych - nie jest wskazane wykonywanie licówek, jeśli i tak trzeba założyć stały aparat ortodontyczny z innych wskazań i można za jego pomocą doprowadzić do zamknięcia szpar.

W przypadku przebarwień koron zębów leczeniem alternatywnym jest wybielanie zębów żywych, a w przypadku przebarwionego zęba martwego - wybielanie zęba martwego od środka. W większości przypadków wybielanie zębów likwiduje problem lub przynosi znaczną poprawę. Jedynie w sytuacji kiedy wybielanie nie przyniosło zadowalającej poprawy, w warunkach bardzo silnych przebarwień polekowych, plam w wyniku fluorozy, zmieniających wygląd zębów form niedorozwoju szkliwa  lub niepodatnych na wewnętrzne wybielanie silnie przebarwionych zębów martwych należy  zastosować licówki.
Wybielanie zębów jest również zalecane jako zabieg przygotowujący do wykonania licówek. Więcej szczegółów w odpowiedzi na pytanie o zabiegi poprzedzające wykonanie licówek.


Czy są przeciwskazania do wykonania licówek?

Jak każda forma leczenia, również licówki są przeciwskazane w określonych sytuacjach. Wśród przeciwskazań wymienia się:
  • nieprawidłowości zgryzowe, to znaczy sytuacje, w których zaburzenia zgryzu powodowałyby nadmierne, patologiczne obciążenie licówek a tym samym ich uszkodzenie lub utratę,
  • parafunkcje, to znaczy szkodliwe nawyki takie jak obgryzanie paznokci lub długopisu, mogące doprowadzić do uszkodzenia lub utraty licówki,
  • bruksizm, czyli patologiczne zgrzytanie zębami w nocy, chyba że równolegle wdroży się leczenie w postaci ochronnej szyny relaksacyjnej, z którą pacjent śpi,
  • brak lub niewystarczającą higienę jamy ustnej,
  • zęby bardzo krótkie, gdzie istnieje obawa, że powierzchnia przylekania licówki byłaby zbyt mała, aby zapewnić jej utrzymanie, chyba że zastosuje się zabieg chirurgicznego wydłużenia korony klinicznej zęba,
  • nieuzupełnione odcinki boczne uzębienia, dlatego że brak zębów bocznych powoduje przeciążenie odcinka przedniego, a tym samym wykonanych licówek - w takiej sytuacji wykonanie licówek powinno być poprzedzone leczeniem protetycznym mającym na celu rekonstrukcję zębów bocznych za pomocą implantów, mostów lub protez ruchomych.
Przed planowanym leczeniem protetycznym z wykorzystaniem licówek wskazana jest konsultacja w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do wykonania licówek porcelanowych. Jeśli mają Państwo wątpliwości, czy kwalifikują się do wykonania licówek, zapraszamy na konsultację do Kliniki Stomatologicznej ANIDENT w Warszawie. Szczegóły w dziale kontakt.


Jakie zabiegi powinny poprzedzić planowane leczenie za pomocą licówek?

Generalną zasadą przed przystąpienia do jakiejkolwiek formy leczenia protetycznego, w tym również licówek, jest wyleczenie wszystkich ubytków próchnicowych oraz usunięcie kamienia nazębnego i osadu. Jeśli stwierdzono braki uzębienia w odcinkach bocznych, powinny one zostać uzupełnione za pomocą odpowiedniego uzupełnienia protetycznego - protez, mostów protetycznych lub implantów.

Zabiegiem, który warto rozważyć jeśli będziemy dobierać kolor nowych licówek porcelanowych do koloru zębów własnych pacjenta jest wybielanie zębów. Zabieg wybielania zębów przeprowadzony przed doborem koloru nowych licówek porcelanowych daje możliwość wyboru jaśniejszego koloru ceramiki nowych licówek.

Wybielanie zębów jest szczególnie ważne, jeśli licówki mają pokryć bardzo przebarwione zęby. Z uwagi na fakt, że licówka jest bardzo cienka, jest ona częściowo przezroczysta i w przypadku intensywnych przebarwień mogą one przez nią prześwitywać a efekt rozjaśnienia nie będzie idealny. W celu poprawy efektu do mocowania licówek stosuje się specjalne cementy w kolorze identycznym z kolorem porcelany, z której została wykonana dana licówka. Wybielanie zębów przeprowadzone przed wykonaniem licówek rozjaśnia zęby i pozwala na zastosowanie jaśniejszych licówek niż byłoby to możliwe bez uprzedniego wybielenia. Często również wybielanie zębów na tyle poprawia sytuację i rozjaśnia zęby, że wykonanie licówek nie jest już konieczne.

Więcej o zabiegach, które trzeba lub warto wykonać przed założeniem na zęby licówek porcelanowych.



Jeśli nie znaleźli Państwo powyżej poszukiwanej informacji lub mają Państwo inne pytania lub wątpliwości, lekarze stomatolodzy Kliniki Stomatologicznej ANIDENT w Warszawie są do Państwa dyspozycji. Serdecznie zapraszamy na konsultację. Prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy, szczegóły na stronie kontakt.

Zapraszamy także do zapoznania się z nową, bardziej rozbudowaną wersją pytań i odpowiedzi o licówki porcelanowe.

Zobacz również:

do góry  



ANIDENT
KLINIKA STOMATOLOGICZNA

Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12
metro Natolin

 tel. 507 300 900
22 436 61 23
22 436 61 22
 


Klinika
jest czynna
od poniedziałku
do piątku
w godzinach

800 - 2100
w soboty
8
00 - 1400

ZAPRASZAMY

 ©2004-2023 ANIDENT Licówki Warszawa Ursynów