Implanty Warszawa

 
ANIDENT Stomatolog Warszawa Ursynów
                          

LECZENIE KANAŁOWE                 

ANIDENT Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12

tel. 507 300 900, tel. 22 436 61 23

    


UMÓW WIZYTĘ - TEL. 507 300 900

     

O NAS

 USŁUGI

 LEKARZE

CENY

GALERIA

 MEDIA

BLOG

DOJAZD

KONTAKT




 

LECZENIE KANAŁOWE

LECZENIE KANAŁOWE | WSKAZANIA | PRZEBIEG
 LECZENIE KANAŁOWE POD MIKROSKOPEM
TECHNOLOGIE | PYTANIA

Dlaczego ząb po leczeniu kanałowym często wymaga odbudowy protetycznej?

Ząb wymagający leczenia kanałowego w większości przypadków jest już w znacznym stopniu zniszczony. Do tego dochodzi utrata sporej części twardych tkanek zęba związana z opracowaniem zęba przygotowującym do leczenia kanałowego. W endodoncji obowiązuje bowiem zasada maksymalnego dostępu do kanałów, tak aby tor wprowadzania narzędzi kanałowych był maksymalnie prosty. Minimalizuje to ryzyko powikłań w postaci złamania narzędzia czy perforacji, ale wiąże się ze znacznym stopniem opracowania zęba. Dotyczy to szczególnie zębów wielokanałowych (przedtrzonowych górnych i trzonowych górnych i dolnych), w których ujścia kanałów korzeniowych zlokalizowane są w skrajnych krańcach komory zęba.

W efekcie korona własna zęba po zakończonym leczeniu kanałowym jest pozbawiona znacznej części twardych tkanek, niejako pusta w środku. Jeśli ścianki boczne zęba są zachowane w dobrym stanie i odpowiednim zakresie, to ząb odbudowuje się typowym wypełnieniem kompozytowym. Jeśli jednak stopień zniszczenia korony zęba nie rokuje utrzymania wypełnienia kompozytowego, to często jedynym rozwiązaniem jest wykonanie porcelanowej korony protetycznej. Przedtem jednak ząb po leczeniu kanałowym musi być odpowiednio wzmocniony, bo korona protetyczna mogłaby się złamać razem z resztkami korony własnej zęba. Dlatego przed wykonaniem korony wykonuje się tak zwany wkład koronowo-korzeniowy, potocznie sztyft lub który częścią korzeniową jest mocno zakotwiczony w korzeniu zęba, natomiast jego część koronowa stanowi rdzeń pod przyszłą koronę protetyczną. Wkłady koronowo-korzeniowe wykonuje się najczęściej z metalu (stopy stali stomatologicznej lub stopy złota i platyny). W ten sposób można odbudować nawet ząb, z którego został tylko korzeń, a korona własna została całkowicie zniszczona. I nawet wówczas wkład koronowo-korzeniowy i korona protetyczna są rozwiązaniem bardzo trwałym, służącym kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Więcej informacji o koronach protetycznych.

Korony protetyczne.

Rozwiązaniem pośrednim pomiędzy wypełnieniem kompozytowym a koroną protetyczną na wkładzie są uzupełnienia typu inlay i onlay. Przypominają one wypełnienie kompozytowe, jednak są wykonywane z wycisku w laboratorium protetycznym. Są przez to bardziej dokładne i trwałe, ponieważ mają monolityczną strukturę, podczas gdy wypełnienie kompozytowe nakłada się i utwardza warstwami. Uzupełnienia inlay i onlay wykonuje się z porcelany, kompozytu lub złota.

O zalecanym sposobie odbudowy zęba po zakończonym leczeniu kanałowym informuje lekarz endodonta, który w tym celu kieruje pacjenta do odpowiedniego stomatologa. Warto przy tym pamiętać, aby nie zwlekać zbyt długo z ostateczną odbudową korony zęba. Ząb po zakończonym leczeniu kanałowym jest bowiem zabezpieczany jedynie tymczasowym opatrunkiem, który nie zapewnia właściwego podparcia mechanicznego dla pozostałych struktur korony zęba. Może się zatem zdarzyć, że odłamaniu ulegnie kolejna ścianka i wcześniej zaplanowany sposób odbudowy (np. wypełnienie kompozytowe lub inlay) nie będzie już możliwy i jedynym rozwiązaniem pozostanie wkład koronowo-korzeniowy i korona porcelanowa.



Zobacz również:
do góry  



ANIDENT
KLINIKA STOMATOLOGICZNA

Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12
metro Natolin

 tel. 507 300 900
22 436 61 23
22 436 61 22
 


Klinika
jest czynna
od poniedziałku
do piątku
w godzinach

800 - 2100
w soboty
8
00 - 1400

ZAPRASZAMY

 ©2004-2023 ANIDENT Dentysta Warszawa Ursynów