ANIDENT Stomatolog Warszawa Ursynów
                          

ORTODONCJA WARSZAWA                 

ANIDENT Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12

tel. 507 300 900, tel. 22 436 61 23

    


UMÓW WIZYTĘ - TEL. 507 300 900

     

O NAS

 USŁUGI

 LEKARZE

CENY

GALERIA

 MEDIA

BLOG

DOJAZD

KONTAKT
 
strona główna > usługi > ortodoncja

ORTODONCJA

ORTODONCJA | KROK PO KROKU | PYTANIA
APARATY STAŁE | APARATY RUCHOME | HIGIENA

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, zajmującą się leczeniem wad zgryzu, bywa nazywana również ortopedią szczękową. 

CZYM ZAJMUJE SIĘ ORTODONCJA

W ogólnym rozumieniu ortodoncja zajmuje się prostowaniem zębów. Podstawowym oczekiwaniem Ortodoncja Warszawa ortodontyczne aparaty stałe.pacjenta leczonego ortodontycznie jest poprawa estetyki uzębienia. Należy jednak pamiętać, że każda wada zgryzu niesie za sobą upośledzenie układu żucia jako całości i głównym celem leczenia ortodontycznego jest przywrócenie równowagi w tym układzie poprzez wyeliminowanie wady zgryzu. Poprawę estetyki ortodoncja uzyskuje niejako przy okazji. W tym miejscu warto podkreślić, że o ciężkości wady zgryzu i wskazaniach do leczenia nie zawsze decyduje stopień obniżenia estetyki. Mówiąc inaczej, bywają poważne wady zgryzu, wymagające szybkiego leczenia, które nie będą manifestowały się zaburzeniamiPiękny uśmiech aparat ortodontyczny. w odcinku przednim, negatywnie wpływając na estetykę uśmiechu. I odwrotnie - często niewielkie nieprawidłowości zębowe w odcinku przednim, na przykład rotacje siekaczy, są dla pacjenta dużym problemem i skłaniają go do udania się do lekarza ortodonty, przy czym ogólna kondycja warunków zgryzowych jest w niewielkim stopniu zaburzona.

Dlatego rutynowym przeglądom stomatologicznym powinna towarzyszyć analiza ortodontyczna. Każdy stomatolog pierwszego kontaktu jest w stanie wykryć nieprawidłowości zgryzowe i skierować do lekarza ortodonty w celu uzyskania dalszej pomocy.

Jest to szczególnie ważne u dzieci w okresie wymiany uzębienia i pojawiania się pierwszych zębów stałych, szczególnie jeśli nastąpiła przedwczesna utrata niektórych zębów mlecznych. Zęby mleczne bowiem determinują właściwą sekwencję wyrzynania się zębów stałych, dlatego ich przedwczesna utrata niesie za sobą zaburzenie tej sekwencji. Aby tego uniknąć bardzo ważne jest leczenie zębów mlecznych, a w przypadku utraty jednego z zębów mlecznych zastosowanie przez lekarza ortodontę tak zwanego utrzymywacza przestrzeni.

APARATY ORTODONTYCZNE

Podstawowym narzędziem, jakim dysponuje ortodoncja są aparaty ortodontyczne. We współczesnym leczeniu ortodontycznym stosuje się dwie grupy aparatów ortodontycznych, są to tak zwane aparaty ruchome i aparaty stałe.

Aparaty ruchome zawdzięczają swoją nazwę możliwości wyjęcia ich z jamy ustnej przez pacjenta bez pomocy
Ortodontyczny aparat ruchomy. Kliknij aby powiększyć.lekarza ortodonty. Większość aparatów tego typu jest stosowanych u dzieci i młodzieży w okresie wzrostu. Aparaty ruchome są również wykorzystywane jako tak zwane retainery po leczeniu ortodontycznym aparatami stałymi. Więcej informacji w dziale o aparatach ruchomych.

Aparaty stałe, jak sama nazwa wskazuje, przez cały okres leczenia na stałe są przymocowane do zębów. Filarami aparatu są tak zwane pierścienie, które mocuje się na zęby trzonowe. Na pozostałe zęby nakleja się Metalowe lub kosmetyczne zamki ortodontyczne. Kliknij aby powiększyć.zamki, dawniej były one metalowe, dzisiaj coraz częściej spotyka się zamki estetyczne, wykonane z przezroczystego kompozytu lub białej ceramiki. W ostatnim czasie kosmetyczne aparaty stałe stają się coraz bardziej popularne. Zamki i pierścienie aparatów stałych pozwalają na bardzo precyzyjne przyłożenie sił do każdego pojedynczego zęba, a siły te są generowane przez specjalne standaryzowane metalowe łuki - stalowe lub tytanowe. Wykorzystuje się również sprężynki, gumowe wyciągi, łuki podniebienne i wyciągi zewnątrzustne oraz inne elementy. Aparaty stałe pozwalają na bardzo precyzyjne przemieszczanie poszczególnych zębów. Stosuje się je zarówno u dzieci jak i u dorosłych, przy czym górnej granicy wieku nie ma. Więcej informacji w sekcji o aparatach stałych.

LECZENIE ORTODONTYCZNE JEST BARDZO WAŻNE

Jak wspomniano wyżej, wady zgryzu to nie tylko defekt estetyczny. Wada ortodontyczna to także większe ryzyko próchnicy ze względu na współistniejące stłoczenia zębów i wynikające z nich problemy z właściwym oczyszczaniem. Zaburzenia zgryzowe to również większe ryzyko chorób przyzębia, związane z punktowym przeciążeniem zębów i tkanek przyzębia oraz również z problemem z utrzymaniem właściwej higieny. Wada ortodontyczna to także ryzyko patologicznego starcia zębów (bruksizm) oraz schorzeń stawów skroniowo-żuchwowych.

Wśród korzyści z przeprowadzenia leczenia ortodontycznego bez wątpienia na pierwszym miejscu większość pacjentów wymieni poprawę estetyki uśmiechu. Mniej spektakularna, ale również istotna i wyraźnie zauważalna w wielu przypadkach jest poprawa komfortu żucia, a u niektórych osób także poprawa wymowy. Wspólnym efektem wszystkich korzyści jest na pewno znacznie lepsze samopoczucie.
Kosmetyczne aparaty stałe - nowoczesna ortodoncja. Kliknij aby powiększyć.
Często finalnym etapem leczenia ortodontycznego jest leczenie uzupełniające. Może to być kosmetyczna korekta kształtu poszczególnych zębów, które na skutek występującej wcześniej wady zgryzu uległy asymetrycznemu starciu. W bardziej zaawansowanych przypadkach, po przygotowaniu ortodontycznym kontynuuje się leczenie z zakresu stomatologii estetycznej i protetyki z uzupełnieniami takimi jak licówki i korony pełnoceramiczne. W przypadku braku zawiązków zębów stałych, po leczeniu ortodontycznym, mającym na celu przygotowanie miejsca dla nowych zębów, następnym etapem są mosty protetyczne lub implanty. W większości przypadków jednak zdjęcie aparatu ortodontycznego i przygotowanie retainerów stanowi koniec leczenia, a pacjenci dla dopełnienia efektów decydują się co najwyżej na wybielanie zębów.

NIE BÓJ SIĘ ORTODONCJI

Na leczenie ortodontyczne nigdy nie jest za późno, a współczesna ortodoncja daje ogromne możliwości leczenia wad zgryzu i poprawy kosmetyki uśmiechu, sama będąc znacząco mniej uciążliwą, przede wszystkim ze względu na kosmetyczne aparaty stałe. Zmienił się także społeczny odbiór osób z aparatami stałymi. Dzisiaj nawet u dorosłej osoby aparat taki nikogo już nie dziwi, a wręcz jest odbierany pozytywnie jako przejaw odpowiedzialności i dbania o własne zdrowie i wygląd zewnętrzny.

Zobacz również:

do góry  ANIDENT
KLINIKA STOMATOLOGICZNA

Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12
metro Natolin

 tel. 507 300 900
22 436 61 23
22 436 61 22
 


Klinika
jest czynna
od poniedziałku
do piątku
w godzinach

800 - 2100
w soboty
8
00 - 1400

ZAPRASZAMY

 ©2004-2023 ANIDENT Ortodoncja Warszawa Ursynów