ANIDENT Stomatolog Warszawa Ursynów
                          

ORTODONCJA WARSZAWA                 

ANIDENT Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12

tel. 507 300 900, tel. 22 436 61 23

    


UMÓW WIZYTĘ - TEL. 507 300 900

     

O NAS

 USŁUGI

 LEKARZE

CENY

GALERIA

 MEDIA

BLOG

DOJAZD

KONTAKT







  

ORTODONCJA

ORTODONCJA |
KROK PO KROKU | PYTANIA
APARATY STAŁE | APARATY RUCHOME | HIGIENA
Poniżej znajdują się odpowiedzi pytania, jakie najczęściej słyszy lekarz ortodonta. Jeśli nie znalazłeś tutaj interesującej Cię odpowiedzi, prosimy o kontakt.




Na czym polega leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne ma na celu wyeliminowanie wady zgryzu poprzez uzyskanie prawidłowego położenia poszczególnych zębów oraz prawidłowych kontaktów między nimi. Wykorzystuje się w tym celu aparaty ortodontyczne, które generują odpowiednie siły przesuwające zęby lub ukierunkowują siły występujące podczas wzrostu i rozwoju narządu żucia.
Niewidoczny aparat stały.
Chociaż główną motywacją większości pacjentów do "prostowania zębów" jest poprawa kosmetyki uśmiechu, to głównym zadaniem, przed jakim staje lekarz ortodonta, jest wyleczenie wady zgryzu. W zdecydowanej większości przypadków oznacza to także poprawę estetyki uśmiechu. Należy jednak zapamiętać, że piękne i równe zęby przy uśmiechu nie dają gwarancji braku niewidocznej, ale niekiedy poważnej wady zgryzu! Taką wadę jednak zawsze powinien rozpoznać stomatolog ogólny przy rutynowym badaniu stomatologicznym i jeśli zaistnieje taka potrzeba, skierować pacjenta na dalsze badania do ortodonty.

Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?


Czas trwania leczenia ortodontycznego zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj i stopień zaawansowania wady zgryzu, rodzaj aparatu ortodontycznego i wiek pacjenta. Duży wpływ na wydłużenie ostatecznego czasu leczenia ma również to, czy w planie leczenia przewidziano ekstrakcje zębów (więcej o tym w odpowiedzi na pytanie o ekstrakcje zębów przed leczeniem ortodontycznym) i zamykanie powstałych w ten sposób przestrzeni.

Generalnie można przyjąć, że przeciętny czas leczenia ortodontycznego aparatem stałym to dwa lata. Taka perspektywa jest jednak dla wielu osób dość przerażająca i często pytają oni, dlaczego nie można szybciej. Niestety szybciej nie da się, ze względu na mechanizm i fizjologię przesuwania zębów, o czym więcej piszemy w odpowiedzi na pytanie o mechanizm przesuwania zębów przez aparat ortodontyczny. W niektórych przypadkach niewielkich wad kosmetycznych możemy zaproponować pacjentom alternatywne dla aparatu stałego leczenie protetyczne z wykorzystaniem uzupełnień pełnoceramicznych, takich jak korony i licówki. Zastosowanie koron protetycznych oraz licówek ma jednak ograniczone zastosowanie kliniczne, o czym więcej piszemy w jednym z kolejnych pytań. Pozostałym osobom, a zatem zdecydowanej większości przypadków wad zgryzu, ortodoncja pozostawia swoistą próbę cierpliwości podczas leczenia apratami stałymi. Możemy jednak z pełnym przekonaniem powiedzieć, że warto, a efekty, zarówno te kosmetyczne, jak i zdrowotne stanowią doskonałą nagrodę za poniesione wysiłki.

Czas leczenia ortodontycznego nie oznacza dwóch lat nieustannych bólów i cierpień, bowiem adaptacja do aparatu ortodontycznego przebiega zadziwiająco szybko, do tego stopnia, że uczucie dziwnego dyskomfortu pojawia się w dniu zdjęcia aparatu (na szczęście to ostatnie mija bardzo szybko). Natomiast osobom, dla których sama obecność na zębach widocznego aparatu ortodontycznego stanowi bardzo duży dyskomfort lub z innych względów stanowi to przeszkodę, proponujemy kosmetyczne aparaty stałe.


Czy to prawda, że na leczenie ortodontyczne nigdy nie jest za późno?

Tak, to prawda. Chociaż wielu trudno będzie w to uwierzyć, stomatologia zna udokumentowane przypadki leczenia ortodonycznego przy użyciu aparatów stałych osób po sześćdziesiątym roku życia. I było to leczenie, co należy szczególnie podkreślić, zakończone sukcesem.
Uśmiech z aparatem ortodontycznym.
Dlatego na leczenie ortodontyczne nigdy nie jest za późno i jeśli istnieją ku niemu wskazania, warto podjąć ten wysiłek. W każdym wieku korzyści z zakończonego leczenia ortodontycznego są takie same: poprawa zdrowia jamy ustnej, komfortu i, co dla większości pacjentów najważniejsze i najbardziej wymierne, estetyki uśmiechu.

Należy jednak zaznaczyć, że leczenie ortodontyczne osób dorosłych może być dłuższe, a jego efekty będą wymagały dłuższej retencji. Często również nie leczona przez wiele lat wada zgryzu powoduje inne negatywne następstwa, jak starcie nieprawidłowo kontaktujących zębów. Wówczas leczenie ortodontyczne może okazać się tylko pierwszym etapem, a do odzyskania pełni zdrowia jamy ustnej niezbędne może okazać się leczenie protetyczne.

Dlatego tak ważna jest właściwa profilaktyka ortodontyczna u dzieci i w razie potrzeby wdrażanie leczenia ortodontycznego jak najwcześniej, już na etapie zębów mlecznych, aby uniknąć rozwoju wady zgryzu i wystąpienia jej negatywnych następstw.

Dlatego nie tylko warto, ale wręcz trzeba leczyć istniejące wady zgryzu. Nigdy nie jest na to za późno!



Jak to jest możliwe, że aparaty ortodontyczne przesuwają zęby?


Pytanie to jest o tyle zasadne zważywszy uwagę na fakt, jak wiele siły musi włożyć chirurg stomatologiczny aby usunąć ząb. Jak zatem jest możliwe ich przesuwanie, często o wiele milimetrów?

Odpowiedź tkwi w fizjologii tkanki kostnej. Mimo swojej niewątpliwie twardej struktury, jest ona nieustannie przebudowywana. Generowane przez stały aparat ortodontyczny siły działające na ząb, za pośrednictwem tego ostatniego są przenoszone na kość. Napierający ząb powoduje miejscowy zanik tkanki kostnej i stopniowe przesuwanie zęba. Siły te są na tyle duże, że nieumiejętnie lub zbyt gwałtownie użyte mogą doprowadzić nawet do utraty zęba. Wynika to z faktu, że proces zanikania tkanki kostnej jest szybszy niż towarzyszący mu po przeciwnej stronie przesuwanego zęba proces kościotworzenia w miejscu, z którego ząb był przesunięty. To właśnie dlatego leczenie ortodontyczne jest dość długotrwałe, a wizyty kontrolne, na których następuje aktywacja łuku generującego siły w aparacie stałym, mają miejsce zwykle nie częściej niż raz na miesiąc.



Jakie mogą być następstwa nie leczonej wady zgryzu?

 
Każda wada zgryzu niesie za sobą lekkie lub poważne negatywne następstwa. Ich charakter zależy od rodzaju i stopnia zaawansowania wady zgryzu. Nie leczone wady zgryzu we wczesnym dzieciństwie mogą doprowadzić do nieprawidłowego rozwoju, wyrzynania się i położenia zębów stałych (na przykład zatrzymany kieł). Wady zgryzu z istniejącymi urazowymi kontaktami mogą być przyczyną bruksizmu (patologicznego silnego zgrzytania zębami) i w efekcie doprowadzić do patologicznego starcia lub rozchwiania zębów (chorób przyzębia) oraz przeciążenia i dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych. Każda wada zgryzu w mniejszym lub większym stopniu upośledza rozdrabnianie pokarmów, pogarszając komfort życia i dodatkowo obciążając układ trawienny. Określone wady zgryzu mają również istotny negatywny wpływ na pracę aparatu mowy powodując zaburzenia w tym zakresie. Następstwem stłoczenia zębów może być próchnica i zapalenie przyzębia. I wreszcie wady zgryzu mają bardzo duży wpływ na negatywne samopoczucie spowodowane brakiem satysfakcji z własnego wyglądu.



Czy leczenie ortodontyczne boli?

Szczególnie w początkowym okresie leczenia ortodontycznego noszeniu aparatu stałego towarzyszy dyskomfort, wynikający zarówno z samej obecności zamków ortodontycznych, jak i aktywacji łuku, którego siły przesuwają zęby. Niedogodności związane z obecnością zamków ortodontycznych, które mogą ranić błonę śluzową buzi, można zniwelować korzystając z wosku ortodontycznego. Dolegliwości wynikające z aktywacji łuków i przesuwania zębów ustępują po kilku dniach od wizyty kontrolnej, przy czym im bardziej zaawansowany etap leczenia, tym mniejsze i krócej trwające są te dolegliwości. Generalnie do aparatu stałego pacjent sukcesywnie się przyzwyczaja, do tego stopnia, że gdy przychodzi wyczekiwany i upragniony dzień jego zdjęcia, przez kilka dni można czuć się trochę nieswojo.



Jak należy przygotować zęby przed naklejeniem stałego aparatu ortodontycznego?

Czas noszenia aparatu stałego to okres zwiększonego ryzyka dla zębów, między innymi przez zwiększone zaleganie resztek pokarmowych wokół aparatu oraz utrudnione ich usuwanie (więcej piszemy o tym w zakładce dotyczącej higieny aparatów stałych). Niesie to ze sobą większe ryzyko wystąpienia próchnicy zębów. Przyklejony aparat stały utrudnia również dostęp do zębów i niekiedy uniemożliwia stomatologowi prawidłowe opracowanie i wypełnienie ubytku.

Mając na uwadze powyższe, przed naklejeniem aparatu stałego należy zwrócić szczególną uwagę na wyeliminowanie wszystkich ubytków próchnicowych. Lekarz dentysta powinien także usunąć kamień nazębny oraz przeprowadzić piaskowanie zębów. Piaskowanie zębów należy również regularnie przeprowadzać co trzy miesiące już podczas leczenia aparatem stałym, więcej o tym piszemy w zakładce higiena.
Warto również wzmocnić szkliwo poprzez polakierowanie  zębów fluorem. Tego rodzaju zabieg profilaktyczny zmniejszy ryzyko próchnicy podczas leczenia aparatem stałym. Lakierowanie zębów również warto okresowo powtarzać już podczas noszenia aparatu.



Czy leczenie ortodontyczne zawsze wymaga usunięcia jednego lub kilku zdrowych zębów?


Absolutnie nie. Istnieje jednak określona grupa wad zgryzu, w których usunięcie jednego lub kilku zębów jest warunkiem uzyskania prawidłowego zgryzu. Jest oczywiste, że doświadczony lekarz ortodonta  podejmuje taką decyzję zawsze w ostateczności, kiedy inne rozwiązania nie są w stanie zapewnić właściwego efektu terapeutycznego. W takiej sytuacji decyzja o usunięciu zęba zostaje podjęta na postawie swoistego bilansu zysków i strat, gdzie w tej sytuacji zysk zdecydowanie przewyższa straty.

Ortodonci zdają sobie sprawę z powagi decyzji tego typu i o emocjach, które towarzyszą w takich sytuacjach zarówno pacjentom, jak i ich opiekunom. Kluczową sprawą jest tutaj zaufanie do swojego lekarza ortodonty, gdyż o słuszności takiej decyzji pacjent ma możliwość przekonać się najczęściej dopiero po zakończonym leczeniu, kiedy po luce powstałej po usunięciu zęba nie ma już śladu.

Podejmując decyzję o ekstrakcji lekarz ortodonta typuje ząb według pewnych kryteriów. Oczywiście najważniejsze jest kryterium terapeutyczne i korzyści w leczeniu ortodotontycznym, jakie z tego wynikną. Często jednak można wybrać jeden z dwóch lub trzech zębów uzyskując tę samą korzyść terapeutyczną. Wtedy ortodonta zawsze wybiera ząb słabszy, bardziej chory, z większym wypełnieniem. Na przykład mając do wyboru ząb żywy i po leczeniu kanałowym, przeznaczony do usunięcia zostanie ząb po leczeniu kanałowym.

Najczęściej usuwa się przedtrzonowce: czwórki lub piątki. Z oczywistych względów estetycznych nie usuwa się nigdy zębów przednich, chyba że są to zęby nadliczbowe. W zasadzie nie powinno się również usuwać zębów trzonowych (szóstek i siódemek), ze względu na ich ogromną rolę w aparacie żucia. Zęby trzonowe zwykle są usuwane tylko wówczas, kiedy stopień ich zniszczenia nie rokuje nawet możliwości odbudowy z wykorzystaniem korony protetycznej. Na koniec pozostają jeszcze ósemki czyli zęby mądrości, które współcześnie są najczęściej usuwanymi zębami ze wskazań ortodontycznych i innych. Usunięcia ósemek nie należy  jednak rozpatrywać w kategoriach poniesienia istotnej straty, często jest to jedyne rozsądne rozwiązanie nawet u osób nie leczonych ortodontycznie. Więcej w odpowiedzi na pytanie o usuwanie ósemek, a także w oddzielnym dziale o ósemkach.



Co to są implanty ortodontyczne?


Implanty ortodontyczne, znane też jako mikroimplanty, pojawiły się w ortodoncji stosunkowo niedawno i stanowią wielki krok naprzód przy leczeniu niektórych skomplikowanych wad zgryzu. Implanty ortodontyczne są niewielkimi tytanowymi śrubkami. Są one wszczepiane w kość pacjenta i zrastają się z nią analogicznie jak standardowe implanty stomatologiczne, służące do uzupełnienia braków zębowych. Mikroimplanty pozostają w tkance kostnej pacjenta tylko na czas leczenia ortodontycznego i stanowią pozazębowe zakotwiczenie dla aparatu ortodontycznego. Stanowi to nieocenioną wręcz możliwość leczenia określonych typów wad zgryzu, które do tej pory wymagały stosowania szczególnie kłopotliwych dla pacjenta tak zwanych masek twarzowych. W wielu przypadkach zastosowanie implantów ortodontycznych ma wpływ na skrócenie czasu leczenia. Tego typu implanty często również pozwalają ograniczyć rozmiar aparatu ortodontycznego tylko do określonej okolicy (części łuku zębowego). O możliwości i wskazaniach do zastosowania mikroimplantów decyduje lekarz ortodonta.



Mam niewielką wadę zgryzu. Czy mogę wyleczyć ją przy pomocy licówek lub koron unikając w ten sposób długotrwałego leczenia ortodontycznego?

W przypadku określonych nieprawidłowości zębowych, takich jak rotacje, przemieszczenia i wychylenia zębów o niewielkim stopniu nasilenia, istnieje możliwość ich korekty przy pomocy nowoczesnych rozwiązań protetyki i stomatologii estetycznej, takich jak licówki i korony pełnoceramiczne.

Należy jednak zdawać sobie sprawę z ograniczeń powyższego rozwiązania. Przede wszystkim za pomocą uzupełnień pełnoceramicznych nie da się wyleczyć wady zgryzu, a jedynie wymienione wyżej tak zwane nieprawidłowości zębowe. Jeśli współistnieje z nimi wada zgryzu, to należy przeprowadzić pełne leczenie ortodontyczne. Licówki i korony pełnoceramiczne poprawią tylko estetykę, ale nie wyeliminują wady zgryzu.

Jeśli zastanawiasz się, czy w Twoim przypadku korekta estetyczna za pomocą licówek lub koron pełnoceramicznych byłaby najlepszym rozwiązaniem i pozwoliła na uniknięcie pełnego cyklu leczenia ortodontycznego aparatem stałym, umów się w Przychodni Stomatologicznej ANIDENT na dwie konsultacje, zarówno do ortodonty jak i do lekarza zajmującego się pełnoceramicznymi uzupełnieniami estetycznymi. Szczegółowe informacje uzyskasz kontaktując się z nami.



Chciałabym przeprowadzić wybielanie zębów. Czy przed założeniem aparatu stałego można to zrobić?


Można, ale nie warto. Wybielanie zębów jest zabiegiem mającym na celu przede wszystkim poprawić estetykę uśmiechu. Jeśli w krótkim czasie po tym zabiegu przykleimy do zębów zamki ortodontyczne, efekt ten siłą rzeczy nie będzie widoczny. Dlatego wybielanie zębów warto przeprowadzić po zdjęciu aparatu ortodontycznego, tym bardziej, że zęby wokół zamków ortodontycznych zwykle są bardziej przebarwione. Wtedy efekt estetyczny uzyskany po wybielaniu będzie dopełnieniem efektu leczenia ortodontycznego.
Wybielanie Zębów

do góry   


Moim problemem są szpary między zębami i diastema. Czy zamykanie szpar poprzez pełne leczenie ortodontyczne aparatem stałym to jedyne rozwiązanie?

W przypadku występowania szpar między zębami istnieje wiele alternatywnych metod leczenia. Wszystko zależy od sytuacji klinicznej. W przypadku współistnienia ze szparowatością innej wady zgryzu, najodpowiedniejsze wydaje się leczenie ortodontyczne, w ten sposób leczymy oba problemy.

W sytuacji kiedy szpary między zębami stanowią jedyne występujące zaburzenie, warto rozważyć inne metody leczenia.

Alternatywny dla aparatu stałego, szybszy i tańszy sposób zamknięcia szpar między zębami to wykonanie na zęby licówek lub koron pełnoceramicznych, w zależności od tego, które rozwiązanie będzie bardziej zasadne w danej sytuacji klinicznej. Aby zabudować jedną szparę, potrzeba wykonać uzupełnienie na dwa zęby, gdyż szpara powinna być zabudowana symetrycznie, tak aby całość wyglądała estetycznie.


 
W przypadku poszerzania zębów w celu zamknięcia szpar, wykonując na nie licówki lub korony pełnoceramiczne, istnieje jeszcze jedno ograniczenie, mianowicie szpara nie może być zbyt duża. Zbyt duża szpara może wymagać takiego poszerzenia zębów, że będą one wyglądały nienaturalnie (będą za szerokie w stosunku do swojej długości) i ostateczny efekt estetyczny nie będzie zadowalający. W takiej sytuacji pozostaje jedynie leczenie ortodontyczne czyli zbliżenie zębów do siebie i zamknięcie tym samym szpary.

Na koniec warto także zaznaczyć, że bardzo częstą przyczyną szpary pomiędzy centralnymi siekaczami górnymi (fachowa nazwa tej szpary to diastema) jest przerost wędzidełka wargi górnej. W takiej sytuacji należy przeprowadzić zabieg podcięcia wędzidełka. Choć nazwa nie brzmi zachęcająco, to jest to zabieg niezwykle krótki i prosty wykonywany przez chirurgia stomatologicznego. Jest oczywiście bezbolesny, gdyż wykonujemy go w znieczuleniu miejscowym.



Moim problemem jest brak zawiązków zębów stałych i towarzysząca mu wada zgryzu. Jakie rozwiązanie jest dla mnie najlepsze?

Brakowi zawiązków zębów stałych towarzyszy zwykle wada zgryzu wynikająca z przemieszczenia sąsiednich zębów, często także współistnieją przetrwałe zęby mleczne. W takiej sytuacji leczenie ortodontyczne najczęściej musi być uzupełnione o dodatkowe leczenie protetyczne lub implanty.

Przesuwanie zębów stałym aparatem ortodontycznym. Kliknij aby powiększyć animację.
Leczenie ortodontyczne aparatem stałym ma wówczas na celu doprowadzenie do prawidłowych kontaktów zgryzowych i uzyskanie odpowiedniej ilości miejsca do odbudowy brakujących zębów za pomocą implantów lub mostów protetycznych.



Mam kieł zatrzymany w podniebieniu. Co robić?

Często brak widocznego kła w jamie ustnej nie oznacza jego braku w ogóle. Spotyka się bowiem zaburzenie, w którym kieł zostaje zatrzymany w podniebieniu, najczęściej częściowo (jest w drugiej linii za stłoczonymi przednimi zębami), rzadziej całkowicie. W tym ostatnim wypadku nie jest widoczny w jamie ustnej. Zatrzymany ząb uwidacznia się na zdjęciach RTG, takich jak pantomogram lub telerentgenogram (zdjęcie boczne czaszki).

Postępowanie w takich przypadkach zależy od indywidualnej sytuacji klinicznej. Niekiedy całkowite operacyjne usunięcie zęba zatrzymanego w podniebieniu to jedyne rozwiązanie, ale ortodonci stosują je tylko w ostateczności, gdy nie ma innego rozwiązania. Kły są bowiem zębami zbyt cennymi i ważnymi dla całego układu żucia, dlatego walczy się o nie i jeśli tylko jest taka możliwość, próbuje się je sprowadzić do łuku zębowego na ich właściwe miejsce.


Pierwszym etapem sprowadzania zatrzymanej trójki do łuku zębowego jest chirurgiczne odsłonięcie jej powierzchni i przyklejenie zamka ortodontycznego. Zabieg ten przeprowadza chirurg stomatologiczny w znieczuleniu miejscowym. Przyklejony zamek stanowi miejsce przyłożenia sił generowanych przez stały aparat ortodontyczny.

W zależności od stopnia zatrzymania zęba jego sprowadzanie może potrwać wiele miesięcy i znacząco wpłynąć na całkowitą długość leczenia ortodontycznego.



Co to jest zgryz krzyżowy?

Zgryz krzyżowy to nieprawidłowa relacja pomiędzy zębami górnymi a dolnymi. W prawidłowym zgryzie zęby górne zachodzą na zęby dolne, inaczej mówiąc, są bardziej wysunięte niż zęby dolne. Zgryz krzyżowy występuje w sytuacji, gdy dolny ząb zachodzi na zęby górne. Zgryz krzyżowy może występować w obrębie jednego zęba lub grupy zębów. W wielu sytuacjach zgryz krzyżowy jest następstwem poważnej wady zgryzu, na przykład zgryz krzyżowy w odcinku przednim może być spowodowany progenią, czyli przerostem żuchwy.

Zgryz krzyżowy zawsze jest sytuacją nieprawidłową, niosąca ze sobą szereg negatywnych następstw dla całego układu żucia, dlatego wymaga konsultacji ortodontycznej i podjęcia właściwego leczenia.



Mam aparat stały, ale muszę wyjechać na trzy miesiące, w związku z czym nie będę mógł pojawić się na comiesięcznych wizytach kontrolnych. Co wtedy?

Istnieje możliwość dłuższej przerwy w leczeniu ortodontycznym aparatem stałym. Absolutnie konieczne jest jednak uprzedzenie ortodonty o takim zamiarze. Ortodonta dobierze wówczas odpowiedni łuk do naszego aparatu.

Istnieją jednak specyficzne etapy leczenia ortodontycznego, kiedy taka przerwa nie jest wskazana. Dlatego warto poinformować ortodontę o planowanej przerwie możliwie jak najwcześniej, aby odpowiednio zaplanował on leczenie.

Należy także wiedzieć, że takie przerwy wpłyną na wydłużenie ostatecznego czasu leczenia i opóźnią zdjęcie aparatu stałego.



Czy to prawda, że ósemki mogą być przyczyną wady zgryzu?

Trzecie zęby trzonowe, czyli ósemki, chociaż znane jako zęby mądrości, co kojarzy się pozytywnie, zwykle powodują wiele problemów. Wśród nich są tak zwane stłoczenia trzeciorzędowe. Ogólnie rzecz ujmując, są to stłoczenia zębów w odcinku przednim, przede wszystkim siekaczy, spowodowane napieraniem zębów ósmych. Dlatego w profilaktyce ortodontycznej lub na etapie przygotowania do leczenia ortodontycznego zaleca się usunięcie ósemek, szczególnie jeśli są to zęby zatrzymane i nieprawidłowo położone w kości. W takich sytuacjach ósemki te najczęściej nie są wcale widoczne w jamie ustnej. Do ich uwidocznienia niezbędny jest pantomogram.

Nie wszystkie ósemki zawsze należy usunąć. Decyzję podejmuje stomatolog ogólny, chirurg stomatologiczny lub ortodonta w zależności od sytuacji klinicznej. W przypadkach wątpliwych zawsze warto skonsultować się z dentystą, który w takiej sytuacji zleci wykonanie pantomogramu i na jego podstawie skieruje do chirurga stomatologicznego lub ortodonty.

Ósemkom, czyli zębom mądrości poświęcamy cały obszerny dział naszej strony dostępny na podstronie ósemki.



Na czym polega retencja leczenia ortodontycznego? Co to jest retainer?

Retencja ma na celu utrzymanie efektów leczenia ortodontycznego. Zęby po leczeniu ortodontycznym wykazują pewną tendencję do powrotu do sytuacji wyjściowej. Nasilenie tego procesu jest tym większe, im starszy jest pacjent, często jest również efektem pewnych kompromisów w procesie leczenia ortodontycznego.

Aby utrzymać efekty leczenia, niezbędne jest zastosowanie specjalnych aparatów zwanych retainerami. Retainer może być przymocowany do zębów na stałe. W odróżnieniu od typowego aparatu stałego nie jest on widoczny, gdyż jest przyklejany od strony podniebiennej lub językowej. Ma postać metalowego łuku mocowanego do wewnętrznych powierzchni zębów.

Alternatywą jest retainer ruchomy w postaci wyjmowalnej płytki retencyjnej zbliżonej wyglądem do aparatu ruchomego. W rzeczywistości jest to typowy aparat ruchomy, najczęściej nieaktywny. Tego typu aparat jest już jednak widoczny, ale warto podkreślić, że po pierwszym kilkumiesięcznym okresie retencji, kiedy należy nosić płytkę retencyjną przez całą dobę, potem zakłada się ją tylko na noc.


Spotyka się również retainer w postaci przezroczystej szyny nakładanej na łuk zębowy, przypominającej szynę do wybielania.

Okres retencji najczęściej trwa tyle co samo leczenie ortodontycznie. W niektórych sytuacjach może jednak wymagać znacznego wydłużenia.

Więcej o retencji piszemy w dziale ortodoncja krok po kroku, zamieszczamy tam również zdjęcia różnych rodzajów retainerów.



Jeśli nie znalazłeś na tej stronie odpowiedzi na Twoje pytanie, skontaktuj się z nami: napisz mail, zadzwoń lub przyjdź na konsultację do Przychodni ANIDENT. Szczegóły na stronie kontakt.

Zobacz również:
do góry  



ANIDENT
KLINIKA STOMATOLOGICZNA

Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12
metro Natolin

 tel. 507 300 900
22 436 61 23
22 436 61 22
 


Klinika
jest czynna
od poniedziałku
do piątku
w godzinach

800 - 2100
w soboty
8
00 - 1400

ZAPRASZAMY

 ©2004-2023 ANIDENT Ortodoncja Warszawa Ursynów