ANIDENT Stomatolog Warszawa Ursynów
                          

PROTETYKA WARSZAWA                 

ANIDENT Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12

tel. 507 300 900, tel. 22 436 61 23

    


UMÓW WIZYTĘ - TEL. 507 300 900

     

O NAS

 USŁUGI

 LEKARZE

CENY

GALERIA

 MEDIA

BLOG

DOJAZD

KONTAKT







  

KORONY PROTETYCZNE

KORONY | KROK PO KROKU | PYTANIA
TYPY KORON:
PORCELANOWE NA STALIPORCELANOWE NA ZŁOCIE
PEŁNOCERAMICZNE LAVA | PEŁNOCERAMICZNE INCERAM
AKRYLOWE TYMCZASOWE


Poniżej znajdują się odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące koron protetycznych. Jeśli nie znalazłeś tutaj interesującej Cię odpowiedzi, prosimy o kontakt.



Co to jest korona protetyczna?

Korona protetyczna to rodzaj uzupełnienia protetycznego, który ma na celu odbudowę lub wzmocnienie zniszczonego zęba. Mówiąc obrazowo, korona jest taką jakby czapeczką przykrywającą ząb. Korony protetyczne mogą być wykonane z wielu różnych materiałów takich jak porcelana, złoto, tlenek cyrkonu, akryl. Najczęściej wykonuje się korony porcelanowe. Korona protetyczna jest uzupełnieniem, do którego pacjent bardzo szybko się adaptuje, z tego względu komfort użytkowania koron protetycznych jest taki sam jak własnego uzębienia - tak samo jak nie czuje się różnicy gryząc zębami z wypełnieniami kompozytowymi, tak samo nie czuje się różnicy gryząc zębami na których są korony protetyczne.
Korony protetyczne.

Jakie są wskazania do wykonania koron protetycznych?

Istnieje wiele wskazań do wykonania koron protetycznych. Oto niektóre z nich:

1. Odbudowa zniszczonego zęba. Często ząb jest tak zniszczony, że nie ma już możliwości jego odbudowy za pomocą standardowego wypełnienia kompozytowego, gdyż takie wypełnienie z racji swoich rozmiarów po prostu nie będzie się trzymać. Wówczas ratunkiem dla zęba jest wykonanie korony protetycznej, która skutecznie i na wiele lat go odbuduje oraz wzmocni.

2. Odbudowa złamanego zęba. Najczęściej dotyczy to zębów przednich złamanych w wyniku urazu. Trudności przy odbudowie takich zębów metodą konwencjonalną (wypełnienie kompozytowe) wynikają z sumy dwóch czynników: stosunkowo dużych sił działających na zęby sieczne oraz zwykle bardzo małej powierzchni kontaktu zęba z wypełnieniem kompozytowym, co bardzo często doprowadza do jego utraty. Korona protetyczna idealnie rozwiązuje ten problem, nie tylko odbudowując brakujący fragment zęba ale i wzmacjając ząb jako całość.

3. Odbudowa brakującego zęba. Korona protetyczna może również funkcjonować jako ząb w miejscu wcześniej utraconego własnego zęba. Stanowi wówczas tak zwane przęsło mostu protetycznego. Most protetyczny jest zacementowany w jamie ustnej na stałe, jest to zdecydowanie bardziej komfortowe rozwiązanie niż jakakolwiek proteza wyjmowalna.

Szczególną grupę koron odbudowujących brakujące zęby stanowią korony protetyczne zamocowane na implantach.

4. Filar mostu protetycznego. Przęsło mostu opisane powyżej w punkcie trzecim jest przymocowane do koron umieszczonych na tak zwanych zębach filarowych. Są to zęby, na które wykonuje się korony protetyczne stanowiące zakotwiczenie mostu protetycznego (przęsło mostu jest zamocowane pomiędzy tymi koronami).

5. Korony protetyczne są również wykorzystywane w niemalże wszystkich wskazaniach do wykonania licówek, kiedy jednak wykonanie licówki jest niemożliwe ze względu na stopień zniszczenia zęba lub inne czynniki. W takiej sytuacji licówki zastępuje się koronami pełnoceramicznymi, które poza poprawą wyglądu zęba, również go wzmacniają. Do tych wskazań należą przebarwienie korony zęba, korekta kształtu zęba, korekta położenia zęba w łuku, zamknięcie szpar między zebami. Wszystkie powyższe sytuacje zostały dokładnie opisane we wskazaniach do wykonania licówek i można je również traktować jako wskazania do wykonania koron protetycznych.




Co to jest wkład koronowo-korzeniowy? Kiedy się go stosuje?

Wkład koronowo-korzeniowy jest niezbędny, gdy stopień zniszczenia zęba wyklucza utrzymanie korony protetycznej. Na przykład gdy z zęba pozostały już tylko cienkie ścianki, które po oszlifowaniu ulegną dodatkowemu osłabieniu, zamocowana tylko na nich korona protetyczna po pewnym czasie może odpaść razem z tymi ściankami. Dlatego trzeba wówczas wykonać solidną podbudowę pod przyszłą koronę. Taką podbudowę stanowi właśnie wkład koronowo-korzeniowy, przez pacjentów zwykle nazywany sztyftem. Jak sama nazwa wskazuje, wkład ma swoją część korzeniową, która jest mocno zakotwiczona w kanale korzeniowym, oraz część koronową, która stanowi podbudowę pod przyszłą koronę. Część koronowa wkładu kształtem przypomina ząb oszlifowany pod koronę protetyczną. Aby można było umieścić wkład koronowo-korzeniowy, w zębie musi być uprzednio przeprowadzone leczenie kanałowe. Wkłady koronowo-korzeniowe wykonywane są z różnych materiałów. Najczęściej jest to stal stomatologiczna, złoto lub włókno szklane. Wkłady koronowo-korzeniowe odlewane z metalu są wykonywane indywidualnie dla każdego zęba w laboratorium protetycznym po uprzednim pobraniu wycisku protetycznego. Po zacementowaniu wkładu w korzeniu zęba wykonanie korony protetycznej przebiega według standardowych etapów opisanych na stronie korony krok po kroku.




Czy zanim zostanie wykonana ostateczna korona przez technika, będę przez kilka dni chodził/a z oszlifowanym zębem? Czy to widać?

Nie, pacjent w trakcie oczekiwania na wykonanie korony protetycznej ma założone na oszlifowane zęby akrylowe korony tymczasowe wykonane przez lekarza w gabinecie. W protetyce nie ma sytuacji, w której pacjent byłby zmuszony opuścić gabinet stomatologiczny bez uzupełnienia tymczasowego. Korony tymczasowe są znacznie mniej dokładne i wytrzymałe niż korony ostateczne (porcelanowe), dlatego nie można zostawić ich na długo, natomiast przez kilka-kilkanaście dni trwania leczenia protetycznego znakomicie spełniają swoją rolę. Przede wszystkim zapewniają komfort pacjentowi, który nie musi obawiać się, że ktokolwiek zauważy trwające leczenie protetyczne. Poza tym korony tymczasowe chronią oszlifowane zęby. Niekiedy, przy bardziej rozległym leczeniu protetycznym, korony tymczasowe są wykonywane w laboratorium protetycznym przez technika protetyka.



Czym jest margin porcelanowy w koronie?


Margin porcelanowy inaczej zwany również stopniem porcelanowym jest to dodziąsłowy pełnoceramiczny brzeg porcelanowej korony protetycznej wykonanej na podbudowie ze stali lub ze złota. Margin porcelanowy wykonuje się z odpowiednio wzmocnionej porcelany. Korona z margin'em porcelanowym jest lepiej tolerowana przez przyzębie i zapewnia lepszą estetykę w odcinku przydziąsłowym. Korona porcelanowa z margin'em to taki etap pośredni pomiędzy koroną porcelanową na metalu a koroną pełnoceramiczną.



Czy wykonanie korony protetycznej jest bolesne?

Nie, opracowanie zęba pod koronę protetyczną nie jest bolesne, gdyż wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym. W przypadku zębów po leczeniu kanałowym (martwych) nie jest potrzebne nawet znieczulenie.


Ile czasu trwa wykonanie korony protetycznej?


Czas wykonania korony protetycznej zależy od ich typu oraz ilości. Czas wykonania jednej standardowej korony porcelanowej na podbudowie ze stali lub ze złota wynosi około 5 dni roboczych i obejmuje 2-3 wizyty (patrz korony krok po kroku). Kolejne 2 dni robocze i dodatkowa wizyta będą potrzebne w przypadku konieczności uprzedniego wykonania wkładu koronowo-korzeniowego.

Wykonanie korony pełnoceramicznej z tlenku cyrkonu w systemie LAVA trwa około 6-8 dni roboczych i obejmuje 2-3 wizyty (patrz korony krok po kroku). Czas ten jest dłuższy ze względu na konieczność wysłania informacji i otrzymania podbudowy z Centrum Frezowania LAVA.

Czas wykonania pracy może się wydłużyć przy większej liczbie wykonywanych koron. Podane powyżej terminy mają jedynie charakter orientacyjny i mogą ulec zmianie (skróceniu lub wydłużeniu) w zależności od indywidualnych okoliczności. Szczegółowy harmonogram pracy i wizyt jest zawsze ustalany z pacjentem przed rozpoczęciem leczenia a Przychodnia Stomatologiczna ANIDENT dokłada wszelkich starań, aby został on dotrzymany.



Czym różni się korona protetyczna od mostu protetycznego?


Pojedyncza korona protetyczna obejmuje jeden ząb. Jeśli występują braki międzyzębowe, korony protetyczne można wykorzystać do zamocowania brakujących zębów pomiędzy nimi. Wówczas wykonuje się korony na zęby własne pacjenta, a brakujący ząb lub zęby mocuje między nimi na zasadzie przęsła - stąd nazwa most protetyczny. Most protetyczny może odbudowywać jeden, dwa lub trzy brakujące zęby obok siebie (jest to tak zwana długość przęsła). Łatwo więc policzyć, że most protetyczny będzie składał się odpowiednio z trzech, czterech lub pięciu koron (korony w przęśle mostu plus dwie korony filarowe). Więcej informacji o mostach protetycznych.





Czym różni się korona protetyczna od implantu?

Jeśli pozostał korzeń zęba, bez problemu możemy zamocować na nim koronę protetyczną, wystarczy tylko zrobić wkład koronowo-korzeniowy. Problem jednak, jeśli zęba nie ma. Wówczas aby odbudować utracony korzeń zęba wprowadza się tytanowy implant, czyli specjalną śrubę zastępującą korzeń zęba. Implanty są następnie wykorzystywane do zamocowania koron protetycznych, a rolę wkładu koronowo-korzeniowego spełnia tak zwany łącznik implantologiczny. Więcej informacji o implantach.



Czy korony protetyczne są bezpieczne?


Sztuczne korony są stosowane w protetyce stomatologicznej od stuleci, dlatego metodę tę z całą pewnością można uznać za sprawdzoną i bezpieczną. Współczesne korony protetyczne wyróżniają się niezwykłą precyzją dzięki postępowi technologicznemu, jakiego doświadczyła protetyka stomatologiczna. Dokładność koron protetycznych zapewniają precyzyjne silikonowe masy wyciskowe oraz zaawansowana i komputerowo sterowana aparatura do odlewania metali i napalania porcelany. Doskonałość osiągnięto w systemach koron z tlenku cyrkonu, wykonywanych komputerowo w systemie CAD/CAM. W Przychodni ANIDENT pracujemy w renomowanym systemie LAVA amerykańskiej firmy 3M. Można zatem z całą pewnością stwierdzić, że współczesne korony protetyczne są nie tylko bezpieczne, ale również komfortowe i estetyczne.



Jeśli nie znalazłeś na tej stronie odpowiedzi na Twoje pytanie, skontaktuj się z nami: napisz mail, zadzwoń lub przyjdź na konsultację do Przychodni ANIDENT. Szczegóły na stronie kontakt.

Zobacz również:
do góry  



ANIDENT
KLINIKA STOMATOLOGICZNA

Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12
metro Natolin

 tel. 507 300 900
22 436 61 23
22 436 61 22
 


Klinika
jest czynna
od poniedziałku
do piątku
w godzinach

800 - 2100
w soboty
8
00 - 1400

ZAPRASZAMY

 ©2004-2023 ANIDENT Protetyka Warszawa Ursynów