ANIDENT Stomatolog Warszawa Ursynów
                          

PROTETYKA WARSZAWA                 

ANIDENT Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12

tel. 507 300 900, tel. 22 436 61 23

    


UMÓW WIZYTĘ - TEL. 507 300 900

     

O NAS

 USŁUGI

 LEKARZE

CENY

GALERIA

 MEDIA

BLOG

DOJAZD

KONTAKT


  

KORONY PROTETYCZNE

KORONY | KROK PO KROKU | PYTANIA
TYPY KORON:
PORCELANOWE NA STALIPORCELANOWE NA ZŁOCIE
PEŁNOCERAMICZNE LAVA | PEŁNOCERAMICZNE INCERAM
AKRYLOWE TYMCZASOWE

Korony protetyczne są uzupełnieniem protetycznym pozwalającym na odbudowę zębów bardzo zniszczonych i stanowią rozwiązanie w sytuacji, kiedy korony zęba nie da się już odbudować materiałem kompozytowym.

Kiedy ząb jest bardzo zniszczony w wyniku próchnicy lub złamania, wypełnienie kompozytowe byłoby zbyt duże, aby utrzymać się w nim. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie korony protetycznej, która jednocześnie odbudowuje ząb oraz wzmacnia go.


Korona protetyczna przypomina swego rodzaju czapeczkę nakładaną na ząb. Dzięki wytrzymałym materiałom, z których jest wykonywana, korona protetyczna opasając ząb wzmacnia go i jednocześnie odtwarza jego naturalny, zdrowy wygląd.

Aby wykonać koronę protetyczną, trzeba ząb oszlifować czyli zmniejszyć we wszystkich trzech wymiarach, tak jak to widać na powyższej animacji. Wykonuje się to w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu zabieg jest całkowicie bezbolesny.

W języku potocznym funkcjonuje pojęcie koronki. Koronka na ząb to nic innego jak korona protetyczna. Mimo że dentyści starają się unikać tego typu zdrobnień, koronki na zęby prawdopodobnie już na stałe zagościły w naszym języku.

Istnieje kilka rodzajów koron protetycznych. Podstawowa różnica to materiał, z którego są wykonane.

Najpowszechniej wykonuje się korony porcelanowe na podbudowie stalowej. Rdzeń takiej korony stanowi stal stomatologiczna indywidualnie odlana dla danego zęba. Na tak przygotowaną podbudowę napala się porcelanę. Metal w takiej koronie nie jest widoczny - jest ukryty pod porcelaną.

W głęboko poddziąsłowo zniszczonych zębach zaleca się wykonanie koron porcelanowych na podbudowie ze złota, gdyż złoto ma silne właściwości przeciwpróchnicze. Podbudowa korony jest wykonana ze złota, na które następnie napala się porcelanę. Złoto w buzi nie jest widoczne - jest ukryte pod porcelaną.

Do uzupełnień zębów przednich stosuje się bardzo estetyczne korony pełnoceramiczne LAVA oraz korony pełnoceramiczne InCeram. Cechą koron pełnoceramicznych jest doskonała estetyka, są one nie do odróżnienia od zębów naturalnych. Podbudowę koron pełnoceramicznych LAVA stanowi tlenek cyrkonu, materiał niezwykle wytrzymały, a przy tym przezierny, tak jak zęby naturalne.

Jako korony tymczasowe wykonuje się korony akrylowe. Mogą one być wykonywane przez lekarza w gabinecie w technice bezpośredniej lub przez laboratorium protetyczne po uprzednim pobraniu wycisku.

Ostatnią, coraz bardziej niszową grupę stanowią korony pełnometalowe, które dawniej były wykonywane w odcinkach bocznych, ale nie tylko, jednak moda na złote zęby z przodu na szczęście odeszła do lamusa. Dzisiaj korony pełnometalowe zostały z powodzeniem zastąpione przez korony porcelanowe na podbudowie metalowej, które w niczym nie ustępują im odpornością mechaniczną, a są zdedycowanie bardziej estetyczne.

Jeśli ząb jest zniszczony w takim stopniu, że nie rokuje nawet utrzymania korony protetycznej, należy umieścić w korzeniu tak zwany wkład koronowo-korzeniowy (potocznie nazywany sztyftem). Wkład koronowy-korzeniowy ma część korzeniową umocowaną w kanale korzeniowym zęba oraz część koronową, która wystaje w jamie ustnej i ma kształt zęba oszlifowanego pod koronę protetyczną. Materiał, z którego wykonuje się wkład, dobiera się pod kątem przyszłej korony. Może to być stal, złoto, tlenek cyrkonu (pełnoceramiczny) lub włókno szklane. Wszystkie wkłady są wykonywane indywidualnie dla każdego zęba, nie stosujemy mających wiele wad wkładów standardowych.

Inną grupę stanowią korony protetyczne mocowane na implantach. W przypadku tego typu koron nie ma już własnego zęba, na którym bezpośrednio lub z wykorzystaniem wkładu koronowo-korzeniowego moglibyśmy zamocować standardową koronę. Dlatego wprowadza się najpierw implanty, a po ich wygojeniu z pomocą specjalnych łączników implantologicznych mocuje na nich korony protetyczne. Więcej informacji o implantach.
Korona protetyczna zamocowana na implantach.
Na implantach mocuje się korony porcelanowe na podbudowie stalowej lub korony pełnoceramiczne LAVA z tlenku cyrkonu. Szczegóły przebiegu leczenia implantologicznego znajdziesz w dziale implanty.

Zobacz również:

do góry  ANIDENT
KLINIKA STOMATOLOGICZNA

Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12
metro Natolin

 tel. 507 300 900
22 436 61 23
22 436 61 22
 


Klinika
jest czynna
od poniedziałku
do piątku
w godzinach

800 - 2100
w soboty
8
00 - 1400

ZAPRASZAMY

 ©2004-2023 ANIDENT Protetyka Warszawa Ursynów