ANIDENT Stomatolog Warszawa Ursynów
                          

PROTETYKA WARSZAWA                 

ANIDENT Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12

tel. 507 300 900, tel. 22 436 61 23

    


UMÓW WIZYTĘ - TEL. 507 300 900

     

O NAS

 USŁUGI

 LEKARZE

CENY

GALERIA

 MEDIA

BLOG

DOJAZD

KONTAKT






  

MOSTY PROTETYCZNE

MOSTY | KROK PO KROKU | PYTANIA

Mosty protetyczne pozwalają na odbudowę brakujących zębów wykorzystując pozostałe zęby własne pacjenta. Zęby własne, które przeznaczono pod most protetyczny nazywane są zębami filarowymi. Zęby filarowe okoronowuje się (wykonuje się na nie korony protetyczne), a zęby brakujące pomiędzy zębami filarowymi uzupełnia się w postaci przęsła zamocowanego pomiędzy koronami zębów filarowych, stąd nazwa most protetyczny (zobacz animację).



ZALETY MOSTÓW PROTETYCZNYCH

Mosty protetyczne są rodzajem uzupełnień stałych czyli takich, które są na stałe zamocowane w jamie ustnej przy wykorzystaniu zębów własnych  - po zacementowaniu przez lekarza protetyka pacjent nie ma możliwości samodzielnego ich wyjęcia. Z tego względu mosty protetyczne mają wiele zalet:
  • mosty protetyczne przenoszą siły żucia w sposób fizjologiczny, na ozębną zębów filarowych, przez co są łatwe do zaakceptowania i zapewniają duży komfort użytkowania - tak jak nie czuje się różnicy gryząc zębami z wypełnieniami, tak samo komfortowe jest gryzienie za pomocą mostu protetycznego
  • mosty protetyczne są zamocowane na stałe, co również ułatwia ich akceptację oraz poprawia komfort użytkowania
  • mosty protetyczne są uzupełnieniami estetycznymi (są wykonywane z wykorzystaniem koron porcelanowych lub koron pełnoceramicznych) - prawidłowo wykonany most niczym nie wyróżnia się przy uśmiechu
Brak zęba. Sytuacja przed zastosowaniem leczenia.Most protetyczny zamocowany na zębach własnych.
   Brak dolnej jedynki                                  Po zamocowaniu mostu protetycznego

Z uwagi na powyższe zalety mosty protetyczne stanowią doskonałą alternatywę dla protez ruchomych (wyjmowalnych) wszędzie tam, gdzie ich wykonanie jest możliwe (stwierdza się zęby filarowe w odpowiedniej ilości i jakości oraz właściwym położeniu). Z tego względu mosty protetyczne wykonuje się tylko dla odbudowy braków międzyzębowych, bo tylko wtedy są obustronnie dostępne zęby filarowe. W przypadku braków skrzydłowych (takich, kiedy łuk zębowy kończy się wcześniej, na przykład na przedtrzonowcach) mosty protetyczne nie mogą być stosowane. W takiej sytuacji trzeba zastosować protezy ruchome lub implanty.

W języku potocznym funkcjonuje pojęcie mostek protetyczny. Mostki na zęby to dokładnie to samo co mosty protetyczne. Mimo że lekarze dentyści nie używają tego typu zdrobnień, termin "mostek na zęby" na trwałe wpisał się do polskiego języka potocznego.
Most protetyczny

RODZAJE MOSTÓW PROTETYCZNYCH

Mosty protetyczne dzieli się zależności od rodzaju koron, z którego zostały wykonane. Mogą to więc być:
W zależności od rodzaju wybranych koron mosty protetyczne różnią się estetyką, wytrzymałością mechaniczną, trwałością i ceną.

Osobną grupę mostów protetycznych stanowią mosty na implantach. Wówczas rolę zębów filarowych pełnią implanty.

Rozległość mostu protetycznego podaje się w postaci liczby punktów. Punkt w moście to jedna korona protetyczna, zarówno filarowa (zamocowana na zębie filarowym) jak i odbudowywana (w przęsle mostu). Na przykład most odbudowujący jeden ząb będzie miał trzy punkty (dwie korony filarowe i jedna w przęśle), a most odbudowujący dwa brakujące zęby - odpowiednio cztery punkty (dwie korony filarowe i dwie w przęśle).  Wykonuje się również dłuższe mosty łączone z liczbą zębów filarowych większą niż dwa. Generalną zasadą obowiązującą w protetyce stomatologicznej jest nie wykonywanie przęseł dłuższych niż trzy korony (trzy brakujące zęby obok siebie).

WADY MOSTÓW PROTETYCZNYCH

Do wad mostów protetycznych należy konieczność oszlifowania i okoronowania zębów filarowych. Wadę tę niwelują okoliczności, w których zęby filarowe i tak były przeznaczone do okoronowania ze względu na inne wskazania (zobacz wskazania do wykonania koron protetycznych). Wtedy niejako przy okazji wykorzystuje się zaplanowane korony protetyczne do odbudowy brakującego zęba lub zębów w postaci mostu protetycznego.

Kolejna wada mostów protetycznych jest wspólna dla wszystkich uzupełnień protetycznych z wyjątkiem implantów. Jest to zanikanie wyrostka kostnego pod przęsłem mostu, czyli w miejscu pozbawionym bezpośredniej stymulacji siłami żucia. Kość, jak każdy żywy organ, wymaga stymulacji, a gdy jest jej pozbawiona, ulega zanikowi. Jest to naturalna cecha żywego organizmu, która ogranicza koszty energetyczne Implanty.związane z utrzymywaniem niefunkcjonującej części organizmu. W warunkach naturalnych taką stymulację kości zapewniają siły działające na ząb przenoszone poprzez jego korzeń. Utrata zęba oznacza brak stymulacji w danej okolicy. W związku z tym dochodzi do zaników kości pod uzupełnieniami ruchomymi oraz przęsłami mostów. Wady tej pozbawione są jedynie implanty, które są wprowadzone bezpośrednio w kość. Dzięki temu implanty przenoszą siły żucia bezpośrednio na kość stymulując ją w naturalny sposób i zabezpieczając przed zanikiem.

Zobacz również:

do góry  



ANIDENT
KLINIKA STOMATOLOGICZNA

Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12
metro Natolin

 tel. 507 300 900
22 436 61 23
22 436 61 22
 


Klinika
jest czynna
od poniedziałku
do piątku
w godzinach

800 - 2100
w soboty
8
00 - 1400

ZAPRASZAMY

 ©2004-2023 ANIDENT Protetyka Warszawa Ursynów