ANIDENT Stomatolog Warszawa Ursynów
                          

PROFILAKTYKA STOMATOLOGICZNA

ANIDENT Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12

tel. 507 300 900, tel. 22 436 61 23

    


UMÓW WIZYTĘ - TEL. 507 300 900

     

O NAS

 USŁUGI

 LEKARZE

CENY

GALERIA

 MEDIA

BLOG

DOJAZD

KONTAKT







  

SKALING

SKALING | PYTANIA

Poniżej znajdują się odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące zabiegu skalingu. Jeśli nie znalazłeś tutaj interesującej Cię odpowiedzi, prosimy o kontakt.




Co to jest kamień nazębny i w jaki sposób powstaje?

Kamień nazębny to zmineralizowana, twarda płytka nazębna. Płytka nazębna powstaje przez przyleganie do powierzchni szkliwa resztek pokarmowych, bakterii oraz składników śliny. Jeśli miękka płytka nazębna nie zostanie we właściwym czasie usunięta przy pomocy szczoteczki do zębów i nici dentystycznej, ulega mineralizacji i stwardnieniu. Powstały w ten sposób kamień nazębny może usunąć już tylko lekarz dentysta.

Pierwotnie powstała cienka warstwa kamienia nazębnego ułatwia powstawanie kolejnych, ponieważ porowata struktura kamienia nazębnego sprzyja przyleganiu resztek pokarmowych oraz ich wtórnej mineralizacji.


Czy można zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego? W jaki sposób?


Tworzenie się kamienia nazębnego zależy od bardzo wielu czynników indywidualnych. Na wiele z nich (dieta, palenie tytoniu) mamy wpływ, na inne (ilość soli mineralnych w ślinie) niestety nie. Osoby, które z róźnych względów są predysponowane do tworzenia się kamienia nazębnego, mogą znacząco spowalniać jego odkładanie się. Kluczowa jest prawidłowa higiena jamy ustnej czyli mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Nieodzowne jest używanie nici dentystycznej. Warto również stosować dostępne na rynku płyny do płukania jamy ustnej.

Powstawaniu kamienia szczególnie sprzyja palenie tytoniu. Duży wpływ ma również ilość spożywanej kawy i herbaty.



Na czym polega scaling?

Istotą działania skalera ultradźwiękowego, czyli urządzenia, za pomocą którego usuwa się kamień nazębny, jest zjawisko piezoelektryczne. Końcówka skalera, którą lekarz dentysta operuje w jamie ustnej, drga z częstotliwością kilkadziesiąt tysięcy razy na sekundę. Przyłożona do powierzchni zęba, wprawia w drgania kamień nazębny i powoduje jego odpadanie. Zabieg odbywa się w strumieniu rozpylonej wody. Jej głównym celem jest chłodzenie końcówki, która przy tej częstotliwości drgań produkuje dużo ciepła. Obecność wody jest przyczyną jeszcze jednego bardzo korzystnego zjawiska, które nazywa się kawitacją.  W ogólnym zarysie polega ono na wytwarzaniu tysięcy mikropęcherzyków o dużej energii kinetycznej, które działają silnie bakteriobójczo. Działanie to ma korzystny wpływ na stan kieszonek dziąsłowych, szczególnie przy współistniejącej chorobie przyzębia.

Chociaż dzisiaj zastosowanie skalera ultradźwiękowego jest powszechne, zdarzają się sytuacje, kiedy skaling wykonuje się przy użyciu ręcznych narzędzi, między innymi u osób, które posiadają rozrusznik serca i praca skalera ultradźwiękowego mogłaby zaburzyć jego funkcjonowanie.



Czy scaling jest bolesny?


Bolesny to za duże słowo, ale z pewnością zabieg usuwania kamienia nazębnego nie należy do przyjemnych. Bardzo wiele zależy od indywidualnej wrażliwości i percepcji bólu. Istotna jest ilość kamienia nazębnego, szczególnie tego, który jest zlokalizowany poddziąsłowo.

Kto wykona u mnie zabieg scalingu - higienistka czy lekarz dentysta?

W Klinice Stomatologicznej ANIDENT każdy scaling wykonuje lekarz dentysta lub dyplomowana higienistka stomatologiczna, w zależności od preferencji Pacjenta.


Jak często należy usuwać kamień nazębny?


Zależy to od szybkości powstawania kamienia nazębnego. Najpowszechniej stosowaną normą, zalecaną przez WHO, jest usuwanie kamienia nazębnego raz na pół roku. Osoby palące, spożywające duże ilości kawy lub herbaty mogą wymagać skalingu raz na trzy miesiące. Osoby, u których nie występuje tendencja do odkładania się kamienia nazębnego, mogą wykonywać scaling raz na rok lub rzadziej.

Konieczność usunięcia kamienia nazębnego lub jej brak najszybciej stwierdzi lekarz stomatolog, dlatego w przypadku wątpliwości należy się skonsultować. Rozwiązaniem idealnym są rutynowe copółroczne przeglądy stomatologiczne, na których lekarz stomatolog potwierdzi lub wykluczy obecność kamienia nazębnego. Jest to szczególnie istotne z uwagi na fakt, że kamień poddziąsłowy  jest  niewidoczny, a znacznie bardziej groźny niż naddziąsłowy.



Czym różni się scaling od piaskowania zębów?


Skaling i piaskowanie zębów to dwa wzajemnie uzupełniające się zabiegi, dlatego w Przychodni ANIDENT najczęściej są wykonywane razem. Skaling usuwa twarde złogi nazębne. Piaskowanie usuwa osad i powierzchowne przebarwienia, poleruje również powierzchnię zęba, która znajdowała się pod kamieniem nazębnym i po jego usunięciu pozostaje porowata, co w przyszłości znacznie ułatwiłoby powtórne osadzanie się kamienia nazębnego. Jeśli wypiaskowalibyśmy zęby pokryte kamieniem, bez uprzedniego skalingu, piaskarka wypolerowałaby kamień nazębny. Z kolei zaniechanie piaskowania sprawi, że trudno dostępne miejsca, takie jak przestrzenie międzyzębowe i bruzdy zębów nie będą właściwie doczyszczone. Więcej informacji na temat piaskowania zębów.


J
akie powikłania są związane z długotrwałym zaleganiem kamienia nazębnego?

Długotrwałe zaleganie kamienia nazębnego skutkuje zapaleniem dziąseł oraz, co jest znacznie bardziej poważne, zapaleniem tkanek przyzębia. To ostatnie, potocznie znane jako paradontoza, doprowadza do obniżenia się kości i odsłonięcia korzeni zębów. W zaawansowanym zapaleniu przyzębia (paradontozie) zęby ulegają rozchwianiu. Skrajnie może dojść do utraty zębów.
Pod kamieniem nazębnym łatwiej dochodzi do demineralizacji szkliwa i próchnicy.



Dlaczego zęby po skalingu warto polakierować fluorem?


Bezpośrednio po skalingu i piaskowaniu, kiedy zęby są bardzo czyste (nie są pokryte kamieniem i osadem) zabieg fluoryzacji jest najbardziej efektywny. Większa ilość fluoru w szkliwie zębów oznacza większą odporność na powstanie próchnicy. Ponadto miejsca, które dotychczas były pokryte kamieniem nazębnym, są częściowo zdemineralizowane, a przez to bardziej podatne na próchnicę. Lakier fluorowy chroni te miejsca i sprzyja ich szybszej remineralizacji. Zęby po skalingu mogą być również przejściowo nadwrażliwe, fluoryzacja lakierem fluorowym bezpośrednio po czyszczeniu zębów ogranicza tę nadwrażliwość. Więcej informacji na temat lakierowania zębów fluorem.



Jeśli nie znalazłeś na tej stronie odpowiedzi na Twoje pytanie, skontaktuj się z nami: napisz mail, zadzwoń lub przyjdź na konsultację do Przychodni ANIDENT. Szczegóły na stronie kontakt.

Zobacz również:

do góry  



ANIDENT
KLINIKA STOMATOLOGICZNA

Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12
metro Natolin

 tel. 507 300 900
22 436 61 23
22 436 61 22
 


Klinika
jest czynna
od poniedziałku
do piątku
w godzinach

800 - 2100
w soboty
8
00 - 1400

ZAPRASZAMY

 ©2004-2023 ANIDENT Dentysta Warszawa Ursynów