Implanty Warszawa

 
ANIDENT Stomatolog Warszawa Ursynów
                          

LECZENIE KANAŁOWE                 

ANIDENT Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12

tel. 507 300 900, tel. 22 436 61 23

    


UMÓW WIZYTĘ - TEL. 507 300 900

     

O NAS

 USŁUGI

 LEKARZE

CENY

GALERIA

 MEDIA

BLOG

DOJAZD

KONTAKT




 
strona główna > usługi > leczenie kanałowe > pytania > siny ząb po leczeniu kanałowym

LECZENIE KANAŁOWE

LECZENIE KANAŁOWE | WSKAZANIA | PRZEBIEG
 LECZENIE KANAŁOWE POD MIKROSKOPEM
TECHNOLOGIE | PYTANIA

Mój ząb po leczeniu kanałowym zrobił się siny. Na czym polega wybielanie martwego zęba?

Zdarza się niestety, że ząb wyleczony kanałowo wraz z upływem czasu ciemnieje (robi się siny ząb). Zwykle dotyczy to zębów leczonych dawniej, ale i współcześnie leczone kanałowo zęby niekiedy się przebarwiają. Najczęstszą przyczyną przebarwienia korony zęba po leczeniu kanałowym jest niedostateczne opracowanie komory zęba, w której zachyłkach pozostają niewielkie fragmenty miazgi i krwi. Ta osatnia ulegając stopniowej hemolizie sprawia, że ząb ciemnieje i robi się siny. W przypadku zębów widocznych przy uśmiechu, głównie górnych jedynek, dwójek i trójek stanowi to poważny problem natury estetycznej.
Ząb przebarwiony po leczeniu kanałowym - siny ząb.
Na szczęście współczesna stomatologia zna rozwiązanie tego problemu. Przebarwiony ząb po leczeniu kanałowym  można wybielić. Jednak ponieważ przebarwienie tworzy się wewnątrz zęba, tam musi zadziałać środek wybielający. Dlatego wybielanie martwego zęba rozpoczyna się od ponownego otwarcia i opracowania komory zęba. Przedtem wykonuje się zębowe zdjęcie RTG w celu oceny prawidłowości leczenia kanałowego. Wewnątrz korony zęba umieszcza się specjalny preparat przeznaczony do wybielania martwych zębów, a otwór zamyka opatrunkiem tymczasowym - fleczerem. Wkładkę wybielającą wymienia się co kilka dni do czasu uzyskania pożądanego efektu, zwykle kilka razy. Po zakończeniu wybielania zamyka się komorę zęba zakładając typowe wypełnienie kompozytowe.

Mimo że w zdecydowanej większości przypadków efekt rozjaśnienia zęba jest satysfakcjonujący, to wybielanie wewnętrzne ma też wady i ograniczenia. Po pierwsze, nie zawsze udaje się wybielić ząb całkowicie. Chociaż zawsze jest on mniej lub bardziej jaśniejszy, to często zdarza się, że preparat wybielający nie jest w stanie dostatecznie spenetrować całej korony i ząb pozostaje ciemniejszy w określonych miejscach. Po drugie, wybielone zęby martwe mogą po pewnym czasie, zwykle po kilku latach, ponownie ściemnieć i całą procedurę trzeba będzie powtórzyć. Po trzecie, każda ingerencja wiertła w koronę zęba osłabia ją i zwiększa ryzyko jej złamania.

Alternatywą dla wybielania wewnętrznego jest wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego - inaczej sztyftu - oraz korony protetycznej. Wkład i korona nie tylko likwidują problem przebarwienia, ale jednocześnie wzmacniają ząb martwy minimalizując ryzyko złamania i skutecznie odbudowując go na wiele lat. Wykonać można tańszą, standardową koronę porcelanową, ale w przypadku zębów przednich najlepsze efekty dają korony pełnoceramiczne. Korony pełnoceramiczne są nie do odróżnienia od naturalnych zębów dając perfekcyjny efekt estetyczny.
Korony protetyczne.

Zaletą korony protetycznej jest wzmocnienie zęba oraz doskonała estetyka dzięki możliwości doboru koloru zęba, podczas gdy przy wybielaniu na uzyskany kolor nie mamy wpływu. Wadą niewątpliwie jest cena. Z tego względu wybielanie martwego zęba jest rozwiązaniem wybieranym częściej i pozwalającym tanio wyeliminować problem.

Licówki porcelanowe.Rozwiązaniem polecanym w przypadku problemu z przebrawionym martwym zębem są licówki porcelanowe. Licówki to cienkie płatki porcelany, pod którymi możemy ukryć wszelkie defekty kostmetyczne zębów - w tym wypadku przebarwienie martwego zęba. Szczególnie polecane są w tym przypadku licówki bez szlifowania. Uniknięcie szlifowania zęba jest szczególnie nieocenione w przypadku zębów martwych, które zwykle są już i tak dość zniszczone, dlatego szlifowanie stanowiłoby dla nich dodatkowe osłabienie i czynnik ryzyka.

W przypadku, gdy ząb jest bardzo zniszczony i powinien zostać wzmocniony, wtedy zamiast licówki powinno się rozważyć wykonanie odbudowy protetycznej w postaci wkładu koronowo-korzeniowego i korony protetycznej.



Zobacz również:
do góry  



ANIDENT
KLINIKA STOMATOLOGICZNA

Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12
metro Natolin

 tel. 507 300 900
22 436 61 23
22 436 61 22
 


Klinika
jest czynna
od poniedziałku
do piątku
w godzinach

800 - 2100
w soboty
8
00 - 1400

ZAPRASZAMY

 ©2004-2023 ANIDENT Dentysta Warszawa Ursynów