ANIDENT Stomatolog Warszawa Ursynów
                          

USUWANIE ÓSEMEK WARSZAWA       

ANIDENT Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12

tel. 507 300 900, tel. 22 436 61 23

    


UMÓW WIZYTĘ - TEL. 507 300 900

     

O NAS

 USŁUGI

 LEKARZE

CENY

GALERIA

 MEDIA

BLOG

DOJAZD

KONTAKT
 
strona główna > usługi > chirurgia stomatologiczna > usuwanie ósemek Warszawa

USUWANIE ÓSEMEK WARSZAWA

ÓSEMKI | WSKAZANIA DO USUNIĘCIA | ZĘBY ZATRZYMANE
PYTANIA | ZALECENIA PO USUNIĘCIU ZĘBA

Problemy wynikające z obecności ósemek dotyczą coraz większej liczby pacjentów, a liczba zabiegów usuwania ósemek stale rośnie, dlatego zagadnienie to zasługuje na wyróżnienie w postaci szczegółowego opracowania w oddzielnym dziale.

PO CO NAM ZĘBY MĄDROŚCI

Mimo nobliwej nazwy wciąż nie udało się udowodnić choćby minimalnego wpływu tak zwanych zębów mądrości na intelekt ich posiadacza, na pewno natomiast można mówić o Zęby mądrości to potoczna nazwa ósemek.kłopotach i dolegliwościach, które często z nimi współistnieją.

Oczywiście ząb mądrości to zwyczajowa nazwa ósemki, czyli trzeciego zęba trzonowego, wynikająca z faktu późnego wyrzynania się tych zębów. Zwykle ma to miejsce w wieku co najmniej kilkunastu lub dwudziestu kilku lat, zdarza się jednak później, nawet po trzydziestce. Często do wyrznięcia zęba wcale nie dochodzi, mówimy wtedy o ósemce zatrzymanej w kości - całkowicie lub częściowo.

Podstawowym źródłem problemów wynikających z posiadania ósemek jest fakt, że są to zęby ewolucyjnie zanikające. Rozwój cywilizacyjny i przetworzona żywność sprawiają, że zęby nie są już wykorzystywane w takim stopniu jak miało to miejsce u naszych przodków. Badania antropologiczne pokazują, że tysiące lat temu ludzie posiadali zęby dziewiąte, a nawet dziesiąte. Dzisiaj stanowią one rzadko spotykaną nieprawidłowość, przyszła natomiast kolej na ósemki.

Kolejne źródło problemów związanych z zębami mądrości wynika z tego, że kształt i rozmiar szczęki i żuchwy jest dziedziczony niezależnie od kształtu, rozmiaru i liczby zębów. Bardzo często zdarza się zatem bardzo niekorzystna dysproporcja, w wyniku której na ósemki nie ma już miejsca. W efekcie ósemki rosną nieprawidłowo powodując stłoczenia lub nawet uszkodzenia sąsiednich zębów lub pozostają w kości jako zęby zatrzymane. W takiej sytuacji chirurgiczne usunięcie ósemek jest metodą leczenia z wyboru.

JAK SPRAWDZIĆ CZY MAM ÓSEMKI

Liczba ósemek jest cechą indywidualną. Można mieć zarówno cztery jak i nie mieć żadnej. Wielu pacjentów ma jedną, dwie lub trzy ósemki bardzo różnie rozmieszczone, na przykład obie po jednej stronie.


Należy jednak podkreślić, że brak widocznych ósemek w buzi, jak również brak jakichkolwiek dolegliwości z ich strony nie oznacza ich braku w ogóle. Aby potwierdzić lub wykluczyć posiadanie zębów mądrości każdy pacjent powinien mieć wykonany pantomogram. Na tym zdjęciu doskonale widać również zęby zatrzymane w kości, z których obecności pacjenci często nie zdają sobie sprawy, a które mogą być potencjalnym źródłem poważnych problemów, takich jak uszkodzenie siódemki lub stłoczenie zębów w odcinku przednim. Tego typu ósemki bezzwzględnie wymagają chirurgicznego usunięcia.

Z tego względu rutynowa wizyta stomatologiczna, na której lekarz dentysta zleci wykonanie zdjęcia pantomograficznego, stanowi nieodzowny element rozsądnej profilaktyki stomatologicznej. Nalezy o to zadbać już w wieku kilkunastu lat.

ZĘBY MĄDROŚCI - USUWAĆ CZY NIE USUWAĆ?

Fakt ewolucyjnego zanikania ósemek implikuje szereg negatywnych cech tych zębów:
  • Ósemki są gorzej zmineralizowane, przez co bardziej podatne na próchnicę.

  • Zęby mądrości posiadają nieregularne kształty i bardzo różną liczbę korzeni, których kanały bardzo często są zakrzywione lub zarośnięte, co bardzo utrudnia ewentualne leczenie kanałowe.

  • Ósemki często są nieprawidłowo położone, niekiedy częściowo lub całkowicie zatrzymane w kości.

  • Dalekie położenie ósemek w jamie ustnej powoduje utrudniony dostęp, tym samym utrudnia higienę, jak również leczenie stomatologiczne.

  • Osobniczo zmienna liczba zębów mądrości sprawia, że często ósemka nie ma antagonisty (zęba przeciwstawnego), przez co jest bezużyteczna w zgryzie.
Zęby mądrości rosnące prawidłowo.Ósemka rośnie prawidłowo.
Zęby mądrości rosnące prawidłowo. Takie zęby można pozostawić
jeśli nie powodują innych patologii, np. stłoczeń.
Kliknij na zdjęcie aby powiększyć.


Czy to oznacza, że każdy ząb mądrości jest do usunięcia? Na pewno nie. Jeżeli ósemka jest prawidłowo położona i całkowicie wyrznięta, ma ząb przeciwstawny, a tym samym bierze aktywny udział w procesie żucia, nie ma próchnicy lub ma na tyle niewielką, że jej wyleczenie nie będzie stanowiło problemu, to taką ósemkę na pewno warto pozostawić.

Ósemka położona nieprawidłowo.Ząb mądrości - ósemka rosnąca poziomo.
Zęby mądrości rosnące nieprawidłowo. Niezbędne jest dłutowanie
czyli chirurgiczne usunięcie zębów zatrzymanych.
Kliknij na zdjęcie aby powiększyć.

Zasadniczym wskazaniem do pozostawienia nawet zmienionych chorobowo zębów mądrości jest brak jednego lub obu zębów trzonowych z tej samej strony (szóstki bądź siódemki). Wtedy należy rozważyć wykorzystanie ósemki jako filaru mostu protetycznego, co eliminuje konieczność zastosowania zdecydowanie mniej wygodnych protez ruchomych lub droższych implantów. Jednak aby stanowić właściwe podparcie mostu ząb filarowy musi spełniać określone wymagania, dlatego taka decyzja pozostaje zawsze w gestii lekarza protetyka. Zęby ósme, ze względu na wymienione powyżej wady,  mają niestety w protetyce dość ograniczone zastosowanie.

Generalnie przed decyzją o ekstrakcji ósemki należy rozważyć wszystkie okoliczności, potencjalne zyski i straty. Najwłaściwszym postępowaniem jest profilaktyczne wykonanie pantomogramu i konsultacja z lekarzem dentystą. Jeśli natomiast chirurg stomatolog stwierdzi wskazania do usunięcia ósemek, to z pewnością nie należy rozpatrywać tego faktu w poczuciu straty. Ósemki bowiem należą do najczęściej usuwanych zębów na świecie, a w  przypadku posiadania pozostałych zębów trzonowych ekstrakcje ósemek nie powodują choćby minimalnego obniżenia sprawności żucia, a tym bardziej estetyki uśmiechu.

USUWANIE ZĘBÓW MĄDROŚCI W WARSZAWIE

W Klinice Stomatologicznej ANIDENT w Warszawie na Ursynowie zabiegi usunięcia ósemek, włączając w to chirurgiczne usuwanie ósemek, w tym operacyjne dłutowanie zatrzymanych zębów mądrości, przeprowadza lekarz stomatolog ze specjalizacją z chirurgii stomatologicznej - chirurg stomatolog.

Zobacz również:
do góry  ANIDENT
KLINIKA STOMATOLOGICZNA

Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12
metro Natolin

 tel. 507 300 900
22 436 61 23
22 436 61 22
 


Klinika
jest czynna
od poniedziałku
do piątku
w godzinach

800 - 2100
w soboty
8
00 - 1400

ZAPRASZAMY

 ©2004-2023 ANIDENT Dentysta Warszawa Ursynów