ANIDENT Stomatolog Warszawa Ursynów
                          

KLINIKA STOMATOLOGICZNA  

ANIDENT Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12

tel. 507 300 900, tel. 22 436 61 23

    


UMÓW WIZYTĘ - TEL. 507 300 900

     

O NAS

 USŁUGI

 LEKARZE

CENY

GALERIA

 MEDIA

BLOG

DOJAZD

KONTAKT


  
strona główna > porady > gumy do żucia

CZY TO PRAWDA
ŻE ŻUCIE GUMY CHRONI ZĘBY?
 

Tak twierdzą reklamy. Nasi pacjenci pytają nas jednak często czy to prawda, gdyż większość z nas podchodzi sceptycznie do z założenia nieobiektywnego przekazu reklamowego. Jak zatem jest naprawdę? Czy stomatologia potwierdza reklamowaną skuteczność gum do żucia? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytania. Jeśli po jego przeczytaniu wciąż będziesz miał wątpliwości, skontaktuj się z nami - szczegóły na stronie  kontakt.

Czy warto żuć gumę i dlaczego? Zaleca się żuć gumę po posiłku, kiedy nie ma możliwości umycia zębów. Ważne jest, aby była to guma bez cukru, bo tylko taka pomaga nam chronić zęby przed próchnicą. Żucie gumy przede wszystkim stymuluje produkcję śliny, ślina ta neutralizuje kwasy, które powstają w jamie ustnej po posiłku i podnosi znany nam wszystkim bardzo dobrze z przekazów reklamowych współczynnik pH. Poza tym ślina wypłukuje resztki pokarmowe, oczyszczając zęby.
Guma do żucia bez cukru.
Również sam akt żucia sprawia, że ruch mięśni jamy ustnej i języka oczyszcza zęby i zmniejsza ryzyko próchnicy. Bezcukrowe gumy do żucia słodzone są substancjami takimi jak sorbitol i ksylitol. Substancje te wykazują umiarkowane działanie przeciwbakteryjne, przez co również chronią zęby.

Ważne jest jednak to, że żucie gumy nie stanowi alternatywy dla szczotkowania zębów i jest korzystne tylko w sytuacji, kiedy nie mamy możliwości umycia zębów.

Czy są jakieś niebezpieczeństwa związane z żuciem gumy? Przede wszystkim nie wolno żuć gumy zbyt długo. Wystarczający czas to 10 do 20 minut. Zbyt długie żucie gumy może spowodować wytworzenie nawyku, którego negatywnymi konsekwencjami są nadmierne obciążenie stawów skroniowo-żuchwowych i przerost mięśni żwaczy. U osób, które żują gumę tylko jedną stroną, patologie te występują asymetrycznie, co stanowi dodatkową komplikację.

Nie należy również przesadzać z ilością gum, dlatego że wspomniane substancje, sorbitol i ksylitol, w większych ilościach powodują zaburzenia przewodu pokarmowego, o czym zresztą lojalnie uprzedza producent na opakowaniu.

Gumy powinno się również żuć bezpośrednio po posiłku. Akt żucia uruchamia pracę żołądka, który spodziewa się pokarmu. Jeśli żujemy gumę na czczo, żołądek wydziela soki, które mogą uszkodzić błonę śluzową i w dłuższej perspektywie doprowadzić na przykład do wrzodu trawiennego.

Z żucia gumy powinny zrezygnować również osoby leczone ortodontycznie, noszące aparat stały. W takich sytuacjach guma może doprowadzić do odklejenia zamków ortodontycznych i wówczas niezbędna jest pomoc ortodonty.

Czy guma do żucia odświeża oddech? Tak. W dwóch mechanizmach. Pierwszy, powszechnie znany, to substancje zapachowe zawarte w gumie, takie jak na przykład mentol. Ale zawarte w gumach bez cukru wspomniane już substancje jak ksylitol i sorbitol, działając przeciwbakteryjnie, hamują zachodzące w jamie ustnej procesy fermentacyjne, które są przyczyną nieprzyjemnego oddechu.

Czy guma do żucia może wyciągać plomby? Może się zdarzyć, że guma do żucia doprowadzi do utraty wypełnienia w zębie, ale robi nam wówczas przysługę. Oznacza to bowiem, że takie wypełnienie było bardzo osłabione i kwalifikowało się do wymiany. Prawidłowo wykonanym i nie uszkodzonym wypełnieniom guma do żucia nie zaszkodzi.

Czy guma wybiela zęby? Na rynku są dostępne gumy do żucia tak zwane wybielające. Zawierają one w swoim składzie substancje ścierne lub enzymy ułatwiające usuwanie przebarwień. Jednak skuteczność gum wybielających stosowanych samodzielnie jest niewielka, dlatego powinny być one stosowane jako uzupełnienie innych, bardziej skutecznych sposobów na wybielanie zębów.

Czy guma do żucia leczy ubytki? W pewnym sensie, to znaczy w skali mikro, tak. W jamie ustnej przez cały czas toczy się swego rodzaju „wojna dobra ze złem”. Działanie kwasów nazębnych po posiłku powoduje demineralizację szkliwa czyli powstawanie takich mikroubytków. Działanie gumy do żucia, poprzez stymulację produkcji śliny i wzrost pH uruchamia remineralizację tych mikroubytków.

Guma do żucia nie leczy jednak ubytków w powszechnym rozumieniu tego słowa, widocznych gołym okiem. Takie ubytki może wyleczyć tylko dentysta. Szczególnie ważne jest, aby regularnie, co pół roku, zgłaszać się na przegląd stomatologiczny.

Czy guma do żucia powoduje bruksizm? Jeśli żucie gumy przejdzie w nawyk, może być przyczyną bruksizmu, czyli patologicznego zgrzytania zębami w nocy. Bezpośrednią przyczyną w tym wypadku jest wywołany żuciem gumy przerost mięśni żwaczy.

Czy guma do żucia działa uspokajająco? Tak. Są badania, które potwierdzają, że żucie gumy działa uspokajająco i łagodzi stres.

Czy połknięcie gumy do żucia może zaszkodzić?  Jeśli zdarzy się sporadycznie to na pewno nie, ale warto tego unikać.

     do góry  



ANIDENT
KLINIKA STOMATOLOGICZNA

Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12
metro Natolin

 tel. 507 300 900
22 436 61 23
22 436 61 22
 


Klinika
jest czynna
od poniedziałku
do piątku
w godzinach

800 - 2100
w soboty
8
00 - 1400

ZAPRASZAMY

 ©2004-2023 ANIDENT Dentysta Warszawa Ursynów