Stomatolog Warszawa - ANIDENT

 
Stomatolog Warszawa - ANIDENT
                          

LECZENIE KANAŁOWE                 

Warszawa, ul. Belgradzka 12
tel. 507 300 900, tel. 22 43 66 123

    

     

O NAS

 USŁUGI

NASI LEKARZE

CENY

GALERIA

 MEDIA O NAS

PORADY

JAK DOJECHAĆ

KONTAKT
 

LECZENIE KANAŁOWE

LECZENIE KANAŁOWE | WSKAZANIA | PRZEBIEG
 LECZENIE KANAŁOWE POD MIKROSKOPEM
TECHNOLOGIE | PYTANIA

PRZEBIEG LECZENIA KANAŁOWEGO

Leczenie endodontyczne (kanałowe) ma na celu wyeliminowanie zakażenia z komory i kanałów zębów oraz zabezpieczenie ich przed powtórnym zainfekowaniem.

Leczenie endodontyczne może mieć różny przebieg, w zależności od sytuacji wyjściowej zęba i przyczyn. Od tego między innymi zależy ostateczna liczba wizyt niezbędna do zakończenia leczenia kanałowego oraz czas trwania przerw między poszczególnymi wizytami (na przykład w sytuacji, kiedy do kanałów założono tymczasowe opatrunki lecznicze). Jednak w każdym przypadku leczenia kanałowego zębów możemy wyróżnić dwa podstawowe etapy: opracowanie kanałów oraz wypełnienie kanałów.

OPRACOWANIE KANAŁÓW ZĘBA

Leczenie endodontyczne Warszawa - opracowanie kanałów zęba.Opracowanie kanałów polega na usunięciu zainfekowanej miazgi z kanałów i odpowiednim ich poszerzeniu. W tym celu stosuje się specjalistyczne narzędzia kanałowe przypominające igły.  Kanały opracowuje się ręcznie lub mechanicznie, z wykorzystaniem specjalistycznego mikrosilnika endodontycznego o precyzyjnie regulowanym momencie obrotowym i zabezpieczeniem przed przypadkowym zaklinowaniem narzędzia w kanale. Podczas opracowywania kanały są obficie płukane preparatami antysteptycznymi. Poszerzenie kanałów ma na celu wyeliminowanie drobnoustrojów z licznych kanalików bocznych, a także nadaniu kanałom rozmiaru i kształtu umożliwiającego prawidłowe - szczelne i na całej długości - wypełnienie kanałów korzeniowych.

Pierwszym krokiem przed opracowaniem kanałów jest precyzyjne określenie ich długości. W tym celu stosuje się urządzenie zwane endometrem, które pozwala na bardzo dokładny pomiar długości każdego kanału zęba.

Kanały o szczególnie skomplikowanym przebiegu, bardzo zakrzywione, wąskie lub zarośnięte mogą wymagać opracowania przy użyciu mikroskopu endodontycznego.

WYPEŁNIENIE KANAŁÓW ZĘBA

Leczenie endodontyczne Warszawa - wypełnienie kanałów zęba.Wypełnienie kanałów korzeniowych stanowi zwieńczenie leczenia kanałowego i ma na celu szczelne zamknięcie uprzednio wyjałowionych kanałów. Aktualnie najczęściej stosowanym materiałem wypełniającym jest gutaperka w postaci standaryzowanych ćwieków lub - podgrzana do odpowiedniej temperatury - w postaci półpłynnej. Przy wypełnianiu kanałów korzeniowych szczególne znaczenie ma jego prawidłowość. Kanały zęba muszą być bowiem wypełnione szczelnie na całej swej długości - do wierzchołków korzeni zębów. Prawidłowość wypełnienia kanałów zęba każdorazowo weryfikuje się poprzez wykonanie zdjęcia RTG zębowego. Jest to bardzo istotne, ponieważ tylko prawidłowo wypełnione kanały - szczelnie i na całej długości - zabezpieczają ząb przed powtórną infekcją. Wykonanie zdjęcia RTG po leczeniu kanałowym stanowi integralną jego część i jest obligatoryjne. W Klinice Stomatologicznej ANIDENT wszystkie zdjęcia są wykonywane w technologii cyfrowego RTG, co minimalizuje dawkę promieniowania i ułatwia dalszą obróbkę zdjęcia RTG.

JAK DŁUGO TRWA LECZENIE KANAŁOWE

W wielu przypadkach niepowikłanych zębów udaje się przeprowadzić i zakończyć leczenie kanałowe  na jednej wizycie.

W innych przypadkach najczęściej leczenie kanałowe jest dzielone na dwie wizyty. Na pierwszej opracowuje się kanały, natomiast na drugiej są one ostatecznie wypełniane.

W przypadku zębów z zaawansowanymi zmianami martwiczymi i zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych często leczenie endodontyczne obejmuje więcej niż dwie wizyty, a jego czas może zostać wydłużony do kilku tygodni. Na czas pomiędzy poszczególnymi wizytami lekarz endodonta zakłada do kanałów specjalne opatrunki lecznicze, a sam ząb jest zamykany opatrunkiem tymczasowym.

ODBUDOWA KORONY ZĘBA PO LECZENIU KANAŁOWYM

Po zakończonym leczeniu kanałowym ząb wymaga odpowiedniej odbudowy. Jeśli stan zęba na to pozwala (jego korona nie jest zbyt zniszczona), to odbudowuje się go za pomocą materiału kompozytowego czyli w postaci typowego wypełnienia kompozytowego - plomby światłoutwardzalnej, wykonywanej przez lekarza stomatologa.

W przypadku zębów bardzo zniszczonych warto rozważyć odbudowę z wykorzystaniem uzupełnienia typu inlay lub onlay. Są to uzupełnienia kompozytowe, pełnoceramiczne lub złote przygotowywane w laboratorium protetycznym na podstawie pobranego wcześniej wycisku, a następnie cementowane do ubytku. Są znacznie bardziej dokładne, trwałe i estetyczne niż typowe wypełnienie kompozytowe wykonywane przez lekarza dentystę na wizycie.

W wielu przypadkach stopień zniszczenia zęba wymagającego leczenia kanałowego jest tak znaczny, że nie rokuje utrzymania jakiegokolwiek wypełnienia lub uzupełnienia typu inlay lub onlay. Taki ząb wymaga wówczas odbudowy za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego i porcelanowej korony protetycznej. Nawet ząb, z którego został tylko korzeń, można odbudować w ten sposób i jest to rozwiązanie o bardzo wysokiej estetyce i trwałości nawet kilkudziesięciu lat. Więcej informacji o koronach protetycznych.
Porcelanowe korony pełnoceramiczne LAVA.
W zależności od planowanego sposobu odbudowy korony zęba, stanowi ona kolejną (wypełnienie kompozytowe) lub kilka kolejnych wizyt (inlay, onlay, wkład i korona protetyczna). Warto przy tym pamiętać, że nie należy zwlekać z docelową odbudową korony zęba zbyt długo, ponieważ opatrunek tymczasowy w koronie zęba nie zapewnia odpowiednio mocnego podparcia zwykle cienkim w takich sytuacjach ściankom zęba. Może wówczas dojść do powikłania w postaci złamania jednej z pozostałych ścianek korony własnej zęba. Konsekwencją takiego zdarzenia może być nawet zmiana planowanego sposobu odbudowy korony zęba, gdy na przykład złamanie ścianki uniemożliwi odbudowę kompozytową i pozostanie jedynie odbudowa w postaci wkładu koronowo-korzeniowego i korony protetycznej.

Szczegółowych informacji na temat optymalnego sposobu rekonstrukcji zęba udzieli lekarz dentysta po zakończeniu leczenia endodontycznego.

Zobacz również:
do góry  NZOZ
PRZYCHODNIA STOMATOLOGICZNA

Warszawa
ul. Belgradzka 12
metro Natolin

 tel. 507 300 900
22 43 66 123
22 43 66 122
 


Przychodnia
jest czynna
od poniedziałku
do piątku
w godzinach

800 - 2100
w soboty
8
00 - 1400

ZAPRASZAMY

 ©2004-2016 ANIDENT Warszawa Ursynów