Implanty Warszawa

 
Klinika Stomatologiczna ANIDENT - Implanty Warszawa
                          

LECZENIE KANAŁOWE                 

Warszawa, ul. Belgradzka 12
tel. 507 300 900, tel. 22 43 66 123

    

     

O NAS

 USŁUGI

NASI LEKARZE

CENY

GALERIA

 MEDIA O NAS

PORADY

JAK DOJECHAĆ

KONTAKT
 
strona główna > usługi > leczenie kanałowe > pytania > siny ząb po leczeniu kanałowym

LECZENIE KANAŁOWE

LECZENIE KANAŁOWE | WSKAZANIA | PRZEBIEG
 LECZENIE KANAŁOWE POD MIKROSKOPEM
TECHNOLOGIE | PYTANIA

Mój ząb po leczeniu kanałowym zrobił się siny. Na czym polega wybielanie martwego zęba?

Zdarza się niestety, że ząb wyleczony kanałowo wraz z upływem czasu ciemnieje (robi się siny ząb). Zwykle dotyczy to zębów leczonych dawniej, ale i współcześnie leczone kanałowo zęby niekiedy się przebarwiają. Najczęstszą przyczyną przebarwienia korony zęba po leczeniu kanałowym jest niedostateczne opracowanie komory zęba, w której zachyłkach pozostają niewielkie fragmenty miazgi i krwi. Ta osatnia ulegając stopniowej hemolizie sprawia, że ząb ciemnieje i robi się siny. W przypadku zębów widocznych przy uśmiechu, głównie górnych jedynek, dwójek i trójek stanowi to poważny problem natury estetycznej.
Ząb przebarwiony po leczeniu kanałowym - siny ząb.
Na szczęście współczesna stomatologia zna rozwiązanie tego problemu. Przebarwiony ząb po leczeniu kanałowym  można wybielić. Jednak ponieważ przebarwienie tworzy się wewnątrz zęba, tam musi zadziałać środek wybielający. Dlatego wybielanie martwego zęba rozpoczyna się od ponownego otwarcia i opracowania komory zęba. Przedtem wykonuje się zębowe zdjęcie RTG w celu oceny prawidłowości leczenia kanałowego. Wewnątrz korony zęba umieszcza się specjalny preparat przeznaczony do wybielania martwych zębów, a otwór zamyka opatrunkiem tymczasowym - fleczerem. Wkładkę wybielającą wymienia się co kilka dni do czasu uzyskania pożądanego efektu, zwykle kilka razy. Po zakończeniu wybielania zamyka się komorę zęba zakładając typowe wypełnienie kompozytowe.

Mimo że w zdecydowanej większości przypadków efekt rozjaśnienia zęba jest satysfakcjonujący, to wybielanie wewnętrzne ma też wady i ograniczenia. Po pierwsze, nie zawsze udaje się wybielić ząb całkowicie. Chociaż zawsze jest on mniej lub bardziej jaśniejszy, to często zdarza się, że preparat wybielający nie jest w stanie dostatecznie spenetrować całej korony i ząb pozostaje ciemniejszy w określonych miejscach. Po drugie, wybielone zęby martwe mogą po pewnym czasie, zwykle po kilku latach, ponownie ściemnieć i całą procedurę trzeba będzie powtórzyć. Po trzecie, każda ingerencja wiertła w koronę zęba osłabia ją i zwiększa ryzyko jej złamania.

Alternatywą dla wybielania wewnętrznego jest wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego - inaczej sztyftu - oraz korony protetycznej. Wkład i korona nie tylko likwidują problem przebarwienia, ale jednocześnie wzmacniają ząb martwy minimalizując ryzyko złamania i skutecznie odbudowując go na wiele lat. Wykonać można tańszą, standardową koronę porcelanową, ale w przypadku zębów przednich najlepsze efekty dają korony pełnoceramiczne. Korony pełnoceramiczne są nie do odróżnienia od naturalnych zębów dając perfekcyjny efekt estetyczny.
Korony protetyczne.

Zaletą korony protetycznej jest wzmocnienie zęba oraz doskonała estetyka dzięki możliwości doboru koloru zęba, podczas gdy przy wybielaniu na uzyskany kolor nie mamy wpływu. Wadą niewątpliwie jest cena. Z tego względu wybielanie martwego zęba jest rozwiązaniem wybieranym częściej i pozwalającym tanio wyeliminować problem.

Pacjenci z przebarwionymi martwymi zębami często pytają o licówki pełnoceramiczne. Otóż licówki generalnie nie są polecane w przypadku martwych zębów, szczególnie jeśli stopień ich przebarwienia jest znaczny. Licówki są bowiem wykonane z bardzo cienkiej ceramiki
Licówki porcelanowe. i zachowują naturalną przezierność zębów, gdyż tylko to gwarantuje ich naturalny wygląd. Licówka może zatem nie zamaskować dostatecznie bardzo przebarwionego zęba, a jego ciemny kolor będzie przez nią przebijał. Poza tym licówki zwykle wymagają oszlifowania zęba, co dla zębów martwych, zwykle już w znacznym stopniu zniszczonych, stanowi dodatkowe osłabienie. Z tego względu rozwiązaniem lepszym i polecanym są opisane wyżej korony protetyczne nakładane na ząb po uprzednim jego wzmocnieniu przy pomocy sztyftu (wkładu koronowo-korzeniowego).

Przydatne informacje?
Jeśli tak, polub naszą stronę!Zobacz również:
do góry  NZOZ
PRZYCHODNIA STOMATOLOGICZNA

Warszawa
ul. Belgradzka 12
metro Natolin

 tel. 507 300 900
22 43 66 123
22 43 66 122
 


Przychodnia
jest czynna
od poniedziałku
do piątku
w godzinach

800 - 2100
w soboty
8
00 - 1400

ZAPRASZAMY

 ©2004-2016 ANIDENT Warszawa Ursynów