ANIDENT Stomatolog Warszawa Ursynów
                          

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA       

ANIDENT Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12

tel. 507 300 900, tel. 22 43 66 123

    


UMÓW WIZYTĘ - 507 300 900

     

O NAS

 USŁUGI

 LEKARZE

CENY

GALERIA

 MEDIA

BLOG

DOJAZD

KONTAKT







  
strona główna > usługi > chirurgia stomatologiczna > ósemki > pytania o zęby mądrości (ósemki)

PYTANIA O ZĘBY MĄDROŚCI (ÓSEMKI)

Poniżej znajdują się odpowiedzi pytania dotyczące zębów mądrości, najczęściej zadawane chirurgowi stomatologicznemu. Jeśli nie znalazłeś tutaj interesującej Cię odpowiedzi, prosimy o kontakt.




Co to są zęby mądrości?

Ząb  mądrości to zwyczajowa nazwa zęba ósmego, Zęby mądrości.czyli trzeciego zęba trzonowego. Nazwa wynika z tego, że zęby te wyrzynają się jako ostatnie, w wieku kilkunastu lub dwudziestu kilku lat, niekiedy nawet później bądź też wcale. W tym ostatnim przypadku mówimy o zatrzymanym zębie mądrości.


Czy każdy ma zęby mądrości?


Nie, chociaż niewątpliwych szczęśliwców nie mających żadnej ósemki jest zdecydowana mniejszość. Większość z nas ma jedną, dwie, trzy lub cztery ósemki. Jest to cecha dziedziczona, niestety niezależnie od wielkości szczęki i żuchwy, dlatego w przypadku niewielkiej szczęki i żuchwy pojawia się problem z brakiem miejsca na zęby mądrości.

Należy zwrócić uwagę na to, że brak widocznych ósemek w jamie ustnej nie oznacza ich braku w ogóle. Mogą bowiem być one zatrzymane w kości i nie dawać żadnych negatywnych objawów. Dlatego profilaktycznie zaleca się wykonanie zdjęcia pantomograficznego, na którym uwidocznią się wszystkie ósemki, również te całkowicie zatrzymane w kości.



W jaki sposób mogę sprawdzić czy mam ósemki?

Jeśli zębów mądrości nie widać w buzi, należy wykonać specjalne zdjęcie RTG zwane pantomogramem (inaczej panoramiczne zdjęcie szczęki i żuchwy). Na tym zdjęciu widoczne są wszystkie zęby, również te, które są jeszcze całkowicie przykryte kością.

Zęby mądrości są widoczne na pantomogramie.

Zaleca się, aby pantomogram wykonać odpowiednio wcześnie, już w wieku kilkunastu lat, aby wykluczyć powikłania związane z obecnością nieprawidłowo położonych zębów ósmych. Odpowiednio wcześniej przeprowadzony zabieg dłutowania ósemki jest mniej skomplikowany, a gojenie po nim przebiega znacznie szybciej.

Więcej informacji o pantomogramie.




Kiedy trzeba usuwać ósemki?


Mówiąc ogólnie, zębów mądrości należy się pozbyć w sytuacji, kiedy sprawiają problemy lub istnieje znaczne prawdopodobieństwo, że będą sprawiać problemy w przyszłości. Z tego względu podstawowym wskazaniem do ich usunięcia są dolegliwości bólowe: nawracające stany zapalne, dziąsłowa kieszeń zapalna, przygryzanie błony śluzowej policzka lub dziąsła w przeciwstawnym łuku. Należy rozważyć ekstrakcję ósemek z dużymi ubytkami próchnicowymi, nie rokującymi prawidłowego wyleczenia. Ekstrakcji wymagają też zęby zatrzymane w kości lub nieprawidłowo położone. Wskazaniem do usunięcia ósemek jest również brak miejsca w łuku, występowanie stłoczeń w odcinku przednim lub planowane leczenie ortodontyczne. Więcej o przyczynach usuwania ósemek piszemy w oddzielnej zakładce wskazania do usunięcia zębów mądrości, gdzie szczegółowo charakteryzujemy każde wskazanie.



Na czym polega dłutowanie ósemek?


Dłutowanie to zwyczajowa nazwa chirurgicznego, inaczej operacyjnego usunięcia zębów zatrzymanych w kości. Najczęściej są to ósemki, ale zdarzają się inne zęby, na przykład kły. Zabieg polega na wykonaniu otworu w kości, który umożliwia wyjęcie zatrzymanego zęba, zwykle po uprzednim podzieleniu go na mniejsze części. Chociaż opis ten może budzić niepokój, nie należy się go obawiać, gdyż dłutowanie ósemek jest rutynowym, wykonywanym w znieczuleniu miejscowym, całkowicie bezbolesnym zabiegiem. Jedyną niedogodnością są odczuwalne wibracje wiertła chirurgicznego, a także uczucie ucisku i rozpierania.

W zależności od stopnia skomplikowania (położenia zatrzymanego zęba i dostępu do niego), zabieg trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Kończy się zaszyciem rany pozabiegowej.

Wszystkie dłutowania w Klinice Stomatologicznej ANIDENT przeprowadza lekarz stomatolog ze specjalizacją z chirurgii stomatologicznej oraz dużym doświadczeniem klinicznym. Dzięki temu zabieg chirurgicznej ekstrakcji zęba przebiega szybko i sprawnie, z minimalnym ryzykiem powikłań.




Czy dłutowanie ósemek boli?

Nie, zabieg dłutowania ósemek jest bezbolesny, ponieważ jest wykonywany w znieczuleniu. Wyeliminowanie jakichkolwiek dolegliwości bólowych to dla nas rzecz najważniejsza, dlatego nie należy obawiać się bólu podczas zabiegu. Należy jednak przygotować się, że zabieg, chociaż bezbolesny, to jednak wiąże się z pewnym dyskomfortem. Podczas dłutowania chirurg stomatologiczny musi wywiercić w kości otwór, przez który usunie zatrzymany ząb. Pacjent odczuwa w tym czasie nieprzyjemne wibracje. W momencie usuwania zęba odczuwalne mogą być ucisk i rozpieranie. Jednak w żadnym przypadku nie będzie to ból.

Dolegliwości bólowe najczęściej pojawiają się po zabiegu dłutowania zęba, kiedy ustąpi znieczulenie. Mogą one utrzymywać się do kilku dni, stopniowo ustępując z upływem czasu. W tym okresie zalecane są środki przeciwbólowe (chirurg stomatolog może po zabiegu przepisać receptę na silny lek przeciwbólowy) oraz zimne okłady. Więcej na ten temat piszemy w zakładce zalecenia po usunięciu zęba.




Mam ósemki, ale nie chcę ich usuwać. Na co zwrócić uwagę, aby uniknąć problemów w przyszłości?

Nie wszystkie zęby mądrości wymagają usunięcia. Jeśli nie stwierdzono wskazań do usunięcia ósemek, należy zwrócić szczególną uwagę na ich właściwą higienę.

Ósemki, ze wzgędu na dalekie położenie w jamie ustnej i utrudniony dostęp, wymagają szczególnego rygoru higienicznego. Myjąc zęby należy zwrócić uwagę na dokładne wyszczotkowanie zębów ósmych. W przypadku użytkowania zwykłej szczoteczki może to być trudne, dlatego warto rozważyć zakup szczoteczki elektrycznej. Elektryczna szczoteczka ułatwia mycie zębów dalej położonych, ponieważ po pierwsze ma mniejszą główkę, która łatwiej sięga w trudno dostępne miejsca. Po drugie, sama wykonuje czyszczące ruchy rotacyjne, co w przypadku zwykłej szczoteczki może być utrudnione.

Należy zwrócić uwagę na nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, również przestrzeni za ósemkami. Zęby mądrości ze względu na niecałkowite wyrznięcie mają bardzo głębokie kieszonki dziąsłowe, co ułatwia zaleganie resztek pokarmowych, dlatego codzienne dokładne nitkowanie przestrzeni jest niezbędne i wydatnie zmniejsza ryzyko ubytku próchnicowego, który jest bardzo trudny w leczeniu ze względu na położenie tych zębów. Z tego samego względu zaleca się również irygator stomatologiczny.

Jeśli w okolicy ósemek stwierdza się płat dziąsłowy częściowo przykrywający ząb, a nie chcemy usuwać ósemki, to warto roważyć chirurgiczne wycięcie przynajmniej samego płata dziąsłowego, tak aby zminimalizować zaleganie resztek pokarmowych, a tym samym zmniejszyć ryzyko próchnicy lub stanu zapalnego dziąsła.

Zalecane są również regularne copółroczne przeglądy stomatologiczne.

W każdym przypadku decyzja o usunięciu lub pozostawieniu zęba mądrości powinna być podjęta w porozumieniu z lekarzem dentystą i po uprzednim wykonianiu pantomogramu.




Mam bolesny stan zapalny dziąsła przy ósemce. Co robić?


Miejscowy stan zapalny wokół zęba ósmego to częsta dolegliwość wynikająca z gromadzenia się trudnych do usunięcia resztek pokarmowych, śliny i bakterii w kieszonkach dziąsłowych. Infekcja powoduje bardzo często silne dolegliwości bólowe, często połączone z obrzękiem, szczękościskiem (trudnościami z szerokim otwarciem buzi) i nieprzyjemnym zapachem z ust. W przypadku nasilenia tego typu dolegliwości wskazana jest wizyta u dentysty, który zastosuje miejscowe środki łagodzące stan zapalny (płukanie kieszonki dziąsłowej i aplikacja leku), a w uzasadnionych przypadkach zleci środki działające ogólnoustrojowo. Należy pamiętać, że jest to postępowanie doraźne i objawowe, ponieważ nie eliminuje ono przyczyny dolegliwości, które mogą nawracać po pewnym czasie. Dlatego przyczynowym leczeniem jest ekstrakcja ósemki lub wycięcie płata dziąsłowego, jeśli takowy występuje. Wykonanie takich zabiegów często jest niemożliwe w ostrym stanie zapalnym (na przykład na skutek szczękościsku), dlatego należy je odłożyć do czasu złagodzenia dolegliwości po wdrożonym leczeniu objawowym.

W przypadku umiarkowanych dolegliwości spowodowanych stanem zapalnym dziąsła w okolicy zęba mądrości, można zastosować doraźne działania we własnym zakresie. Należy zakupić w aptece strzykawkę i igłę, obciąć ostry koniec igły i zagiąć ją pod kątem 30-45 stopni. Strzykawkę należy napełnić płynem do płukania jamy ustnej, można go rozcieńczyć z wodą, w ostateczności można użyć samej wody. Koniec igły należy zbliżyć do bolącej okolicy nie dotykając jej (należy uważać, aby nie ukłuć się) i wypłukać zapalną kieszonkę dziąsłową wykorzystując ciśnienie płynu ze strzykawki. Takie rozwiązanie pomaga w wielu przypadkach poprzez oczyszczenie kieszonki z zalegających w niej resztek pokarmowych.

Należy jednak pamiętać, że nawet złagodzenie lub ustąpienie dolegliwości nie powinno nas odwieść od wizyty u stomatologa, gdyż problem z pewnością powróci po pewnym czasie i z tego względu wskazane jest leczenie przyczynowe (najczęściej usunięcie zęba).



Kto będzie usuwał moje zęby mądrości?


Wszystkie zabiegi usuwania ósemek, w tym zabiegi operacyjnego usuwania zebów zatrzymanych (dłutowanie) w Klinice Stomatologicznej ANIDENT wykonuje lekarz stomatolog specjalista chirurgii stomatologicznej, z dużym doświadczeniem klinicznym. Dzięki temu czas trwania zabiegu jest zredukowany do minimum, a dolegliwości pozabiegowe i ryzyko powikłań - wydatnie zmniejszone.



Kiedy najlepiej zaplanować zabieg usuwania ósemek?

W zdecydowanej większości przypadków ekstrakcja ósemki jest zabiegiem planowym, co pozwala na dogodne dopasowanie jego terminu. Na co należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim z uwagi na utrzymujące się do kilku dni po zabiegu dolegliwości i dyskomfort nie należy planować ekstrakcji ósemek przed świętami, ważnymi spotkaniami, egzaminami, urlopem i tego typu istotnymi dla nas wydarzeniami. Zabieg warto zaplanować w spokojniejszym okresie w pracy lub na uczelni.

Chociaż najczęściej nie mamy na to wpływu, to warto podkreślić, że wszelkiego typu stomatologiczne zabiegi chirurgicznie korzystniej jest przeprowadzać w chłodniejsze dni, a idealna jest zima. Oczywiście czekanie kilka miesięcy z ekstrakcją zatrzymanej ósemki do jesieni lub zimy byłoby nierozsądne, a często wręcz jest niemożliwe, to niekiedy udaje się korzystniej zaplanować zabieg, na przykład kilka dni później, gdy skończą się szczególnie upalne dni. Należy jednak podkreślić, że rodzaj pogody ma wpływ na łagodzenie dolegliwości i lepsze lub gorsze samopoczucie po zabiegu i sam w sobie nie stanowi przeciwskazania do wykonania zabiegu.

U kobiet nie należy planować ekstrakcji w czasie miesiączki, gdyż w tym czasie krwawienie pozabiegowe może być przedłużone. Z kolei kobiety mające ósemki do usunięcia i planujące ciążę, powinny zaplanować zabieg usunięcia zębów mądrości odpowiednio wcześnie. Kobiety w ciąży natomiast powinny zaczekać do rozwiązania, tym bardziej, że w ciąży przeciwskazane jest wykonywanie wszystkich zdjęć radiologicznych, w tym wymaganego do usunięcia ósemek pantomogramu.



Mam cztery ósemki do usunięcia. Czy mogę usunąć wszystkie naraz?


Usunięcie czterech zębów mądrości podczas jednej wizyty jest możliwe, ale rzadko praktykowane ze względu na znacznie większy dyskomfort pozabiegowy. Zdecydowanie korzystniej jest usuwać ósemki stronami, najpierw górną i dolną z jednej strony, a po całkowitym wygojeniu się ran poekstrakcyjnych, czyli zwykle po kilku tygodniach, pozostałe ósemki z drugiej strony. Takie rozwiązanie znacznie ogranicza dolegliwości pozabiegowe, gdyż zdrowa strona umożliwia w miarę komfortowe przyjmowanie pokarmów.

Nie ma oczywiście przeszkód aby każdą ósemkę usuwać podczas oddzielnej wizyty, jednak najkorzystniejszą opcją, jeśli chodzi o ograniczenie dolegliwości, jest usuwanie ich po dwie, stronami.

Cztery zęby mądrości naraz najczęściej usuwa się u pacjentów w znieczuleniu ogólnym (narkozie) lub u pacjentów, dla których kolejna wizyta w klinice bylaby bardzo uciążliwa (na przykład pacjentów z zagranicy).


do góry   


Moja praca wymaga kontaktu z klientami. Mam obawy, czy po dłutowaniu ósemki będę w stanie dobrze wykonywać obowiązki. Czy jest możliwość uzyskania zwolnienia lekarskiego?

Po zabiegu dłutowania zębów zatrzymanych mogą zaistnieć wskazania do wypisania druku ZUS-ZLA (zwolnienia lekarskiego) na dzień następujący po dniu zabiegu. Ocena wskazań do wypisania zwolnienia należy do chirurga stomatologicznego wykonującego zabieg, gdyż nie jest ono obligatoryjne. Aby otrzymać zwolnienie, należy przygotować wszystkie wymagane dane: nazwa, adres i numer NIP pracodawcy, a także numer PESEL oraz NIP osoby ubezpieczonej.
Zwolnienie lekarskie po usunięciu ósemek.



Czy można wyleczyć ósemkę kanałowo?

Ze względu na utrudniony dostęp, a także bardzo duże osobnicze zróżnicowanie anatomiczne zębów ósmych (często bardzo skomplikowany przebieg kanałów korzeniowych), ich prawidłowe przeleczenie kanałowe jest bardzo trudne, a często wręcz niemożliwe. Z tego względu we wszystkich przypadkach choroby próchnicowej ósemek powikłanej stanem zapalnym lub martwicą miazgi zęba, rozwiązaniem z wyboru jest ekstrakcja.

Leczenie kanałowe ósemki warto podjąć tylko wówczas, gdy priorytetem jest zachowanie go w jamie ustnej, na przykład w sytuacji braku siódemki lub jako potencjalny filar mostu protetycznego. Ale nawet w takiej sytuacji podjęte leczenie kanałowe może zakończyć się niepowodzeniem i ząb będzie wymagał ekstrakcji.
Most protetyczny oparty na zębie mądrości.
Oczywiście nie są wyjątkami również sytuacje przeciwne, kiedy prawidłowo przeleczona kanałowo ósemka służy przez bardzo wiele lat bez żadnych dolegliwości i powikłań.


Planuję leczenie ortodontyczne aparatem stałym. Czy w związku z tym muszę usunąć zęby mądrości?

Jeśli współistnieje jedno ze wskazań do usunięcia zębów mądrości, to bez wątpienia należy to uczynić. Ale nawet w sytuacji tymczasowego braku dolegliwości ze strony ósemek lekarz ortodonta może zalecić ich usunięcie uwzględniając to w planie leczenia ortodontycznego. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku stłoczeń zębów w odcinkach przednim lub bocznym, wtedy konieczne staje się zrobienie miejsca na przesuwane zęby. Często lekarz ortodonta zaleci profilaktyczne usunięcie ósemek jako potencjalnego zagrożenia dla uzyskanych w długotrwałym procesie leczenia ortodontycznego efektów. Mogłyby one bowiem zostać zniweczone przez wyrzynająca się po wielu latach ósemkę, powodującą wtórne stłoczenia zębów (tak zwane stłoczenia trzeciorzędowe). Z tego względu osobom planującym założenie stałego aparatu ortodontycznego zaleca się usunięcie wszystkich budzących wątpliwości ósemek.

Aparat stały ortodontyczny.



Zauważyłem, że od jakiegoś czasu moje jedynki przekrzywiają się. Jak temu zaradzić?

Przemieszczanie się zębów, najczęściej w odcinku przednim, u osób dorosłych w większości przypadków jest spowodowane wyrzynaniem się nieprawidłowo położonych ósemek. Zęby te szukając miejsca napierają na zęby sąsiednie, a te z kolei na dalsze zęby. Działanie tych sił najczęściej manifestuje się dopiero w odcinku przednim, gdzie zęby są najsłabsze, jednokorzeniowe i najbardziej podatne na przemieszczenia, wychylenia i rotacje. Są to tak zwane stłoczenia trzeciorzędowe, ponieważ pojawiają się najpóźniej w rozwoju układu żucia.

Obserwując tego typu zmiany należy oczywiście wykluczyć inne, często poważniejsze, tym niemniej znacznie rzadsze przyczyny, jak torbiele kości, guzy nowotworowe lub inny ząb zatrzymany, na przykład kieł w podniebieniu. Jak wspomniano powyżej, najczęstszą przyczyną tego stanu są jednak rosnące zęby mądrości. Wątpliwości co przyczyn w każdym przypadku rozwieje pantomogram.

W przypadku zaobserwowania przemieszczeń zębów w odcinku przednim wskazana jest oczywiście konsultacja u dentysty lub od razu konsultacja ortodontyczna.

W przypadku stwierdzenia, że przyczyną zmian są ósemki, zaleca się ich usunięcie. Ma to jednak na celu przede wszystkim zahamowanie postępowania zmian, po ekstrakcji zębów zwykle nie można liczyć na samoistne cofnięcie się ich lub następuje to w bardzo niewielkim stopniu, a do przywrócenia stanu pierwotnego niezbędne jest zastosowanie aparatu ortodontycznego.



Czy nieprawidłowo położona ósemka może uszkodzić sąsiednie zęby?

Tak, ale taka sytuacja najczęściej dotyczy ósemek, które są całkowicie zatrzymane w kości, a ich powierzchnia żująca jest skierowana w stronę sąsiedniego zęba (siódemki). Rozwijający się ząb dysponuje swego rodzaju aparatem trawiennym, który umożliwia mu rozpuszczenie  tkanki kostnej znajdującej się na drodze wyrzynającej się korony. Jeśli ząb jest nieprawidłowo położony, podczas wyrzynania może uszkodzić ząb sąsiedni. Często zdarza się, że pierwszym objawem obecności całkowicie zatrzymanego zęba mądrości są dolegliwości bólowe siódemki. Wykonywane w takich sytuacjach zębowe zdjęcie rentgenowskie lub pantomogram uwidaczniają zatrzymany ząb i często uszkodzony ząb sąsiedni.
Ósemka może uszkodzić sąsiedni ząb - siódemkę.
Leczenie polega na operacyjnym usunięciu zęba zatrzymanego. Leczenie uszkodzonego zęba sąsiedniego zależy od stopnia zaawansowania. W najlepszym wypadku ząb taki wymaga jedynie dalszej obserwacji i okresowych testów na żywotność miazgi, aby sprawdzić, czy nie obumarła i w porę wdrożyć leczenie kanałowe. W bardziej zaawansowanych przypadkach leczenie kanałowe siódemki jest niezbędne przed lub po usunięciu zatrzymanego zęba. W skrajnie zaawansowanej sytuacji usunięcia może wymagać również siódemka.



Czy to prawda, że ósemki mogą być przyczyną wady zgryzu?

Tak, to prawda. Często zdarza się, że osoby dorosłe, które zawsze cieszyły się prostymi zębami i pięknym uśmiechem, nagle z przerażeniem stwierdzają, że ich zęby ulegają znacznym przemieszczeniom. Przyczyną takich problemów najczęściej są wyrzynające się ósemki, dla których nie ma miejsca w łuku zębowym bądź kierunek ich wzrostu jest nieprawidłowy, w efekcie czego napierają na sąsiednie zęby.

Gdy zęby ulegną przemieszczeniu, usunięcie ósemek jedynie zatrzyma dalszą progresję tego procesu. Raczej nie należy oczekiwać, że zmiany cofną się same, najprawdopodobniej potrzebna będzie pomoc ortodonty.

Aby zapobiec tego typu następstwom, należy odpowiednio wcześnie wykonać pantomogram i ósemki, które stwarzają ryzyko powstania wady zgryzu, usunąć odpowiednio wcześnie.



Miałem już robiony kiedyś pantomogram. Czy muszę zrobić nowy przed usunięciem ósemek?

Oczywiście jest możliwość wykorzystania wcześniej zrobionego pantomogramu. Kliszę lub płytę CD (pantomogram cyfrowy) należy przynieść ze sobą na wizytę u chirurga stomatologicznego.

Wykonanie nowego pantomogramu może okazać się konieczne jedynie wtedy, kiedy informacje na poprzednim zdeaktualizowały się, czyli jest on po prostu zbyt stary. Wtedy należy wykonać nowy pantomogram, można zrobić to na miejscu od ręki w Klinice Stomatologicznej ANIDENT na cyfrowym pantomografie KODAK Dental Systems. Więcej o zdjęciu pantomograficznym.
Pantomogram Warszawa.
Deaktualizacja informacji na zdjęciu pantomograficznym jest kwestią indywidualną. O ile formalnie przyjmuje się, że pantomogram traci wartość diagnostyczną po 1-2 latach, o tyle elastyczność w podejściu do tej kwestii jest o tyle istotna, że pozwala zaoszczędzić pacjentowi przede wszystkim dodatkowej dawki promieniowania, ale również kosztów. Jeśli ósemki na dostarczonym pantomogramie są na etapie częściowego wyrzynania się, a pantomogram był robiony dość dawno, to istnieje prawdopodobieństwo, że aktualny stan różni się od przedstawionego na zdjęciu. Z kolei w przypadku ósemek, co do których przemieszczenie jest mało prawdopodobne (mają całkowicie rozwinięte korzenie), a położenie nie budzi dużych wątpliwości, chirurg może wykorzystać nawet starszy niż dwa lata pantomogram.

Z tego względu decyzja o przydatności pantomogramu zależy od decyzji chirurga stomatologicznego.




Jeśli nie znalazłeś na tej stronie odpowiedzi na Twoje pytanie, skontaktuj się z nami: napisz e-mail, zadzwoń lub przyjdź na konsultację do Kliniki Stomatologicznej ANIDENT. Na każde pytanie odpowiada lekarz stomatolog. Szczegóły na stronie kontakt.

Zobacz również:
do góry  



ANIDENT
KLINIKA STOMATOLOGICZNA

Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12
metro Natolin

 tel. 507 300 900
22 436 61 23
22 436 61 22
 


Klinika
jest czynna
od poniedziałku
do piątku
w godzinach

800 - 2100
w soboty
8
00 - 1400

ZAPRASZAMY

 ©2004-2023 ANIDENT Dentysta Warszawa Ursynów