implanty
                          

LECZENIE KANAŁOWE                 

Warszawa, ul. Belgradzka 12
tel. 507 300 900, tel. 22 43 66 123

    

     

O NAS

 USŁUGI

NASI LEKARZE

CENY

GALERIA

 MEDIA O NAS

PORADY

JAK DOJECHAĆ

KONTAKT
 

LECZENIE KANAŁOWE

LECZENIE KANAŁOWE | WSKAZANIA | PRZEBIEG
 LECZENIE KANAŁOWE POD MIKROSKOPEM
TECHNOLOGIE | PYTANIA

OBUMARCIE ZĘBA NA SKUTEK DZIAŁANIA INNYCH BODŹCÓW ZEWNĘTRZNYCH

Do zapalenia miazgi zęba, a tym samym konieczności leczenia endodontycznego, może dojść na skutek działania wielu nietypowych bodźców.

BODŹCE MECHANICZNE

Oprócz opisanego wcześniej urazu zęba, w którym dochodzi do odsłonięcia miazgi zęba, do stanu zapalnego miazgi zęba może dojść na skutek niewielkich, ale powtarzalnych bodźców mechanicznych. Stomatologia spotyka się z przypadkadkami zapalenia miazgi na skutek różnego rodzaju parafunkcji zgryzowych (na przykład nagryzanie ołówka lub obgryzanie paznokci). Przyczyną zapalenia miazgi na tle bodźców mechanicznych może być nieprawidłowe wypełnienie lub uzupełnienie protetyczne (korona lub most). Powstaje wówczas tak zwany uraz zgryzowy, a przeciążony zbyt wysokim, nie dostosowanym w zgryzie uzupełnieniem, może odpowiedzieć stanem zapalnym miazgi. Stan taki może wymagać leczenia endodontycznego.

Osobną grupę stanowią opisane przypadki zapalenia miazgi na skutek nieumiejętnego leczenia ortodontycznego, kiedy zęby przy użyciu aparatów stałych są przesuwane zbyt szybko. W takiej sytuacji oprócz zapalenia miazgi i konieczności leczenia kanałowego może również dojść do resorbcji korzenia zęba. Leczenie endodontyczne jest nieodzowne.

BODŹCE TERMICZNE

Miazga zęba może ulec zapaleniu na skutek działania zbyt niskiej lub wysokiej temperatury. Dotyczy to szczególnie zębów startych lub zębów z odsłoniętymi szyjkami, gdzie warstwa zębiny i szkliwa, w normalnych warunkach chroniąca miazgę, w tego typu zębach jest znacznie zredukowana. Charakterystyczne dla tego typu zębów są wzmożone dolegliwości bólowe na ciepło i zimno - nadwrażliwość na bodźce termiczne. Jeśli jednak bodźce termiczne powtarzają się często i przekraczają próg tolerancji miazgi, może rozwinąć się proces zapalny wymagający leczenia endodontycznego.

BODŹCE CHEMICZNE

Tego typu bodźce najczęściej są związane ze stosowanymi dawniej w stomatologii cementami podkładowymi. W przypadku zębów z bardzo dużymi wypełnieniami, gdzie cement stomatologiczny jest oddzielony od miazgi niewielką ilością zębiny, może dojść do obumarcia zęba i tym samym konieczności leczenia endodontycznego.Zobacz również:
do góry  NZOZ
PRZYCHODNIA STOMATOLOGICZNA

Warszawa
ul. Belgradzka 12
metro Natolin

 tel. 507 300 900
22 43 66 123
22 43 66 122
 


Przychodnia
jest czynna
od poniedziałku
do piątku
w godzinach

800 - 2100
w soboty
8
00 - 1400

ZAPRASZAMY

 ©2004-2016 ANIDENT Warszawa Ursynów