ANIDENT Stomatolog Warszawa Ursynów
                          

PROFILAKTYKA STOMATOLOGICZNA

ANIDENT Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12

tel. 507 300 900, tel. 22 436 61 23

    


UMÓW WIZYTĘ - TEL. 507 300 900

     

O NAS

 USŁUGI

 LEKARZE

CENY

GALERIA

 MEDIA

BLOG

DOJAZD

KONTAKT







  

LAKOWANIE ZĘBÓW

PODSTAWOWE INFORMACJE | PYTANIA

Poniżej znajdują się odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące lakowania zębów. Jeśli nie znalazłeś tutaj interesującej Cię informacji, prosimy o kontakt.


Co to jest lak szczelinowy i w jaki sposób działa?


Lak szczelinowy to specjalny półpłynny, utwardzany światłem kompozyt, który zapływa do szczelin i bruzd powierzchni zęba, szczelnie je wypełniając. Obecność laku uniemożliwia zaleganie w bruzdach płytki nazębnej i bakterii, tym samym chroni przed rozwojem próchnicy. Uwalniane przez lak jony fluoru stanowią dodatkowy czynnik ochronny. Biały kolor laku sprawia, że jest on dobrze widoczny, a jego stan może być łatwo skontrolowany w rutynowym badaniu stomatologicznym.





Które zęby powinny zostać zalakowane?

Lakuje się mleczne zęby trzonowe i stałe zęby trzonowe i przedtrzonowe (od czwórek do ósemek), dla których charakterystyczna jest powierzchnia żująca z licznymi bruzdami i zagłębieniami. Jako pierwsze wśród zębów stałych lakuje się zęby szóste, pojawiające się w jamie ustnej u dzieci w wieku 5-6 lat.
Ze względu na fakt, że przeprowadzenie zabiegu jest bezpośrednio związane z faktem wyrzynania się zębów,  dotyczy on przede wszystkim dzieci. U dorosłych można przeprowadzić lakowanie zębów ósmych (tzw. zębów mądrości) po ich pojawieniu się w jamie ustnej (16-25 rok życia).



Kiedy powinno przeprowadzić się zabieg lakowania bruzd?

Lakowanie bruzd należy przeprowadzić w ciągu kilku miesięcy od pojawienia się powierzchni żującej danego zęba w jamie ustnej, kiedy możemy mieć pewność, że bruzdy nie uległy jeszcze demineralizacji w procesie próchnicowym.  Nie należy czekać do pełnego wyrznięcia zęba, natomiast proces ten powinien być już na tyle zaawansowany, aby można było odizolować ząb od dostępu śliny, co jest warunkiem koniecznym prawidłowego przeprowadzenia zabiegu.


Jak długo trwa zabieg?

Zabieg zwykle nie trwa dłużej niż kilka minut dla jednego zęba. W tym czasie ząb jest dokładnie czyszczony,  osuszany, następuje aplikacja laku, jego rozprowadzenie i naświetlanie lampą polimeryzacyjną. Cały zabieg przebiega w całkowitej izolacji od dostępu śliny.  Na koniec lekarz stomatolog sprawdza szczelność utwardzonego laku.







Czy zabieg jest bolesny?

Nie, zabieg jest całkowicie bezbolesny. Jedynym stawianym dziecku wymaganiem jest utrzymanie otwartej buzi przez kilka minut. Ze względu na swoją całkowitą nieinwazyjność zabieg może stanowić doskonałą okazję do oswojenia dziecka z gabinetem i pracą lekarza stomatologa.


Na jak długo wystarczy pokrycie bruzd lakiem?

Prawidłowo założony lak utrzymuje się w bruzdach przez kilka lat, jednak poddawany siłom żucia ulega ścieraniu i niekiedy może zostać częściowo lub całkowicie utracony. Dlatego wymaga okresowej kontroli. Podczas rutynowego przeglądu stomatologicznego lekarz sprawdza szczelność laku i wykrywa te, które wymagają ewentualnej wymiany lub uzupełnienia.


Czym się różni lakowanie od lakierowania? Czy jeden zabieg zastępuje drugi?

Ze względu na zbieżność nazw są to często mylone przez pacjentów zabiegi. W odróżnieniu od lakowania, mającego na celu zabezpieczenie bruzd, lakierowanie stanowi element profilaktyki fluorowej, czyli zwiększenia liczby jonów fluorowych zawartych w szkliwie. Zawierającym duże stężenie fluoru lakierem pokrywa się wszystkie powierzchnie zębów. Zawarty w lakierze fluor jest wbudowywany w szkliwo czyniąc je mniej podatnym na rozpuszczanie przez kwasy. Lakowanie wykonuje się raz na kilka lat, natomiast zalecenia dotyczące lakierowania mówią o potwarzaniu tego zabiegu raz na pół roku. Lakuje się zęby przedtrzonowe i trzonowe, natomiast lakieruje się wszystkie zęby. Lakowanie głównie dotyczy dzieci (u dorosłych jedynie zęby ósme), natomiast lakierowanie w takim samym stopniu jest zalecane dzieciom jak i dorosłym. Podsumowując, lakowanie i lakierowanie wzajemnie się uzupełniają. Oba zabiegi są bardzo istotne w nowoczesnej profilaktyce stomatologicznej. Więcej informacji o lakierowaniu zębów.


Jeśli mają Państwo pytania i wątpliwości,  nasi lekarze są do Państwa dyspozycji. Serdecznie zapraszamy na konsultację. Proponujemy również kontakt telefoniczny lub mailowy, szczegóły na stronie kontakt.

do góry  



ANIDENT
KLINIKA STOMATOLOGICZNA

Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12
metro Natolin

 tel. 507 300 900
22 436 61 23
22 436 61 22
 


Klinika
jest czynna
od poniedziałku
do piątku
w godzinach

800 - 2100
w soboty
8
00 - 1400

ZAPRASZAMY

 ©2004-2023 ANIDENT Dentysta Warszawa Ursynów