ANIDENT Stomatolog Warszawa Ursynów
                          

PROTETYKA WARSZAWA                 

ANIDENT Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12

tel. 507 300 900, tel. 22 436 61 23

    


UMÓW WIZYTĘ - TEL. 507 300 900

     

O NAS

 USŁUGI

 LEKARZE

CENY

GALERIA

 MEDIA

PORADY

DOJAZD

KONTAKT


  
strona główna > usługi > protetyka > mosty > krok po kroku

MOSTY PROTETYCZNE

MOSTY | KROK PO KROKU | PYTANIA

Wykonanie mostu protetycznego przebiega podobnie do wykonania pojedynczych koron protetycznych danego typu.

KROK PIERWSZY
DIAGNOSTYKA I PRZYGOTOWANIE LECZENIA


Na tej wizycie lekarz stomatolog stwierdza wskazania kwalifikujące pacjenta do wykonania mostu Brak międzyzębowy kwalifikujący do odbudowy mostem protetycznym.protetycznego, czyli obecność braków międzyzębowych. Stomatolog ocenia również jakość zębów filarowych pod kątem wytrzymałości na zwiększone siły, które będą działały na nie po wykonaniu mostu protetycznego. Pomocne w tej ocenie są zdjęcia RTG.

Jeśli ząb filarowy jest bardzo zniszczony lub jest po leczeniu kanałowym, może wymagać wykonania wkładu koronowo-korzeniowego, potocznie zwanego sztyftem.

Na tym etapie lekarz stomatolog ustala z pacjentem rodzaj wykonywanego mostu czyli inaczej mówiąc rodzaj koron, z których będzie się składał most protetyczny. Mogą to być korony porcelanowe na stali, korony porcelanowe na złocie, korony pełnoceramiczne LAVA lub korony pełnoceramiczne InCeram.

Jeśli ząb filarowy był już leczony kanałowo, obowiązkiem lekarza protetyka jest wykonanie RTG kontrolnego w celu oceny prawidłowości leczenia i wypełnienia kanałów korzeniowych.

Jeśli ząb filarowy jest żywy i zdrowy, leczenie kanałowe w zdecydowanej większości przypadków nie jest potrzebne. Wyjątkiem są zęby bardzo przechylone.
Zęby filarowe muszą być doprowadzone do równoległości, gdyż tylko wtedy można na nie wprowadzić most protetyczny. W takiej sytuacji szlifowanie równoległe może doprowadzić do obnażenia miazgi -  wówczas przeleczenie kanałowe jest niezbędne, jak również wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego (sztyftu).

KROK DRUGI
SZLIFOWANIE ZĘBÓW, POBRANIE WYCISKU, DOBÓR KOLORU, WYKONANIE KORON TYMCZASOWYCH LUB MOSTU TYMCZASOWEGO


Na tej wizycie zęby filarowe są szlifowane pod filarowe korony protetyczne. Szlifowanie polega na Zęby oszlifowane pod most protetyczny.8zmniejszeniu zęba we wszystkich trzech wymiarach przestrzennych, tak aby zrobić miejsce na przyszłą koronę protetyczną. Grubość ścianek korony protetycznej wynosi 1-2 milimetry i o taki wymiar należy zmniejszyć ząb filarowy, aby po założeniu korony protetycznej miał on właściwe, idealnie pasujące do sąsiednich i przeciwstawnych zębów wymiary.

Szlifowanie zębów odbywa się w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesne.

Po oszlifowaniu wszystkich zębów filarowych lekarz stomatolog pobiera wycisk protetyczny, dzięki któremu przestrzenna informacja z jamy ustnej zostaje przeniesiona do laboratorium protetycznego. Pobiera się nie tylko wycisk szczęki, w której planowany jest most protetyczny, ale również szczęki przeciwstawnej, tak aby wykonany most protetyczny był idealnie dopasowany do zębów przeciwstawnych.

Oszlifowany ząb lekarz dentysta zabezpiecza uzupełnieniem tymczasowym. W zależności od sytuacji mogą to być pojedyncze korony tymczasowe na oszlifowane zęby filarowe lub tymczasowy most. W odcinku przednim ze względów estetycznych stosuje się tymczasowy most protetyczny, natomiast w odcinku bocznym, który jest niewidoczny, można zastosować jedynie korony tymczasowe na oszlifowane zęby, co zmniejsza koszt uzupełnienia tymczasowego.

Kolejnym zadaniem lekarza protetyka na tej wizycie jest dobranie koloru koron w wykonywanym moście protetycznym. Wykorzystuje się w tym celu profesjonalny kolornik. Stomatolog proponuje najlepsze według niego odcienie, natomiast ostateczną decyzję podejmuje pacjent. W trudnych lub wątpliwych przypadkach pacjent ma dobierany kolor bezpośrednio przez technika w laboratorium protetycznym, które będzie wykonywało most protetyczny.

KROK TRZECI
PRZYMIARKA PODBUDOWY MOSTU PROTETYCZNEGO


Podbudowa stanowi rdzeń mostu, na który następnie jest napalana porcelana. Taka podbudowa może być Przymiarka mostu protetycznego.wykonana ze stali, złota, tlenku cyrkonu lub ceramiki, w zależności od rodzaju koron w moście. W przypadku rozległych mostów przymierza się samą podbudowę przed napaleniem porcelany, aby już na tym etapie wykluczyć ewentualne niedokładności. Przy wykonywaniu niewielkich mostów protetycznych oraz pojedynczych koron protetycznych najczęściej pomija się ten etap.

KROK CZWARTY
PRZYMIARKA I ZACEMENTOWANIE GOTOWEGO MOSTU PROTETYCZNEGO


Na kolejnej wizycie lekarz dentysta najpierw przymierza most protetyczny i ocenia, czy jest prawidłowo Gotowy most protetyczny.dopasowany (sprawdza szczelność koron na zębach filarowych, prawidłowość punktów stycznych z zębami sąsiednimi oraz kontaktów zgryzowych z zębami przeciwstawnymi). Z kolei pacjent ocenia komfort użytkowania uzupełnienia oraz estetykę (kształt i kolor zębów). Jeśli wszystko jest zgodnie z oczekiwaniami lekarza protetyka i pacjenta, most jest cementowany na stałe. W przypadku rozległego leczenia protetycznego stosuje się tymczasowe cementowanie mostów protetycznych, tak aby pacjent miał czas oswoić się z nowym uzupełnieniem protetycznym i zgłosić ewentualne uwagi. Wówczas bez problemu można zdjąć taki most i oddać do laboratorium protetycznego w celu wprowadzenia poprawek. Gdy wszystko jest w porządku i pacjent nie zgłasza żadnych zastrzeżeń po upływie określonego czasu (kilka dni - kilka tygodni), most cementuje się na stałe. Leczenie protetyczne jest zakończone.


Zobacz również:
do góry  ANIDENT
KLINIKA STOMATOLOGICZNA

Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12
metro Natolin

 tel. 507 300 900
22 436 61 23
22 436 61 22
 


Klinika
jest czynna
od poniedziałku
do piątku
w godzinach

800 - 2100
w soboty
8
00 - 1400

ZAPRASZAMY

 ©2004-2023 ANIDENT Protetyka Warszawa Ursynów