ANIDENT Stomatolog Warszawa Ursynów
                          

LICÓWKI WARSZAWA                 

ANIDENT Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12

tel. 507 300 900, tel. 22 436 61 23

    


UMÓW WIZYTĘ - TEL. 507 300 900

     

O NAS

 USŁUGI

 LEKARZE

CENY

GALERIA

 MEDIA

BLOG

DOJAZD

KONTAKT  
strona główna > usługi > protetyka > licówki > pytania > czy są przeciwwskazania do wykonania licówek porcelanowych

LICÓWKI

LICÓWKI | PYTANIA | CENY | WIZUALIZACJA
LICÓWKI BEZ SZLIFOWANIA
LICÓWKI PRZED i PO I DLACZEGO ANIDENT?
OPINIE PACJENTÓW

CZY SĄ PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA LICÓWEK PORCELANOWYCH?

Licówki są rozwiązaniem uniwersalnym w większości sytuacji klinicznych, tym niemniej istnieją sytuacje, w których ich wykonanie może być przeciwwskazane. Każdorazowo wykonanie licówek powinno zostać poprzedzone analizą korzyści i ryzyka w przypadku:
  • nieprawidłowości zgryzowych, to znaczy sytuacji, w których poważne zaburzenia zgryzu powodowałyby nadmierne, patologiczne obciążenie licówek, a tym samym znaczne ryzyko ich uszkodzenia lub utraty. W takiej sytuacji leczeniem przygotowawczym do wykonania licówek będzie eliminacja urazów zgryzowych poprzez korektę zwarcia lub leczenie ortodontyczne.
  • parafunkcji, to znaczy występowania u Pacjenta planującego licówki porcelanowe szkodliwych nawyków takich jak obgryzanie paznokci lub długopisu, które mogą doprowadzić do uszkodzenia lub utraty licówki. Tego typu parafunkcje są tak samo niebezpieczne i szkodliwe dla zębów własnych jak i dla uzupełnień takich jak licówki. W przypadku gdy Pacjent zgłasza występowanie parafunkcji, wykonanie licówek powinna poprzedzić terapia mająca na celu eliminację danej parafunkcji.
  • bruksizmu, czyli patologicznego zgrzytanie zębami w nocy. Bruksizm nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania licówek, jednak warunkiem utrzymania efektu leczenia jest jednoczesne wykonanie szyny relaksacyjnej (widocznej na zdjęciu poniżej), którą Pacjent musi zakładać na noc. Szyna relaksacyjna zabezpiecza zarówno licówki jak i zęby własne Pacjenta przed uszkodzeniami i patologicznym starciem na skutek zgrzytania zębami (bruksizmu). Więcej na ten temat piszemy w odpowiedzi na pytanie o licówki w przypadku zgrzytania zębami.
Szyna relaksacyjna na zęby.
  • braku lub niewystarczającej higieny jamy ustnej, wówczas wykonanie licówek powinny poprzedzić instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej i działania mające na celu poprawę reżimu higienicznego z pomocą i pod kierunkiem lekarza stomatologa lub higienistki stomatologicznej.
  • zębów bardzo krótkich, gdzie istnieje obawa, że powierzchnia przylegania licówki byłaby zbyt mała, aby zapewnić jej utrzymanie. W takim przypadku warto rozważyć zabieg chirurgicznego wydłużenia korony klinicznej zęba, który polega na podcięciu zęba, tak aby korona kliniczna (czyli część zęba widoczna w jamie ustnej) była dłuższa.
  • braku zębów bocznych, dlatego że jego następstwem jest przeciążenie odcinka przedniego, a tym samym wykonanych licówek - w takiej sytuacji wykonanie licówek powinno być poprzedzone leczeniem protetycznym mającym na celu rekonstrukcję zębów bocznych za pomocą implantów, mostów lub protez ruchomych. Przeciążenie zębów przednich na skutek nieuzupełnienia utraconych zębów bocznych nie tylko stwarza ryzyko dla trwałości licówek, ale może wręcz doprowadzić do rozchwiania i utraty przednich zębów, które nie są fizjologicznie przystosowane do znoszenia tak dużych obciążeń.
Podsumowując, przeciwwskazania do wykonania licówek porcelanowych nie są liczne i zdecydowaną większość z nich można wyeliminować podejmując odpowiednie, wymienione powyżej działania.

dentysta Warszawa Ursynów ANIDENTJeśli mają Państwo wątpliwości, czy w Państwa przypadku można wykonać porcelanowe licówki ze szlifowaniem lub bez szlifowania zębów, to zapraszamy na konsultację do naszych specjalistów, lekarzy stomatologów z wieloletnim doświadczeniem w wykonywaniu licówek porcelanowych. Szczegóły w dziale kontakt.
Zobacz również:
do góry  ANIDENT
KLINIKA STOMATOLOGICZNA

Warszawa Ursynów
ul. Belgradzka 12
metro Natolin

 tel. 507 300 900
22 436 61 23
22 436 61 22
 


Klinika
jest czynna
od poniedziałku
do piątku
w godzinach

800 - 2100
w soboty
8
00 - 1400

ZAPRASZAMY

 ©2004-2023 ANIDENT Licówki Warszawa Ursynów